SVJ jako hospodářské středisko v účetnictví družstva

Vložil gl (bez ověření), 8. Prosinec 2015 - 11:59 ::

Zajímal by mě váš názor na tuto praxi:

Družstvo, které je nasmlouvaným správcem a současně pověřeným vlastníkem SVJ (spravuje cca 300 SVJ), s jednotlivými SVJ pracuje jako s hospodářskými středisky (družstevními samosprávami), jako odběratel na fakturách vystupuje družstvo, které pak vše přefakturovává jednotlivým SVJ. Družstvo nevede jím spravovaná SVJ odděleně od svého majetku. Jednotlivá SVJ nemají ani bankovní účet, existuje jen jeden účet družstva, družstvo vede jednotlivým SVJ podúčty. Družstvo s těmito SVJ pracuje de facto, jako by to nebyly účetní jednotky.

Ačkoli je družstvo plátce DPH už 10 let, neuplatňuje DPH k odměně za správu (každá jednotka hradí částku ve stejné výši), DPH uplatňováno není. Jak je to možné? Mohlo by to souviset s tím, že družstvo s jednotlivými SVJ pracuje právě jako s hospodářskými středisky? Když převádělo jednotky do vlastnictví členů družstva, tak ne všichni z družstva vystoupili a zůstali členy družstva. Vedení družstva tím vysvětluje, že DPH uplatňovat nemusí. Zajímavé ovšem je, že DPH neuplatňuje ani v případě, kdy vlastník z družstva vystoupil, nebo u nových vlastníků, kteří byty koupili později a do družstva nevstoupili, tedy nejsou jeho členy.

Za dlužící vlastníky hradí služby a média družstvo ze svých peněz (tj. úvěruje SVJ) a pokud odejde SVJ z jeho správy, tak tuto částku družstvo odečte z financí odcházejícího SVJ.

Je toto běžná praxe?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 8. Prosinec 2015 - 13:35

    Podle mého názoru je vedlejší otázka, jestli jde o běžnou praxi. Zásadní je otázka, jak je možné, že je tolerováno porušování ZoÚ § 4: Účetní jednotky tam uvedené jsou povinny vést účetnictví ode dne svého vzniku.

    Vložil David2 (bez ověření), 8. Prosinec 2015 - 13:32

    Leží mi u soudu podobný problém. Koupil jsem byt v domě, kde je většinový vlastník SBD Rožnov a kterému před lety vzniklo ex-lege SVJ. Přesto to pořád navzdory zákonu o účetnictví účtují střediskově ve svém účetnictví, shromáždění vlastníků se neschází, čili rozhoduje samospráva, čili družstvo samo atd. Odmítl jsem platit „fond oprav – nějaký úvěr co si vzalo družstvo“ protože o správě má rozhodovat Shromáždění vlastníků a ne nájemníci (samospráva), nelze míchat fond oprav co si tvoří družstvo z plateb nájemníků (ze zisku) s účtem dlouhodobých záloh v SVJ atd. Uvidíme co soud …

    A to DPH.

    Nárok na odpočet DPH si asi družstvo krátí, protože uskutečňují osvobozená plnění (nájem bytu). Ale oni mají všechna přijatá plnění správně přefakturovat SVJ a teprve SVJ jim má zpátky vyúčtovat náklady na správu. To že si pokrátili nárok na odpočet neznamená, že jim zanikla povinnost odvést DPH, protože plnění SVJ poskytli. Oni nejsou správci. To znamená i odvody DPH z činnosti samosprávy, z oprav, které provedli svými zaměstnanci a podobně.

    Ale běžná praxe to myslím není.

    Vložil Pavel, 8. Prosinec 2015 - 12:34

    gl,

    doufám, že to není běžná praxe. Hlavně kvůli jednotlivým SVJ a jejich orgánům. Podle mého názoru porušují § 159 NOZ.

    Rozhodně bych chtěl pro každé SVJ vlastní běžný účet. Pokud spadne družstvo do konkurzu, tak tam spadnou i peníze jednotlivých SVJ. To je snad k pochopení.

