Stanovení orientační ceny stavby pro pojišťovnu
V poslední době při sledovaní událostí, kdy šli 2× celé domy k zemi ( Exploze panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, výbuch plynu v panelovém domě v Prešově ) si říkám, jaká je správná či obecná cena stavby ( obytný panelový dům ) s ohledem na růst ceny nemovitosti.
Někteří lidé obecnou cenu uvádějí jako poměr objemu a plochy budovy, někteří i banky používají cenu za m3 v místě
znalec bude zřejmě používat Zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů (zákon o oceňování majetku), v současném znění, ale nikdo asi nechce platit znalce.
Mě vychází pojistná hodnota v Praze na 8.000 Kč s DPH/m3 a vzhledem k tomu za jaké ceny se prodávají byty mi to připadá málo.
Jak to máte vy ?
Neexistuje nic takového jako „správná“ či „obecná“ cena stavby.
Pokud snad chcete pojištění na novou cenu, pak nezbývá než podívat se jaká je dnes cena novostavby za 1m2. Soudím že to bude minimálně trojnásobek toho co jste uvedl, a to bez ohledu na místo kde dům stojí.
Při pojištění na novou cenu mívají pojišťovny v pojistných podmínkách speciální klauzuli: při zničení stavby plní sjednanou novou cenu pouze v případě, kdy klient do tří let postaví na místě stavbu znovu. Jinak pojišťovna krátí pojistné plnění a dostal byste pouze částku odpovídající časové ceně v době zničení. Je velmi nepravděpodobné, že by všichni vlastníci jednotek chtěli na stejném místě postavit stejný panelák znovu, takže pojištění domu na novou cenu bych nedoporučoval.
Pojistná částka bude tedy v případě zániku domu nejspíše sloužit k tomu, aby si vlastník zničeného bytu pořídil bydlení kdekoliv jinde. Záleží velmi na lokalitě, tržní ceny mají velký rozptyl. Například v Mostě nebo v Teplicích byste si po zániku domu pohodlně koupil jiný byt i za méně než 8000 Kč/m2. V Praze by Vám na pořízení srovnatelného bytu nestačil ani desetinásobek.
Justitianus
„Například v Mostě nebo v Teplicích byste si po zániku domu pohodlně koupil jiný byt i za méně než 8000 Kč/m2.“
Až na to, že tazatel o žádných 8000 Kč/m2 nepsal.
Byl byste dobrý politik nebo úředník.
Vy popleto popletený, asi neumíte číst. Autor úvodního příspěvku výslovně napsal: „Mě vychází pojistná hodnota v Praze na 8.000 Kč s DPH/m3“.
Justitianus
„Autor úvodního příspěvku výslovně napsal: „Mě vychází pojistná hodnota v Praze na 8.000 Kč s DPH/m3“.“
Ano, Justitiane, napsal, zatímco Vy píšete o hodnotě zcela jiné.
Psal o objemových a nikoliv čtverečných metrech.
8000 Kč za m3 je obvyklá tabulková cena novostavby a cena umístění (teda lokalita) nehraje tolik roli.
I když ceny práce jsou rozdílné v Mostě a v Praze.
Je mi jasné, že jsou stavební ceny, prodejní a spekulativní ceny. Nechtěl jsem spekulativní ceny a ani prodejní.
Tady už nemusíte nic jiného dělat, jen stavět. Je jasné že nějaké Mio bude stát demolice zbytku.
U RD se obecně tvrdí, že za 4.500,– Kč za m3 se dá postavit slušný barák a někteří to zvládají i za 2.500,– Kč za m3 … to že si to prodají 10× více je jejich profit, ale nebudem přece tvrdit, že tolik stojí výstavba.
Stavebni pozemek i předpokládám i základy, včetně inženýrských síti zůstanou.
Mám ceny z roku 2017 panel. domy 5.548,– Kc/m3 .. http://www.stavebnistandardy.cz/…hu_2017.html
Nepleťte do pojištění nějaké „tržní ceny“. Pojištění nemovitosti je sjednáváno v drtivé většině na „novou cenu“ – je to cena znovupořízení dané nemovitosti v daném místě a čase. Nemá nic společného s tím, že developer postaví dům a prodá ho desetkrát dráž, než byly pořizovací náklady. Pokud je dům hodně, ale hodně opotřebovaný, plní s v tzv. časové ceně. (ještě jsou tzv. obecné ceny, zvláštní ceny, ale to nemá smysl ve Vašem případě rozebírat.)
„Pojištění nemovitosti je sjednáváno v drtivé většině na „novou cenu“ – je to cena znovupořízení dané nemovitosti v daném místě a čase.“
Co je je znovupořízení dané nemovitosti? Je to koupě sousední podobné nemovitosti za tržní cenu?
Nebo je to cena, za kterou by bylo možné (pojištěnou) nemovitost prodat?
Je to cena „znovupořízení“ – tedy postavení – opakuji: nepleťte do toho prodej nebo koupi za nějaké „tržní“ ceny.
„Je to cena „znovupořízení“ – tedy postavení“
Věci pořizuji (i znovupořizuji) v naprosté většině zakoupením, nevyrábím je. Nevím, proč by tomu tady mělo být jinak.
Poslední komentáře