Správce a přístup k účtu SVJ

Vložil Zdenek 22, 6. Březen 2013 - 13:56 ::

Jaké máte zkušenosti nebo jak máte nastaven přístup k účtu SVJ v případě, že správu domu provádí správce? Umím si představit 3 možnosti:

  1. Správce má dispoziční právo nakládat s účtem a takto je veden u bankovního ústavu.
  2. Správci jsou na základě smlouvy se SVJ svěřeny přístupové údaje k účtu (je to legální?).
  3. Správce nemá přímý přístup k účtu a platební operace provádí výbor na základě elektronické komunikace se správcem.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 6. Březen 2013 - 19:54

    4. správce má možnost vstoupit na účet a stáhnout výpisy pro zpracování účetnictví, má povinnost je zpracovat, má povinnost vytvořit platební příkazy a má povinnost notifikovat emailem předsedu a místopředsedu aby platbu verifikovali a aby ji odeslali. A má povinnost – nemá li odezvu o zpracování v přiměřeném čase – notifikovat výbor telefonem aby nedošlo k platbám po splatnosti. Správce je tedy zadavatelem plateb a zpracovatelem pro účetnictví. Tak je to u nás…

    Neználek

    Vložil vik (bez ověření), 6. Březen 2013 - 14:26

    Proč by měl mít externí spávce přístup k účtu společenství. Externí správce má zcela jistě svůj vlastní účet a taky k němu nedává přístup kterémukoliv společenství. Když nějakému správci svěříte svůj účet, je to váš problém, proč by to nemělo být legální. Je vaší záležitostí, jak kontrolujete nakládání cizího subjektu s vašim účtem. Druhá část třetího bodu pro mě postádá logiku. O čem by měl výbor elektronicky komunikovat se správcem. Společenství dostane fakturu, proběhne proces odsouhlasení její oprávněnosti a člověk odpovědný za finanční operace uhradí fakturu, dá jí do účetnictví, účetní jí zaúčtuje a je hotovo. K čemu je dobrá nějaká komunikace se správem.

    Vložil Zdenek 22, 6. Březen 2013 - 14:43

    Správce může vykovávat i účetnictví, v zastoupení SVJ uzavírat smlouvy s dodavateli a může být na něj nastavena doručovací adresa. Pak např. faktura nebo jakýkoliv požadavek k platbě dojde na správce, ten originál rovnou zaúčtuje a kopii odešle (elektronicky) výboru k proplacení.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 6. Březen 2013 - 14:04

    U nás to máme podle varianty 3. V žádným případě bych správci nedovolil aktivní přístup do účtu a moci s ním manipulovat.

    Vložil Leni (bez ověření), 6. Březen 2013 - 14:55

    Lze to ošetřit také tak, že správce má přístup k účtu, zadavá platby do systému, ale platba „odejde“, až po autorizování (spolupodpisu) majitelem účtu......

    Vložil suk (bez ověření), 6. Březen 2013 - 20:15

    Fantazii se meze nekladou. Také lze posílat peníze na účet správce, proč mít vlastní účet a platit poplatky bance. Lze také dávat platby do ruky sousedovi, tak to taky funguje. Vše je jenom věcí názoru.

    Vložil funk (bez ověření), 6. Březen 2013 - 15:34

    umí tohle čsob?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".