SVJ kontra bytové družstvo v domě

Vložil Anonymous, 18. Leden 2011 - 21:35 ::

Prosím o názor jak se má spávně védst účetnictví kde v domě působí bytové (BD) jako majoritní vlastník bytů (okolo70%) a SVJ které vede pověřený vlaastník a má 9 členů (10 člen je BD ). Smlouvou přadalo správu a účetnictví domu BD které zadalo účetnictví účetní firmě. Je správné, aby družstvo leč majoritní vlastník zasílo na účet SVJ jak peníze za služby tak peníze do fondu oprav a pak z účtu SVJ se toto do účtu správce (BD) který provádí celkovou platbu za všechny obyvatele domu a opravy? Leč toto mezi SVJ a BD ve smlouvě není ujednáno že BD bude platby na účet SVJ zasílat . SVJ který „řídí“ pověřený vlastník bez jakékoliv kontroly jde na účet SVJ pouze platby od 9 členů SVJ a to pouze na fond oprav- což jediný měsíční příjem SVJ bez jakékoliv plateb BD.Z jakých finačních zdrojů má čerpat pro chod SVJ (pouze peníze na fond oprav) když na účet BD přijde měsíčně statisíce

  • přes milion ročně. na účet SVJ pouze od 9 členů SVJ což je asi
15–20 000.Kč Jak BD donutit aby všechny platby (služby+fond oprav) zasílalo na účet SVJ a pak se přerozdělovaly na účet BD? BD v domě stále vystupuje leč jeden z vlastníků v domě stále v nadřazeně vůdči SVJ a nechce se se SVJ podřídit v celkovému chodu v domě včetně finačních příjmů.(Příjmy z reklamy, střechy,úroků atd které jdou pouze na účet BD ne na účet SVJ.Díky za názor.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 19. Leden 2011 - 5:53

    V první řadě musíte používat správné pojmy. SVJ žádný "fond oprav" nemělo a nemá. Fond oprav vede bytové družstvo na svém účtu; jde výhradně o prostředky BD a naplňuje se z vybraného nájemného od členů BD. Vlastníků se tedy fond oprav nijak netýká, nepřispíváte na něj a nemusíte se jím zabývat. Hovořte raději o zálohách na správu domu a pozemku podle § 15 odst. 2 ZoVB.

    Výši záloh na správu jste si schválili na shromáždění a existuje o tom řádný zápis. Pak pověřený vlastník sdělil prokazatelně vlastníkům jednotek výši záloh, četnost a způsob platby. Tím vznikla vlastníkům jednotek povinnost platit. Lze vymáhat soudně, včetně úroku z prodlení.

    Příjmy z pronájmů a reklamy na střeše se nijak netýkají SVJ. Veškerá práva a závazky ze smluv přešly z původního vlastníka budovy na nabyvatele jednotek. Každý z vás jednotlivě nebo i společně můžete od BD požadovat podíl na těchto příjmech. Lze vymáhat soudně, včetně úroku z prodlení. Záleží jen na Vás, jak se zachováte.

    lake

    Vložil Karel Sadílek (bez ověření), 19. Leden 2011 - 10:19

    Važený pane LAKE vřelé díky za názor a upřesnění pojmu na fond oprav a správu domu. Přesto však přec bych Vás znovu prosil o názor proč BD v domě jako majoritní vlastník bytů neza- sílá na účet SVJ platby t.j. zálohy za služby v domě (popel- nice voda, výtah etc.) a Vámi upřesněný název platbu za správu domu -opravy v domě.) Mám za to že, BD , že chce diponovat s penězi bez účasti SVJ – což je naprosto nesprávné.Proto Vás znovu prosím jak tuto situaci s BD v domě řešit. Děkuji předem za za opětovný názor.

    Vložil lake, 19. Leden 2011 - 12:06

    Pane Sadílku,
    vyjděte z obsahu smlouvy, kterou SVJ uzavřelo s BD ohledně správy domu.

    Rovněž (jak už jsem psal) je rozhodující, zda vůbec BD (jako člen SVJ) obdrželo rozpis záloh se všemi náležitostmi (například s uvedením údajů o účtu, na který má skládat zálohy).

    Skládání prostředků přímo na účet správní firmy řeší možná vaše stanovy (ve vzorových stanovách je to čl. XVII odst. 1). Nevím, zda vaše SVJ takový postup odhlasovalo či nikoliv. Při majoritním podílu BD nemáte ovšem mnoho manévrovacího prostoru.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".