    S tím DPH je to podezřelé.

    Že služby nakupuje družstvo, které je potom přefakturuje SVJ, je možná varianta. U nás jsme se celkem v pohodě dohodli s původním SBD, že se smlouvy na služby převedou k 1.1. z SBD na SVJ. To se mi jeví jako výhodnější.

    Pokud je tato situace u všech 300 spravovaných SVJ, tak je mi divné, že v 300 SVJ není nikdo, kdo myslí hlavou.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil gl (bez ověření), 8. Prosinec 2015 - 12:56

    Pane Pavle, jak jsem napsal v první větě, statutárem v těchto SVJ je družstvo. Jiné orgány (kontrolní komise, revizor), v SVJ zřízeny nejsou.

    Vložil Pavel, 8. Prosinec 2015 - 13:05

    gl,

    četl jsem. Nicméně 300 SVJ má tisíce členů. A nikdo z nich nemyslí hlavou?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil gl (bez ověření), 8. Prosinec 2015 - 14:47

    Ano, mělo by se jednat o 16–18 tisíc lidí, myslím, že většině to tak vyhovuje (nemusí se o nic starat, platí dál nájem a záležitosti chodí řešit na domovní správu). Vím jen o 2 domech, kde mají vlastní výbor, ale účetně to u nich funguje totožně. Družstvo SVJ nijak nerozlišuje. Družstvo pracuje i s členy těchto výborů SVJ, de facto jako se svými zaměstnanci, tj. výplatu funkcionářských odměn schvaluje představenstvo, shromáždění SVJ jen schvaluje limit pro výplatu (např. 50 tisíc Kč ročně apod.). Já se nyní snažím přijít na kloub ne/uplatňování DPH k odměně správce, čekal jsem, že by se tu vyskytl někdo, kdo se s něčím podobným setkal. Družstvo vysvětluje, že se svými daňovými poradci vymysleli fígl, jak DPH neuplatňovat. Letos v létě začali však DPH náhle uplatňovat s vysvětlením, že to dostali nařízeno a že to souvisí s NOZ. Podrobnější vysvětlení ředitel družstva neposkytl ani na přímý dotaz.

    Vložil JaVa, 8. Prosinec 2015 - 14:39

    Nevztahuje se na tento smluvní vztah správce a beneficienta náhodou § 1414 zákona č.89/2012 Sb.,kde se uvádí,že správce vede spolehlivé záznamy o spravovaném majetku a nesmí mísit svůj majetek s majetkem pod svou správou.Jak je možné udělat z právnické osoby SVJ mající své IČO hospodářské středisko Družstva a mísit peníze správce (Družstva) s penězi cizí právnické osoby(SVJ) zasíláním všech plateb na jeden účet a jeho podúčet?A to i v případě splátek úvěru na zateplení,který si Družstvo vzalo u banky ještě před zápisem SVJ do RS a za který ručí bance někteří vlastníci jednotek svojí alikvótní částí splatnou okamžitě v případě,že Družstvo z jakýchkoliv důvodů úvěr přestane splácet.I tyto splátky platí vlastníci jednotek na tzv.účet střediska-podúčet bankovního účtu Družstva.Na ten samý podúčet odesílají veškeré své platby za správu domu a služby s tím spojené i ti vlastníci jednotek,kteří se na úvěru nepodíleli,poněvadž svoji část platili keš.Zmiňované Družstvo zaplatí z podúčtu všechny povinné platby,které SVJ měsíčně hradí a přebytek peněz poukáže na nově zřízený účet právnické osoby SVJ, jako dlouhodobé zálohy.Na co se tyto „dlouhodobé zálohy“ na účtu SVJ střádají nikdo z vlastníků jednotek neví a žádné usnesení k těmto povinným platbám není.Samozřejmě,že není ani schválen tzv.dlouhodobý plán na opravy budoucí. JaVa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".