SVJ jako hospodářské středisko v účetnictví družstva

Vložil gl (bez ověření), 8. Prosinec 2015 - 11:59 ::

Zajímal by mě váš názor na tuto praxi:

Družstvo, které je nasmlouvaným správcem a současně pověřeným vlastníkem SVJ (spravuje cca 300 SVJ), s jednotlivými SVJ pracuje jako s hospodářskými středisky (družstevními samosprávami), jako odběratel na fakturách vystupuje družstvo, které pak vše přefakturovává jednotlivým SVJ. Družstvo nevede jím spravovaná SVJ odděleně od svého majetku. Jednotlivá SVJ nemají ani bankovní účet, existuje jen jeden účet družstva, družstvo vede jednotlivým SVJ podúčty. Družstvo s těmito SVJ pracuje de facto, jako by to nebyly účetní jednotky.

Ačkoli je družstvo plátce DPH už 10 let, neuplatňuje DPH k odměně za správu (každá jednotka hradí částku ve stejné výši), DPH uplatňováno není. Jak je to možné? Mohlo by to souviset s tím, že družstvo s jednotlivými SVJ pracuje právě jako s hospodářskými středisky? Když převádělo jednotky do vlastnictví členů družstva, tak ne všichni z družstva vystoupili a zůstali členy družstva. Vedení družstva tím vysvětluje, že DPH uplatňovat nemusí. Zajímavé ovšem je, že DPH neuplatňuje ani v případě, kdy vlastník z družstva vystoupil, nebo u nových vlastníků, kteří byty koupili později a do družstva nevstoupili, tedy nejsou jeho členy.

Za dlužící vlastníky hradí služby a média družstvo ze svých peněz (tj. úvěruje SVJ) a pokud odejde SVJ z jeho správy, tak tuto částku družstvo odečte z financí odcházejícího SVJ.

Je toto běžná praxe?

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.