Štěnice
Dobrý den, známá objevila v bytě, kde žije v podnájmu štěnice, je to poslední – 3tí patro, vše nahlásila pronajímateli. Ten ji sdělil, že si musí deratizaci uhradit sama. Jedná se o matku s malými dětmi v hmotné nouzi. Ta ihned ten den objednala firmu a nechala byt deratizovat. Štěnice viděla i v přízemí u vchodových dveří u vypínače. Deratizátor potvrdil, že nedávno deratizoval byty o 3 vchody dál a je možné, že se odsud dostali štěnice do tohoto bytového domu. Sousedé paní doslova linčují. Majitel bytu nahlásil situaci družstvu – to mu nyní vyhrožuje, že bude muset uhradit deratizaci celého domu a také mu sdělili, že se pokusí jeho podnájemnici se třemi malými dětmi ihned vystěhovat. Je toto vůbec právně možné? Má být tato osoba jen kvůli tomu, že nahlásila problém popotahována? Štěnice mohou cestovat na delší trasu, ulezou i 30m na jeden zátah, mohou se vyskytovat v ptačích hnízdech, u popelnic, mohou přelézt po teplovodech v podstatě odkudkoliv. Jak se může tato maminka bránit?
☀ Za prvé:
Nešlo o žádnou deratizaci, nýbrž o desinsekci.
☀ Za druhé:
Nařízení vlády č. 308/2015 Sb. vymezuje ve svém ustanovení § 2 co se
rozumí pod pojmem „běžná údržba bytu“. Tuto údržbu je
povinen provádět nájemce či podnájemce podle potřeby, a to na vlastní
náklad. Ani deratizace, ani desinsekce však nepatří do běžné
údržby. Zajistit desinsekci a uhradit náklady na její provedení
tedy měl vlastník domu, v tomto případě bytové družstvo (2000/258/§57,
2012/89/§2264).
Ta ubohá maminka se už nemůže nijak bránit. Jedinou její povinností bylo oznámit závadu bytu podnajímateli. Není jí už pomoci, protože zazmatkovala a zbytečně zaplatila to, co platit vůbec neměla. Nemůže ani požadovat zaplacené peníze od družstva zpět, protože částka nebyla vynaložena účelně: desinsekce nemůže být účinná, není-li provedena plošně najednou v celém domě. Peníze byly tedy vynaloženy neúčelně, zbytečně, prospěch nenastal, nelze vymáhat ani podle ustanovení zákona o bezdůvodném obohacení.
☀ Za třetí:
Vystěhovat podnájemnici (tedy vypovědět podnájemní smlouvu) může
podnajímatel za podmínek uvedených v občanském zákoníku (v části
o nájmu bytu) a v podnájemní smlouvě. Bez podrobností se o tom nedá
říci vůbec nic.
Jen poznámka: Pokud by se kdokoliv snažil tvrdit, že výskyt štěnic v bytě zavinila podnájemnice, pak dotyčný hladce prohraje v případném soudním sporu. Nebude totiž schopen své tvrzení ničím prokázat.
Justitianus
doplneni moznosti situace
- druzstvo neobnovi souhlas s pronajmem – podnajem konci k datu uplynuti /bez vule clena druzstva/.
- clen BD neprodlouzi smlouvu.
Takze branit se nema moc smysl (protoze neprodlouzit smlouvu je nejjednoduzsi – tedy pokud nema na dobu neurcitou), ale dohodnout se…
Zaplaceni byla hloupost. Spravny postup je to oznamit smluvni strane a nasledne osobe odpovedne za dum a ta ma konat (resit cely dum).
Take se to snazili (nas preceda judr estebe) hodit na meho najemce a abych cely barak uhradil ja! Nastesti vlastnici meli rozum a hlasovali proti, takze jsem to nemusel nechat hradit najemce ani resit soudne.
Dokonce ten smejd estebackej preceda donutil firmu DD, aby menila uz (vlastnikama podepsane) podepsane protokoly a dopisovala tam neco ve stylu: „nejvetsi vyskyt, pravdepodobny zdroj“ atp. presne aby estebacka kur** to mohla hodit na muj byt…
Pritom to z meho bytu ani NEPOCHAZELO, protoze o rok drive stenice hlasila prave predsedovi jina BJ (jak jsem pozdeji zjistil bo mi to sama rekla a jeste ze si to resila solo lokalne – evidentne k nicemu) a predseda nijak NEKONAL a pak to jeste zaprel… A mel jsem teorii jak se to preneslo k nam (stehovani nabytku ktery byl na chodbe prave vedle zasazene jednotky)… Estebak i zakazal majiteli DDD firmy se mnou hovorit…
Tyhle DDD zasahy jsou pomerne drahe, neprijemne a vyse popsana zkusenost neni bez zajimavosti.
Za prvé:
Mateřství není nemoc či nehoda. „Ubohá maminka“ se třemi
dětmi v hmotné nouzi … Z vlastní zkušenosti s pronájmem rodince se
třemi dětmi tomu pronajímateli rozumím, že chce využít situace, aby se
jich ve spolupráci s družstvem rychle zbavil.
Za druhé:
Každá profesionální firma zabívající se deratizací či desinsekcí je
chopna 100% určit zdroj havěti.
Poslední komentáře