Trojdaň po roce 2014
No sice to vypadá vzláštně, ale něco na tom je. Když si porovnáme jak se to dnes dělá. Kupující už nebude chtít zřejmě dát prodejci něco bokem, bude srážet cenu. Nehledě na to že zřejmě nebude povinný odhad. Už tak co platíme za nemovitosti a stát nám nic k ní nedá, jen nás odírá, tedy v podstatě my sami sebe. Staráme se o ni, cpeme do eráru DPH.
Naprosto nechápu motivaci placení daně nabyvatelem. Asi téměř všechny daně platí ten co „dostane peníze do ruky“ – daně z výplaty, z prodeje akcií, daň z výhry, daň z úroku vkladu atd.
A najednou jen u nemovitostí to obrátí – ten kdo dostane miliony do ruky neplatí nic a ten kdo vydá poslední korunu ještě zaplatí statisíce navíc. Toto prostě nedává smysl ani trochu!
Předseda
Kolego předsedo,
v teoretické rovině by přenesení povinnosti platit daň z prodávajícího na kupujícího nemělo vadit, naopak je pro kupujícího, který ručí za prodávajícího, výhodnější.
Pomiňme nějaké DPH, daň z převodu, poplatky atd. a mějme nemovitost za 100. Za tuto cenu je prodávající ochoten prodat. Stát si řekne o daň z převodu ve výši 3%.
Podle stávajícího stavu si prodávající řekne o 103, protože 3 musí odvést nenasytnému státu. Kupujícího nemovitost stojí 103.
Podle nového systému si prodávající řekne o 100, tj. čistého má 100 jako podle starého systému. A kupující zaplatí jako podle starého systému 103, pouze 3 odkloní do státního rozpočtu.
Výhoda nového systému je v tom, že prodávající, pokud to nebylo ošetřeno ve smlouvě, mohl sebrat 103, nezaplatit daň z převodu a zmizet. A kupující, který je ručitelem, zaplatil ke 103 další 3 tj. celkem 106. Z tohoto procesního důvodu mi nový systém nepřipadá špatný.
Špatné je to, že od 2013 nemají být 3% ale 4% s tím, že v záloze jsou další procenta.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře