Státní dezinformace o DPP
MF ČR uvádí na
https://www.mfcr.cz/…-pro-o-54178
Cituji:
"Zastropování úlev z odvodů pro dohody o provedení práce
Od 1. 1. 2024 se nově stanoví dva limity pro vznik účasti na pojištění zaměstnance, který pracuje na základě DPP (a tím i limity pro placení pojistného na sociální zabezpečení):
první limit bude stanoven pro DPP u jednoho zaměstnavatele, a to ve výši 25 % průměrné mzdy a druhý limit (vyšší) bude stanoven pro vznik účasti na pojištění při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 % průměrné mzdy. Pokud zaměstnanec překročí jeden či druhý limit, bude již odvedeno také pojistné. Aby opatření mohlo být kontrolováno, bude zavedena evidence všech DPP a příjmů z těchto dohod."
Asi je to poplašná zpráva, protože termín je od 1.7.2024.
Další porce dezinformací je na adrese
https://www.mpsv.cz/…koniku-prace
Zde je souhrn údajných nových výhod pro DPP díky novele Zákoníku práce.
Vrchní ředitelka sekce legislativy MPSV např. tvrdí:
- u DPP nebudou zásadní problémy z pohledu zaměstnavatelů (asi neví o rozvrhování směn, evidence docházky, povinném informování atd.)
- nelze říci, že práce na DPP bude v každém případě dražší (možná, že na různé příplatky a dovolenou vypíše vláda nějaké dotace, jinak je to velká nepravda)
Z praxe co jsem slyšel
- část DPP již přešla do šedé ekonomiky
- část DPP se změnilo na OSVČ
- část DPP byla zrušena bez náhrady
- včera jsem viděl reportáž, jak dobrovolní hasiči dostali výpověď a budou od obce odměňováni formou daru
- část DPP bude překlopena na autorský zákon
Hezký den!
Píšeš, že jde asi o poplašnou zprávu, když cituješ MF, že se od 1. 1. 2024 nově stanoví dva limity pro vznik účasti na pojištění zaměstnance, který pracuje na základě DPP (a tím i limity pro placení pojistného na sociální zabezpečení.
To je sice pravda, ale je jasné, že jde o opomenutou úpravu data, protože se uvedený text nachází v části uvedené velkým nadpisem:
„Změny s účinností od 1. 7. 2024:“
Kolemjdoucí2,
nemáte pravdu.
Vlákno jsem založil 19.12. a stáhl jsem přesně to, co nějaký úředník na webu MF ČR zveřejnil. V té době tam žádné mezinadpisy s uvedením termínů účinnosti nebyly.
Po upozornění to úředníci opravili, celou stránku předělali a nyní je to správně pod novým nadpisem od 1.7.2024.
V době, kdy jsem to psal, to byla státní dezinformace, na rozdíl od jiných se relativně rychle opravila. K opravám jiných státních dezinformací dochází mnohem později či nejsou opraveny vůbec.
Jinak se pracuje na novele zdaňování DPP sociální a zdravotní daní. Pokud by se nepodařilo prosadit přílepek o „hlavním zaměstnavateli“, tak je záložní varianta, že by se celé nesmyslné zdaňování DPP posunulo až na 1.1.2025. Ale to erár nechce, stále se těší na miliardy, které plánuje do rozpočtu 2024.
Hezký den!
Pavel
20.12.2023 v 15:55, když jsem vložil svůj příspěvek, na webu MF bylo uvedeno to, co jste citoval „Od 1. 1. 2024 se nově stanoví dva limity pro vznik účasti na pojištění zaměstnance, který pracuje na základě DPP …“ ale byl tam také ten mezinadpis se správným datem změn od 1.7.2024. Tzn., že nemohlo být opraveno vámi citované chybné datum (1.1.2024) a doplněn mezinadpis po nějakém upozornění v jeden okamžik.
Teprve poté, jak jsem vložil svůj příspěvek, jsem zaslal mail na MF o tom chybném datu (1.1.2024). Druhý den ráno tj. dnes 21.12.2024 v 7:54 jsem dostal mail z MF, že chyba byla už odstraněna. Změnilo se to, že mezinadpis (s datem od 1.7.2024) zůstal a z vámi citovaného textu bylo odstraněno chybné datum (1.1.2024).
Kolemjdoucí2,
já jsem citoval z textu z 19.12.. Dezinformace o DPP byla pokud si vzpomínám na druhém místě celého materiálu. Žádné mezinadpisy tam nebyly.
Od té doby se text několikrát měnil.
O nesolidnosti publikujících úředníků svědčí mj. i to, že tam není zmínka, že se něco aktualizovalo 19.12. či 20.12.. Stále tam visí jen datum zveřejnění 19.12. a dnes i informace o drobné aktualizaci 21.12.
Ale nepovažuji to za zásadní problém, každý rozumný člověk přistupuje k webovým informacím z ministerstev obezřetně. Důležité bude, co se podaří vyjednat za novelu o zdaňování DPP. Stávající model nejsou úředníci na sociálce schopni zvládnout, resp. zpozdí se ostatní agendy, které jsou již dnes ve skluzu. Pochopil to už i Elektrikář s Traktoristou. Rentgenolog stále tápe.
Hezký den!
Pavel
Dostanou ho.no, ne miliardy z DPP. Šašci se domnívají, že na DPP jsou stejné mzdy jako mají oni za to, co předvádějí.
Zajímavé, kreativní a dobře použitelné v SVJ je odměňování formou honorářů za autorská díla. Školení a vyjednávání (v jakékoliv oblasti) je přece umělecký (herecký) výkon, sepisování písemností je zase umělecká (spisovatelská) tvorba, opravy a údržba jsou přece zhotovení nebo restaurování uměleckého (grafického, sochařského) díla, změna stavby je umělecké (architektonické) dílo ad. Nakonec celá správa domu je uměním či uměleckým řemeslem vykonávaná řemeslnými umělci, schůze je umělecká produkce (besídka, estráda), předseda je režisér, účetní je produkční. Děkuji za tip.
Švarcsystom je legální, vhodný pro SVJ a jeho podíl poroste.
Co se týká darů, nechám si poradit, jistě to je také řešení.
Tomu bordelu, který soustavně vyrábí říkají konsolidace veřejných financí. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. Umíte si představit rozpis pracovní doby u dobrovolných hasičů 3 dny předem? To nevymyslí ani Švejk. Nemohu jinak než napsat, že to musel vymyslet debil. To se ještě nikomu nepovedlo, zrušit dobrovolné hasiče, kteří nejdou do akce když nedejbože hoří, ale podle plánu napsaného tři dny předem. A pak za to dostanou jako odměnu třeba prasečí kýtu. A tento odměnodar budou muset zdanit. Mají vůbec pitomci, co tohle vymýšlí, nějaký mozek v hlavě? Takhle přece nemůže fungovat žádná společnost, to je absurdistán.
Sám si pitomec, který nerozumí psanému textu. V novém ustanovení § 74 odst.2 se uvádí:
„(2) Při výkonu práce na základě dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen předem rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu v písemném rozvrhu pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.“
Samozřejmě, že toto ustanovení nebrání zaměstnavateli se dohodnout se zaměstnancem na jiné době rozvržení pracovní doby než 3 dny předem.
Poslední komentáře