temperace bytu

Vložil Anonymous, 15. Listopad 2009 - 9:36 ::

dobrý den.Prosím musí byt podemnou v přízemí topit alespon na minimum,pokud topíme ve společných prostorách pod ním ze společných peněz nájemníků,důvod je jasný.Nájemník má prázdný byt nikdo ho nezná a my nad ním jako jediní sousedé máme zimu/má ventilačku ještě otevrenou/,Zasílám prosbu písemně řediteli BD nevím ale jak bude reagovat,technik se odmítl s námi o tom bavit.Ráda bych znala své povinnosti a práva.Moc děkuji za odpověd Jarka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 16. Listopad 2009 - 15:59

    Nájemce nelze jednoduše donutit, aby topil na určitou teplotu. Pro byty v nájmu existuje §689 Občanského zákoníku:

    §689 (1) Nájemce a osoby, které žijí s nájemcem v bytě, jsou povinny řádně užívat byt, společné prostory a zařízení domu a řádně požívat plnění, jejichž poskytování je s užíváním bytu spojeno.

    Takovýmto plněním je i dodávka tepla; ovšem bude třeba definovat co je "řádně"; otázkou je, kdo a jak zjistí co bylo "neřádné" a hlavně - neexistují sankce.

    Vůči vlastníkovi domu se můžete pokusit vymáhat slevu na nájemném z důvodu závady - netopení a otevřené okno ve spodním bytu. Jak to s nájemníkem budou řešit je jejich věc.

    §698 (1) Nájemce má právo na přiměřenou slevu z nájemného, dokud pronajímatel přes jeho upozornění neodstraní v bytě nebo v domě závadu, která podstatně nebo po delší dobu zhoršuje jejich užívání. Právo na přiměřenou slevu z nájemného má nájemce i tehdy, jestliže nebyla poskytována plnění spojená s užíváním bytu, nebo byla poskytována vadně, a jestliže se v důsledku toho užívání bytu zhoršilo.
    §699 Právo na slevu z nájemného nebo z úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu, je třeba uplatnit u pronajímatele bez zbytečného odkladu. Právo zanikne, nebylo-li uplatněno do šesti měsíců od odstranění závad.

    lake

    Vložil Josef K. (bez ověření), 16. Listopad 2009 - 21:11

    Pane lake,

    to je, myslím, vyčerpávající odpověď pro dům s nájemními byty, kde správu domu zajišťuje přímo jeho majitel. Nenaznačíte, jak by se obdobná situace řešila v domě ve správě společenstvím vlastníků? Děkuji.

    Vložil lake, 17. Listopad 2009 - 9:20

    Pro byty ve vlastnictví platí obdobně, že majitele nelze jednoduše donutit, aby topil na určitou teplotu.

    Někdy se povinnost vlastníka/nájemce topit odvozuje (nesprávně) z vyhlášky 194/2007 Sb.. Že jde o mylný názor, jsem na tomto portálu vysvětlil jinde: [1], [2].

    Řádně topící, avšak stále větrající vlastnící/nájemci jsou za určitých podmínek postižitelní finančně, při vyúčtování topného období. Psal jsem o tom podrobně na portálu tzb-info [3].

    Vlastník bytu sousedícího s nevytápěným se může obrátit na společenství s tím, že nevytápěný vedlejší byt mu zabraňuje v řáném užívání jeho jednotky. Může se obrátit přímo na vlastníka nevytápěného bytu. Zda by se svým nárokem uspěl u soudu, si netroufám odhadnout.

    Schůdnější postup bude požádat při rozúčtování nákladů na topení o započítání koeficientu pro místnost sousedící s nevytápěným prostorem podle vyhlášky 372/2001 Sb.. Snížení plateb z tohoto důvodu nebude ovšem nijak vysoké.

    lake

    Vložil Velechovský (bez ověření), 18. Prosinec 2013 - 0:51

    Vážení,prosím zdejší uživatele tohoto portálu o zásadní radu k následnému problému. V létě byly odstraněny dveře („lítačky“), které po celou dobu působily k zabránění ochlazování domu a následně i samotných bytů právě v zimních měsících. Hlavní vchodové dveře jsou plastové a samozřejmě mají netěsnosti,které dle výrobce a dodavatele nejdou odstranit, jako je to i u jiných typů dveří,tedy vč. dřevěných.Navíc se odstranilo zátěžové kvalitníá lino v cé části suterénu a nahrazeno dlažbou. Vlivem mrazivých dnů nyní dochází nejen vlivem úklidu s vodu ale i přímým ochlazováním nebezpečí úrazu pádem na dlaždicích. Zároveň tak dochází vlivem komínového efektu v domě, k vnikání mrazivého vzduchu do jednotlivých bytů, hlavně do bytů, nacházejících se v prvních podlažích. Otázka zní. Jak přistupovat k vyúčtování tepla,které je vlivem výše uvedených skutečností navýšeno,přičemž celá záležitost odstranění „lítaček“ nebyla schválena a ani projednána na Shromáždění SVJ, když bylo takto postupováno benevolencí předsedy SVJ, který si nechal tuto záležitost odsouhlasit jedinci způsobem „per rollam“, který an není schválený ve Stanovách. Vyjádření Staveb.úřadu je ponecháno na rozhodnutí SVJ a stanovisko MMR je na rozhodnutí jednotlivců,zda věc dají k soudu pro porušení Stanov.Dá se zde věc řešit jak uvádí pan Lake v případě „temperování bytů“,kde jsou zde uvedeny myslím dva případy s podobným tématem. Kdo a jak by věc řešil,když by se jej týkala právě přes osobní nevoli odstranění „lítaček“? Děkuji za vaše názory. Byť i nedobré. Snesu ledacos.Jde mi o serióznost. Děkuji.

    Vložil Janková (bez ověření), 29. Listopad 2013 - 20:35

    Dobrý večer, v domě z r. 1942 jsme 4 bytové jednotky, žádná nebytová. Nemáme SVJ. Máme jen smlouvu o úhradě do fondu oprav a o úhradě nákladů. Na všem se musíme dohodnout, protože dům požaduje neustále finanční injekce. Nyní mi jde ale o to, že byt pode mnou není obydlený a majitelé ho nevytápí ani netemperují. Topíme každý svým plynovým kotlem. Mé plynové hodiny se točí jako o závod, jejich stojí (máme je na chodbě). Naše byty mají tři venkovní zdi, nade mnou je půda. Spotřeba plynu za vytápění mého bytu je neúnosná. Vloni jsem vyměnila starý kotel za kondenzační a místo očekávané úspory 30% mám spotřebu vyšší cca o 45%. Tento týden jsem provedla pokus. V pondělí ráno jsem vypnula kotel, odjela z bytu vytopeného na 22 stupňů. Dnes odpoledne (pátek) jsem se vrátila a v bytě jsem měla 10,6. Předpokládám, že teplota v bytu pode mnou je podobná. Rozumná řeč s majiteli není. S touto skutečností se mi smířit nechce. Díky

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".