spuštění tepla
Dobrej, chtel jsem se zeptat, kdy se ma nebo muze zavlazit v bytovce. Mame spolecnou plynovou kotelnu, ktera je k dispozici si kdykoliv zatopit, ale nas kotelnik ma svoje moresy a pry zasne topit az bude venku teeplota pod 13°C po 3 dny. Jak to je, je na to nejakej paragraf ?
Diky Andrš
Dobrý den, také jsem se o toto téma zajímal. Dlouhodobě se zajímám o sledování počasí a záznamy teplot s výpočty průměrných denních atd. teplot jsou samozřejmostí. I my máme každý podzim problém se zahájením vytápění a na toto téma jsem už 2× hovořil s kotelníkem. Jím uváděné průměrné denní teploty se kolikrát liší i o více než 4°C (!) od průměrných teplot mnou vypočtených a porovnaných s údaji ČHMÚ (jsem z Kostelce nad Orlicí a porovnávám se stanicí Hradec Králové, která má o něco teplejší klima, zřídkakdy se liší…). Problém u nás je jednoznačně v nesprávném výpočtu průměrné denní teploty (počítají teploty každou hodinu/24 a do výpočtu se dostávají i teploty, kdy snímač ovlivňuje sálání okolních ploch rozpálených od slunce). Bohužel, otopná sezóna začíná 1.9. a od tohoto data je obden průměrná denní teplota přesně na +13°C, takže i když je v bytech zima, dle vyhlášky zatím není povinnost vytápění zahájit. Tomáš
Vážený pane Thomasi. Chyba asi nebude v metodě výpočtu průměrné teploty, ale v nesprávném umístění čidel. Pokud si kliknete na stránky http://www.chmi.cz/…pocasiin.php?… najdete tam oficiální průměrné teploty za minulý den pro celou republiku a vyberete si Vám nejbližší stanici. S pozdravem Anonymous37
Dobrý den,
děkuji za odkaz, ale nám nejbližší stanice Ústí nad Orlicí má kvůli odlišné nadmořské výšce jiné klimatologické charakteristiky, proto raději používám tento odkaz:
http://portal.chmi.cz/portal/dt…
Z grafu průběhu teploty se pak dají vypíchnout údaje v potřebnou hodinu a vypočítat podle vzorce. Bohužel stanice Rychnov nad Kněžnou, vzdálená od nás jen 5 km vzdušnou čarou, má poruchu.
Tomáš
Vyhláška 194/2007 Sb. § 2
- Dodávka tepelné energie se zahájí v otopném období, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 st. C ve 2 dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 st. C pro následující den.
- Průměrnou denní teplotou venkovního vzduchu je čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch v 7.00, 14.00 a ve 21.00 hod., přičemž teplota měřená ve 21.00 hod. se počítá dvakrát.
- Vytápění bytů a nebytových prostor v bytových a nebytových budovách se omezí nebo přeruší v otopném období tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě vystoupí nad +13 st. C ve 2 dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den. ......
FrantaF
Pane Andrši,
předchozí příspěvek je obsahově správný, ovšem autor zatajil to, co je pro Vás nejdůležitější:
Vyhláška 194/2007 Sb. je sice celostátně platným právním předpisem, avšak uvedená pravidla vytápění není nutno dodržet, je-li to vůle konečných spotřebitelů (vlastníků jednotek).
K tomu zákon o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. stanoví v § 6a odst. 11:
"Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek se musí řídit pravidly pro vytápění a chlazení a dodávku teplé vody stanovenými prováděcím právním předpisem. Pravidla se nevztahují na (...) dodávky uskutečňované pro byty, při souhlasu alespoň dvou třetin nájemníků nebo vlastníků těchto bytů s odlišnými pravidly, za podmínky nepřekročení limitů stanovených prováděcím právním předpisem a neohrožení zdraví a majetku."
Takže pokud se domluvíte, lze topit i mimo topné období, zahájit topení dříve než po třídenním poklesu venkovní teploty, vytápět na vyšší teploty v bytech atd.
lake
Poslední komentáře