teplá voda
Dobrý den, chci se zeptat na normu, která určuje, jak teplá má téct voda z kohoutku. Teče nám velmi horká voda, není možné dát pod kohoutek ruku. Požádala jsem předsedu SVJ, ať požádá správcovskou firmu, která zajišťuje dodávku vody o úpravu hosodaření s teplou vodou.to mi poradili ve sdružení nájemníků.Ten toto dodnes neučinil. Kdo je oprávněn přeměřit, jak teplá voda teče? Obávám se, že když požádámé bytovou správu, dojde během měření ke snížení teploty dodávané vody a po ukončení měření bude voda opět horká. Oproti loňskému roku došlo k výraznému navýšení ve vyúčtování teplé vody v řádech několika tisíců na byt. Děkuji za reakce elena
Požádala jsem předsedu SVJ, ať požádá správcovskou firmu, která
zajišťuje dodávku vody o úpravu hosodaření
No u nás mají smlouvy s centrálním dodavatelem SVJčka! a předávací
stanice je v baráku, takže po domluvě postačí dodavatelské firmě říct,
jak teplou vodu v baráku chceme, včetně topení.
Najděte si vyhl. č. 194/2007.
Pod záložkou Legislativa máte Pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody. Rozumím tomu tak, že TUV má mít 45–60 stupňů C.
G.X.
teče, ale taky nám tečou tisíce do kanálu a to doslova, jestli máte pár zbytečných tisíc korun navíc, tak já tedy ne.hledám pomoc, ne aroganci. elena
pro vás? Pustíte si málo dražší teplé vody a na požadovanou teplotu smícháte pomocí levnější studené…
Nevychází to jednoznačně. Teplá voda je mnohonásobně dražší než studená. Použitím menšího množství dražší vody může být výsledná cena jak vyšší, tak nižší. Bez bližších údajů nelze učinit závěr.
Prosím tedy, aby tazatel doplnil ceny v závislosti na teplotě, tj. např.
Kč/m3 při 40 st. C, Kč/m3 při 50 st. C, Kč/m3 při 60 st. C,
a pokud mu teče voda o vyšší teplotě, pak cenu i při této vyšší teplotě. Pak provedu propočet, budu-li navíc znát spotřebu teplé vody (s uvedením její teploty).
Jistý závěr učinit lze, a to okamžitě bez propočtů.
Za prvé:
Ztráty cirkulací TUV jsou přímo úměrné rozdílu teplot uvnitř a vně trubky a nezávisí na rychlosti proudícího media (citaci literatury vynechám).
Při snížení teploty vody z řekněme 65°C na 50°C se uspoří 32% nákladů na doohřívání vody při cirkulaci.
Za druhé:
Nejsou-li automatické termostatické ventily, samotným seřizováním poměru teplá-studená vyteče zbytečně asi 20 až 50% vody (při běžném mytí rukou, oplachu nádobí atd). Platí to i při pákových bateriích.
lake
„Při snížení teploty vody z 65°C na 50°C se uspoří 32 % nákladů na doohřívání vody při cirkulaci.“
Tak jednoduché to není. Bez znalosti závislosti ceny na teplotě nelze řešit. Vizte výše. Co mě jako konečného spotřebitele zajímá je celkový náklad, nikoliv Vámi uváděný dílčí.
Pro ty, co se nechtějí zabývat ekonomickou teorií, naznačím, kam mířím:
Jistě jsme už viděli, že dva kusy téhož výrobku stojí méně než jeden. Na první pohled nesmysl, ale vídám to občas všichni.
Pane Pilný,
Hledat závislost ceny na teplotě nikam nepovede. Vodu si namixujete z kohoutku vždy na stejnou teplotu a bude tedy mít pro vás i stejnou cenu.
Chcete-li vyjadřovat úsporu cirkulace (např. 32%) v Kč, problém je určit poměr mezi teplem na ohřev SV a doohřev při cirkulaci. Většinou nelze samostatně měřit.
V našem domě s 32 byty, osmi podlažími a osmi cirkulačními smyčkami TUV je spotřeba pro doohřev 43 až 50 GJ/rok (změřil jsem). Hodnota je individuální pro každý dům, nezávisí na spotřebě TUV.
lake
„Vodu si namixujete z kohoutku vždy na stejnou teplotu a bude tedy mít pro vás i stejnou cenu.“
Jenže právě tohle není pravda. Voda o dané teplotě má různou v závislosti na tom, jak byla namíchána, a to významně.
Pane Pilný,
Máte naprostou pravdu. V intervalu teplot, který nás zajímá (od 10°C do 65°C) je nejnižší měrné teplo vody 4178,10 J/KgK při 35°C, nejvyšší hodnota je 4192,20 J/KgK při 10°C.
Rozdíl činí 0,337% (celá třetina procenta).
Ve stejném poměru se liší cena za teplo k ohřátí oné vody. Když pak mixováním teplejší a studenější vody připravíte obvyklých 40°C, činí rozdíl významných 0%, a to bez ohledu na to, z jakých počátečních teplot se mixovalo. Perpetuum mobile neexistuje ani při míchání vody.
lake
Poslední komentáře