SVJ jako správce

Vložil mirek1, 1. Září 2019 - 6:58 ::

Dobrý den, je možno, aby se SVJ (tj. bytové spoluvlastnictví) stalo „správcem společné věci“ (dle NOZ)? Stejní vlastníci bytových jednotek shodou okolností vlastní i pozemek nepatřící pod SVJ. Tento pozemek je tedy v podílovém spoluvlastnictví. Pozemek neslouží ke komerčním účelům, negeneruje žádný fin zisk. Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Elena (bez ověření), 2. Září 2019 - 12:03

    „je možno, aby se SVJ (tj. bytové spoluvlastnictví) stalo „správcem společné věci“ (dle NOZ)? Stejní vlastníci bytových jednotek shodou okolností vlastní i pozemek nepatřící pod SVJ.“

    SVJ běžně spravuje i související pozemek, plyne-li to takto z prohlášení vlasntíka nebo je-li takto prohlášení vlastníka změněno. (Správa domu a pozemku je v režimu bytového spoluvlastnictví, úprava podle přídatného spoluvlastnictví se nepoužije.)

    Vložil tep (bez ověření), 1. Září 2019 - 10:15

    Přečtěte si https://www.epravo.cz/…i-96818.html a nastudujte k problematice i příslušné §§ v NOZ, které přídatné spoluvlastnictví upravují. Spravovat přídatné spoluvlastnictví tedy můž i SVJ.

    Vložil Otevřený kritik (bez ověření), 2. Září 2019 - 9:45

    Správu věcí v přídatném spoluvlastnictví nemůže vykonávat SVJ, protože má omezenou právní subjektivitu v § 1194. O tom, že by SVJ mohlo spravovat i něco jiného, co není uvedeno v Prohlášení vlastníka, nehovoří ani §§ o přídatném spoluvlastnictví, ani uvedený článek z epravo.cz. Práva a povinnosti SVJ jsou uvedena v oddílu 5, přídatné spoluvlastnictví je v oddílu 6. Jsou to skutečně rozdílné právní úpravy.

    Vložil mirek1, 1. Září 2019 - 16:17

    je tedy dle Vás nutné podřídit věc zvláštnímu režimu přídatného spoluvlastnictví? Nelze pouze ustanovit SVJ, správcem společné věci? díky

    Vložil tep (bez ověření), 1. Září 2019 - 16:33

    Jak si to uděláte, takové to bude. Polovičatá řešení se mohou vymstít, když dojde ke sporům. Netuším totiž, k čemu ten pozemek slouží a o co se mohou vlastníci jednou či vícekrát pohádat. Pak se mohou soudy prodražit. Základem je kvalitní dohoda spoluvlastníků s popisem, jaká jsou pravidla pro nakládání s pozemkem, aby se sporům předešlo. Nejvyšším orgánem by mělo být shromáždění spoluvlastníků a síla hlasu spoluvlastníků by měla vycházet z výše podílu spoluvlastníka na pořízení společného pozemku.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".