Střet zájmů??? Statutáři BD a SVJ-chtějí být stejní lidé.
Máte li někdo zkušenost se situací, kdy stejní statutáři /osoby/ BD chtějí být i statutáři SVJ poraďte. Poznámka: VBJ v domě je 7, BD převedlo v domě všech 7 BJ na vlastníky, statutáři BD / 3 VBJ/ stále tvrdí že BD je oprávněno vystupovat na venek za dům a nechtějí BD zrušit a vypořádat závazky ze smluv s ostatními VBJ. Vyhovuje jim stav, kdy s penězi Všech mohou hospodařit nadále sami. Podotýkám, že statutáři BD nechtějí respektovat zákon Z72/1994 §24 odst.9; cituji „Převodem jednotky podle odstavců 1 až 8 zaniká členství nabyvatele v družstvu atd. v našem případě v květnu 2006. Domnívám se, že BD je v současné době bez majetku /peníze na účtu BD patří VBJ/ a členů. Vzhledem k tomu, že statutáři BD mají spolu z jedním VBJ většinu neznám řešemí. Poraďte? Předem děkuji Fanda
Dobrý den,
jsme malé BD a předběžně jsme se dohodli, že nynější předseda bude
zvolen pověřeným vlastníkem ve vzniklém SVJ. Ovšem aby toto nebylo
v rozporu s Obchodním zákoníkem, chceme současně likvidaci družstva.
Poradíte nám někdo, jak dlouho taková likvidace trvá? A trošku mám hokej
v tom, jestli likvidátorem má být právě předseda BD nebo likvidátora
musí určit členská schůze za přítomnosti notáře? Je to pro nás patová
situace, protože máme lhůtu na první schůzi shromáždění SVJ, ale
likvidaci BD vlastně ještě nemůžeme začít, protože nám na KÚ visí
ještě jedna garáž, v této chvíli stále psaná na BD. Pokud bychom za
tichého souhlasu všech zúčastněných porušili zákon a předseda by byl na
tu přechodnou dobu zároveň pověřeným vlastníkem, co mu hrozí? Nějaká
pokuta?
Děkuji za radu. Alena Jůtová a.jutova@seznam.cz
Ještě je v tom paragrafu ale tato věta: „Členství v družstvu však nezaniká, jestliže majetková účast člena v družstvu i po převodu jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu.“ A to si myslím, že platí i ve Vašem případě.
K tomu střetu zájmů – ZoVB to něřeší, ale v ObchZ v § 249 je: „Členové představenstva a kontrolní komise družstva, prokuristé a ředitel nesmějí být podnikateli ani členy statutárních a dozorčích orgánů právnických osob s obdobným předmětem činnosti. Stanovy mohou upravit rozsah zákazu konkurence jinak.“ Takže bych řekl, že ti stejní lidé nemůžou být statutáry v obou těchto právnických osobách. Z praxe vím, že se to nedodržuje, protože tyto funkce moc lidí zastávat nechce, takže dost často jsou stejní lidé statutáry BD i SVJ, ale obvykle je to jen na přechodnou dobu než se rozjede provoz SVJ a družstvo vstoupí do likvidace.
Vámi citovaná věta ze zákona 72/1994, §24 odst.9 citace „Členství v družstvu však nezaniká, jestliže majetková účast člena v družstvu i po převodu jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu.“ se na BD v nášem případě dle mne nevztahuje. Jak jsem uvedl již výše je BD bez majetku. Zákonodárce dle mne vložil tuto větu do zákona na ochranu členů BD v těch družstvech, ve kterých po převodu na VBJ zůstane majetk /např. byty, pozemky, prodejny atd./ o které by byl člen družstva připraven zrušením členství v BD.
S pozdravem Fanda
V § 24 odst 9 v mém výtisku zákona 72/1994 je věta cituji: Převodem jednotky podle odstavců 1 až 8 zaniká členství nabyvatele v družstvu bez práva na vrácení členského podílu připadajícího na jednotku, případně základního členského vkladu. Jak to tedy je? S pozdravem Fanda
To bohužel nikdo ani z právníků neví, jestli je převod podle odstavců 1 až 8, nebo ne. Zákonům a právu bohužel 80% právníků a zákonodárců nerozumí…
Poslední komentáře