Štěnice

Vložil Podnájemník (bez ověření), 4. Říjen 2024 - 4:19 ::

Dobrý den, známá objevila v bytě, kde žije v podnájmu štěnice, je to poslední – 3tí patro, vše nahlásila pronajímateli. Ten ji sdělil, že si musí deratizaci uhradit sama. Jedná se o matku s malými dětmi v hmotné nouzi. Ta ihned ten den objednala firmu a nechala byt deratizovat. Štěnice viděla i v přízemí u vchodových dveří u vypínače. Deratizátor potvrdil, že nedávno deratizoval byty o 3 vchody dál a je možné, že se odsud dostali štěnice do tohoto bytového domu. Sousedé paní doslova linčují. Majitel bytu nahlásil situaci družstvu – to mu nyní vyhrožuje, že bude muset uhradit deratizaci celého domu a také mu sdělili, že se pokusí jeho podnájemnici se třemi malými dětmi ihned vystěhovat. Je toto vůbec právně možné? Má být tato osoba jen kvůli tomu, že nahlásila problém popotahována? Štěnice mohou cestovat na delší trasu, ulezou i 30m na jeden zátah, mohou se vyskytovat v ptačích hnízdech, u popelnic, mohou přelézt po teplovodech v podstatě odkudkoliv. Jak se může tato maminka bránit?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 4. Říjen 2024 - 5:45

    ☀ Za prvé:
    Nešlo o žádnou deratizaci, nýbrž o desinsekci.

    ☀ Za druhé:
    Nařízení vlády č. 308/2015 Sb. vymezuje ve svém ustanovení § 2 co se rozumí pod pojmem „běžná údržba bytu“. Tuto údržbu je povinen provádět nájemce či podnájemce podle potřeby, a to na vlastní náklad. Ani deratizace, ani desinsekce však nepatří do běžné údržby. Zajistit deratizaci a uhradit náklady na její provedení tedy měl vlastník domu, v tomto případě bytové družstvo.

    Ta ubohá maminka se už nemůže nijak bránit. Není jí pomoci, protože zazmatkovala a zbytečně zaplatila to, co platit vůbec neměla. Nemůže ani požadovat zaplacené peníze od družstva zpět, protože částka nebyla vynaložena účelně: desinsekce nemůže být účinná, není-li provedena plošně najednou v celém domě. Peníze byly tedy vynaloženy neúčelně, prospěch nenastal, nelze vymáhat ani podle ustanovení zákona o bezdůvodném obohacení.

    ☀ Za třetí:
    Vystěhovat podnájemnici (tedy vypovědět podnájemní smlouvu) může podnajímatel za podmínek uvedených v občanském zákoníku (v části o nájmu bytu) a v podnájemní smlouvě. Bez podrobností se o tom nedá říci naprosto nic.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".