Svolání výboru
Dobrý den.Naše SVJ vede spor s dvěma vlastníky. Na schůzi vlastníků jich 80% s nimi nesouhlasilo a oni žádali o jednání s výborem.Opakovaně jsme se s nimi setkali a řešili jejich problém. Oni s našim řešením nesouhlasí a opakovaně svolávají výbor k řešení.Vzhledem k tomu, že diskuze nikam nevede, jsme už odmítli další setkání. Oni nás písemně vyzvali k dalšímu jednání. Vím, že kterýkoliv vlastním může svolat schůzi vlastníků. Může i vlastník svolávat výbor? Nikde jsme to nevyčetli a nevíme jaký je v tomto případě postup.Děkuji Alena
Kde to, prosím, čtete, že „kterýkoli vlastník může svolat schůzi vlastníků“?
Já čtu pouze, že vlastník nebo vlastníci (se spoluvlastnickým podílem stanoveným zákonem) mohou dát podnět ke svolání shromáždění, nikoli shromáždění přímo svolat. To je ovšem významný rozdíl proti Vaší formulaci.
Svolání výboru zákon neupravuje, nicméně nejeví se mi, že by nečlen výboru mohl svolávat výbor.
Václav
Omlouvám se za špatnou formulaci.Šlo mi o to zjistit, zda nečlen výboru může svolat výbor a zda mu výbor musí vyhovět. Děkuji Alena
Je vysoce nepravděpodobné, že by jste ve svých stanovách měli, že výbor může svolat jeho nečlen. Ale pro jistotu se podívejte do stanov.
Pravomoc, aby nečlen výboru mohl svolávat výbor není uvedena v ZoVB, není ve vzorových stanovách, ze kterých vychází většina stanov, a nelze ani dovodit pomocí analogie z ustanovení obchodního zákoníku o statutárních orgánech.
Jiná věc je, zda je výhodnější komunikovat s takovými patologickými kverulanty na výboru nebo na shromáždění. Pokud jim neposkytnete možnost „vypovídat se“ na výboru, asi mohou rozbít shromáždění.
Jaké mají požadavky?
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Musíte se podívat do vašich stanov. My tam máme, že výbor svolává předseda.
Jinak co se týče shromáždění – cituji ze ZoB:
§ 11 Společenství musí alespoň jednou ročně konat shromáždění. Shromáždění se sejde z podnětu výboru nebo pověřeného vlastníka nebo vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů.
zdravím Hana
Poslední komentáře