Stanovy SVJ - přímé určení sankce ve stanovách

Vložil Jan Vavrečka, 20. Červenec 2009 - 13:29 ::

Vážení kolegové,

máte někdo zkušenosti s přímým stanovením finančních sankcí ve stanovách SVJ? Například: pořádková pokuta ve výši 5 000 Kč, pokud dluh vlastníka do fondu oprav SVJ přesáhne 10 000 Kč. apod.?

Pouze by mne zajímalo, zda jste se setkali s takovou úpravou stanov? Jedná se nám o to, že co upraví explicitně stanovy, nemůže až tak neukáznitelný vlastník dávat za vinu členům Výboru osobně. Jde o formu ochrany členů Výboru při zajišťování pořádku a chodu SVJ. Právně to je vše v pořádku, pokud jsou sankce přiměřené – to jsme již konzultovali. Pouze postrádáme sdílení zkušeností s touto formou přístupu k ochraně řádných vlastníků a nájemců v domě pod správou SVJ.

Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil koncipient (bez ověření), 8. Prosinec 2010 - 10:22

    doporucuji si precist komentar k zakonu o vlastnictvi bytu, odbornici zabyvajici se timto tematem povazuji smluvni pokutu za nezakonnou, ja osobne bych se branil jednoznacne soudne

    Vložil lake, 21. Červenec 2009 - 4:24

    Co míníte pojmem "finanční sankce" a "pořádková pokuta"? Jde o smluvní pokutu podle občanského zákoníku?
    Dohoda o smluvní pokutě musí být učiněna písemně, jinak je neplatná. Soudím, že takovou dohodu je tedy třeba uzavřít mezi společenstvím a každým jednotlivým vlastníkem.
    Nepostačuje uvést smluvní pokutu ve stanovách, jak se zřejmě domníváte. Stanovy nejsou smlouvou, neboť k jejich přijetí či změně postačuje tříčtvrtinová většina přítomných hlasů na shromáždění.
    Lze dovodit, že jen tito souhlasně hlasující vlastníci jsou vázáni ustanovením o smluvní pokutě (a navíc pouze v tom případě, že hlasování mělo písemnou formu).
    Ostatní vlastníci (nebyli přítomni, zdrželi se nebo byli proti) se nijak smluvně nezavázali a "smluvní" pokuta jim nemůže být vyměřena. Kdo nepodepsal, neplatí.
    Stejná situace je u vlastníka, který nabude vlastnictví k jednotce později. Může být společenstvím či výborem požádán o uzavření smlouvy o pokutě, ale nelze jej k podpisu přinutit.
    Váš návrh směruje k tomu, že smluvní pokutu budou povinni platit pouze ti vlastníci, kteří se k tomu dobrovolně písemně zavázali. Ostatní se jim zřejmě budou vesele smát. Právně to ovšem bude - jak píšete - v pořádku, takže jen do toho ...

    lake

    Vložil Jan Vavrečka, 21. Červenec 2009 - 8:33

    Opět děkuji za velmi zajímavý právní názor,

    nemohu odborně zcela sekundovat, ale domnívám se, že stanovy SVJ, jakož i stanovy družstva, jsou mimo jiné ustanovením práv a povinností členů těchto právních subjektů, které vyplývají a mají vztah zejména k obchodnímu zákoníku. Proto by mne zajímal spíše pohled na možné (existuje přijatelná možnost?)ustanovení povinnosti finančního „penále“, „pokuty“, „sankce“ nebo třeba jiné právní kategorie, v případě porušení explicitně určených povinností člena (BD, SVJ), které mu ze stanov (případně i z PV?) vyplývají?

    Jasně jste naznačil, že formou smluvní pokuty dle občanského zákoníku by to asi nešlo. – Plně Vám věřím. Šlo by to však jinak? Je otázka na kterou bych rád seznal odpověď.

    Mockráte děkuji za případné doplnění komentáře.

    Vložil lake, 21. Červenec 2009 - 9:42

    Dopručuji seznámit se se zákonem o vlastnictví bytů. Je v něm uvedeno, že věci tímto zákonem neupravené (což je i smluvní pokuta) jsou řešeny podle občanského zákoníku. Z kterého ustanovení ZoVB vyvozujete režim podle obchodního zákoníku?
    Ať by se postupovalo podle občanského či obchodního zákoníku, písemná forma a dobrovolně uzavřená smlouva je povinná v obou případech.
    Nicméně pokud se tak dohodnou VŠICHNI vlastníci, nic vám nebrání zavést si smluvní pokuty ve vámi zamýšlené výši.

    lake

    Vložil Jindřich (bez ověření), 24. Květen 2010 - 15:08

    Hlavně by si měly výbory SVJ přestát hrát na vrchnost. SVJ je entita vzniklá do značné míry nedobrovolně a musí se proto přísně omezit na účel své existence. Nelze připustit, aby diktovala svým členům něco, co zákon nedovouje ani pánům domácím vůči nájemcům. Účelem vlastnictví bytu opravdu není, aby se majitelé bytů stali ještě horším hadrem nežli nájemci. Tím spíš takto kutilským způsobem. Člen svj je povinen platit zákonné úroky z prodlení či poplatky z prodlení, pokud je v prodlení se svými platbami. Člen svj je povinen nahradit škodu, kterou způsobí porušením své povinnosti. Vše v rozsahu dle obecných předpisů občanského práva. Ale zavádět originální „penále“, „pokuty“ či podobné paskvily, ať si sousedé raději odpustí.

    Vložil Jindřich (bez ověření), 24. Květen 2010 - 15:22

    Zákon (§ 544) upravuje smluvní pokutu, jako ujednání v nějaké smlouvě k zajištění smluvních povinností kontrahentů. Ale člen SVJ v žádném smluvním vztahu se společenstvím není. Takže jsem skeptický i vůči zvláštní smlouvě o smluvní pokutě.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".