SVJ x VLASTNÍCI
Dobrý den, prosím o Váš názor, jak by jste řešili tuto situaci: SVJ = dům + pozemek kolem domu – dle katastru jednotlivý vlastníci dle spoluvlast. podílů, za domem je dvůr – vlastní jednotlivý vlastníci z SVJ, každý stejnou část. Vlastníci se dohodli, že by rádi provedli opravy na domě (hromosvody, elektřinu,…) + rádi by si nechali provést úpravy ve dvoře (vydláždění,…). Správně by měli obdržet od stavební firmy 2 faktury – 1.vše co se týká SVJ, hradit s dlouhodobé zálohy tvořené v SVJ a 2. úpravy dvora by měli hradit vlastníci stejným dílem. Jak to ale provést, pokud chtějí vše hradit z SVJ (na účtu dlouhodobé zálohy dostatečné prostředky)? Variantu, že by jednotlivý vlastníci dvora převedli tento svůj díl do SVJ – zavrhli (daň z převodu nemovitosti, v případě darování, daň darovací, zdlouhavý proces, nutná změna spoluvlast. podílů, měsíčních předpisů,…) Dát fakturu za úpravy dvora do účetnictví SVJ není úplně správné …
Děkuji moc za rady SGC
Pane SGC,
předpokladem úhrady faktury podle „jednotek“ ze záloh tvořených podle podílů je faktura samotná a dále nezbytné doúčtování či doplacení záloh tvořených podle podílů, aby byl zachován poměr jejich zůstatků.
- Fakturu zaplatíte ze záloh tvořených podle podílů.
- Následně fakturu rozpočítáte podle podílů a určíte jednotku/jedotky s nejmenším podílem.
- Tato jednotka/jednotky nebudou nic doplácet.
- Jednotky s větším podílem doplatí do záloh rozdíl jejich podílu a nejmenšího podílu.
Příklad: V domě jsou 3 jednotky o velikosti 1, 2 a 3. Na zálohách mají dohromady 6000 Kč. Má se uhradit faktura za 3000 Kč rovným dílem. Tato faktura se rozpočítá v poměru 1:2:3, tj. 500 Kč, 1000 Kč a 1500 Kč. Faktura se uhradí a jednotka o velikosti 2 doplatí do záloh 500 Kč a jednotka o velikosti 3 částku 1000 Kč.
Zdeněk 22, to co jste napsal, je samozřejmě o.k.…
Jenže jste opomněl, že je mnoho SVJ, která neprovádí základní rozúčtování, prostě mají jeden pomyslný pytel, ve kterém všechny peníze skončí a ze kterého vše hradí.
I když má SVJ jeden pomyslný „pytel“, do kterého přispívají podle podílů, potom ale musí mít jen jedno pravidlo, že z tohoto „pytle“ se vše hradí také podle podílů. Pak mnou uvedený postup funguje. Pokud z „pytle“ plněného podle podílů odúčtovávají nejenom podle podílů, tak už toto je pochopitelně špatně. To ale nebylo předmětem dotazu.
Pokud fakturu pustíte – správa jiného pozemku než co se týká SVJ. Může se v budoucnu někdo najít a napadnout Vás za zpronevěru, jako statutární orgán ne nechováte jako správný hospodář.
si vyžádá od dodavatele dvě faktury nebo to bude na jedné faktuře uvedeno ve dvou srozumitelně popsaných položkách. To, že SVJ uhradí všechny práce a předem si vybere peníze od vlastníků za dláždění dvora a zbytek zaplatí ze záloh určených na opravy je realizovatelné. Že lze do účetnictví zavést jen oprávněnou část z faktury by také neměl být problém.
Toto by problém nebyl, ale zda to lze udělat nějak bez toho výběru od vlastníků. Vlastníci SVJ a vlastníci dvora jsou ti stejní lidé. Pouze v SVJ vystupují jako právnická osoba, jako vlastníci dvora – jako fyzické osoby. Peněžní prostředky posílali do právnické osoby. Nyní by rádi ty peníze použili na opravu „právnické osoby“ a i „fyzické osoby“. Ale jak to udělat? Ještě jsem zapomněla napsat, že ten dvůr (ve vlastnictví fyzických osob) je jako jediná přístupová cesta k SVJ.Proč to bylo takto špatně v minulosti řešeno nevím, ale dvůr (přístupová cesta) nebyl prodán SVJ nýbrž fyzickým osobám.
Děkuji za rady SGC
Dobrý den, děkuji za reakce. Tento způsob by právě vlastníci nechtěli. Na účtu dlouhodobé zálohy na správu domu mají vlastníci (SVJ) cca 700 tis. Kč, oprava domu cca 300 tis. Kč, oprava dvora cca 250 tis. Kč. Nejraději by pro dostatek fin. prostředků v SVJ uhradili vše z SVJ. Peněžní prostředky si vlastně poslali ty stejní lidé (nikdo prodej ani bytu, ani pozemku, ani obojího neplánuje), jak to udělat, aby nemuseli platit „podruhé“.
Děkuji za nápady SGC
Neplánuje? A co třeba smrt – tu taky nikdo neplánuje, někdo umře, přijde dědic, bude chtít vidět účetnictví, zažaluje Vás?
nezakonne obchazeni zakonna v primen prenosu.
Všichni se právě dohodli, že by rádi, aby se uhradilo přes SVJ. SVJ i vlastníci dvora jsou stejní lidé, nikdo neplánuje prodej bytu, pozemku, bytu i pozemku. Jen jak dostat nebo jak právně ošetřit čerpání Kč z SVJ.
Děkuji SGC
To není zas tak těžké, pokud máte komplet shodu.
Na Shromáždění schválíte vrácení části prostředků z dlouhodobých záloh jednotlivým majitelům. Stejnou částku jim ovšem předepíšete k mimořádné úhradě nákladů za fakturu týkající se dvora – jelikož jde o akci mimo záležitosti SVJ, potřebuejte ji mít podepsanou od 100% vlastníků, včetně toho, že se zavazují ji uhradit. No a pak ty dvě věci vůči sobě započtete, žádné peníze nikde něhat nebudou. A je to, formálně je vše v pořádku.
Vaše řešení,které je založeno na písemné dohodě všech=100% dotčených vlastníků, je zřejmě nevhodnější.
Přeji hezký zbytek dne.JaVa
Mate pravdu takto nelze na 1 fakturu. Pokud svj pořídí pozemek musí mít důvod ke správě domu a pozemku. Muže někdo prodat byt a pozemek nemusí prodat takže se muže stát ze pozemek za domem bude mít někdo jiný než byt.
Poslední komentáře