Správce a člen výboru

Vložil Anonymous, 16. Červen 2008 - 17:45 ::

Dobrý den.

  1. Může vlastník (fyzická osoba)vykonávat funkci správce a zároveň být i členem výboru ? Sám si vystavovat faktury za správcovství a úklid ? Pokud je to přípustné,kdo mu je v tomto případě musí schválit a podepsat ? 2) A pokud by byl správce jako právnická osoba, lze být zároveň placeným členem výboru ?

Děkuji Hajnovič H.K.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 16. Červen 2008 - 21:25

    Pane Hajnoviči, výbor vykonává správu domu ze zákona. V některých SVJ zajišťuje výbor veškeré činnosti spojené se správou domu. Členům výboru za to přísluší odměna. Její výši schvaluje shromáždění.

    Výkon některých činností může být svěřen externímu správci – fyzické nebo právnické osobě, která má pro tuto činnost živnostenské oprávnění. Osobu externího správce schvaluje rovněž shromáždění. Za vykonávání některých činností souvisejících se správou domu je správci domu vyplácena smluvně dohodnutá cena – někde se nazývá „správní poplatky“. Tuto cenu fakturuje externí správce domu SVJ. Náklad je nákladem na správu domu. Externí správce může např. vést účetnictví SVJ, zajišťovat povinné kontroly a revize technických zařízení apod.

    Právní úprava nepřipouští, aby se člen výboru choval jako externí správce, tzn., aby svoji činnost SVJ fakturoval. Výbor je nejen výkonným, ale i statutárním orgánem SVJ. Příjmy členů výboru SVJ jsou považovány za příjmy ze závislé činnosti. Jiná možnost odměňování členů výboru SVJ v současné době neexistuje.

    Úklid nespadá mezi činnosti, které by měli vykonávat členové výboru SVJ ze zákona. Člen výboru, který provádí úklidové práce, je provádí nad rámec svých povinností. Odměňování se potom liší od odměn za výkon funkce, ale o tom tu už bylo psáno mnohokrát.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous659 (bez ověření), 17. Červen 2008 - 21:50

    A když člen SVJ má správcovskou firmu tak nemůže být zvolen za člena výboru a jeho správcovská firma spravovat dům? Jaká právní norma to zakazuje? Potom tedy elektrykář/živ­nostník jako člen výboru nesmí opravovat elektřinu v domě? To je nějaký divný ne. Dík za odpověď pí.Klainová. Petráň

    Vložil JarekSVJ, 18. Červen 2008 - 13:20

    Proč by člen SVJ – vlastník v domě nemohl být zvolen členem výboru i když má správcovskou firmu…???

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 17. Červen 2008 - 22:59

    Pan Petráň položil dvě otázky: Zkusím odpovědět, přestože ručím pouze za odpovědi týkající se účetnictví. Ostatní odpovědi jsou bez záruky.

    Dotaz 1: Když má člen SVJ správcovskou firmu, tak nemůže být zvolen za člena výboru a jeho správcovská firma spravovat dům?

    Odpověď: Má-li člen SVJ správcovskou firmu, tak by neměl být volen za člena výboru, chce-li vykonávat správcovské činnosti pro SVJ. Naznačená situace mi silně připomíná střet zájmů. Když bude mít člen SVJ správcovskou firmu, měl by jako živnostník podnikat za účelem dosažení zisku (nejspíše co nejvyššího).

    Naproti tomu – člen výboru by měl vystupovat v opačné roli. Pro své SVJ by měl zajišťovat správu domu s co nejnižšími možnými náklady (samozřejmě ne na úkor kvality).

    Nezadnebatelnou roli hraje i ZP a v dalších letech SZ, které si živnostník hradí za sebe sám, zatímco v případě odměn členů statutárních orgánů nese větší část nákladů na ZP a ve výhledu i SZ právě SVJ.

    Dotaz a odpověď č. 2: A ten elektrikář/živ­nostník? Může opravovat elektřinu v domě – proč ne. Má-li na tuto činnost živnostenské oprávnění, může to SVJ vyfakturovat. Do povinností členů výboru SVJ zcela jistě nepatří oprava elektřiny v domě, ale zajištění této opravy.

    N. Klainová

    Vložil Anonymousnet (bez ověření), 17. Červen 2008 - 22:40

    …ale jo tak to funguje, sám sobě si vystaví fakturu, manželka, uklízí dům, syn dělá revize, jako člen výboru si vyplatí odměnu a vlastníci to zaplatí

    Vložil PetrF (bez ověření), 17. Červen 2008 - 22:11

    Dům spravuje ze zákona společenství (proto bylo zákonem vytvořeno), takže nikdo jiný než společenství dům skutečně spravovat nemůže.

    PetrF

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 17. Červen 2008 - 23:12

    Pane Petře, nemáte tak docela pravdu. Ze zákona spravuje dům společenství, tedy výbor nebo pověřený vlastník, ale SVJ může pověřit výkonem některých činností souvisejících se správou domu třetí osobu, které se zatím říká správce.

    Podrobnosti si můžete přečíst ve vzorových stanovách č. 371/2004 v Čl. V – Zajišťování správy domu a dalších činností na základě smlouvy se správcem.

    N. Klainová

    Vložil JarekSVJ, 16. Červen 2008 - 18:26

    Pletete dojmy a pojmy , prostudujte si vaše stanovy a 72/1994 .

    Vložil Anonce (bez ověření), 16. Červen 2008 - 18:37

    toto je odpověď v pravdě toho největšího odborníka zde, bravo pane

    Vložil JarekSVJ, 16. Červen 2008 - 18:42

    Vážený pane nebo soudruhu ono je to jedno – já zde diskutuji, neodpovídám. Tento portál je vynikající ale byl bych špatný předseda výboru kdybych se spoléhal na nějaké zdejší ješitné dědy vševjedy. Portál je pro mě užitečný abych věděl jak to „funguje nebo nefunguje“ někde jinde… Když potřebuji opravdu poradit tak tady opravdu néééééééééé.

    Vložil Anonymous 2 (bez ověření), 17. Červen 2008 - 20:51

    Vážený pane JarkuSVJ a nechcete jít diskutovat někde jinde než tady?

    Vložil AnonymoussssJarekSVJJ (bez ověření), 17. Červen 2008 - 21:23

    a víte že nechci, celkem se tady bavím … JarekSVJ

    Vložil Anonymous 2 (bez ověření), 17. Červen 2008 - 21:46

    Takže jsme Vám pro srandu? Pro zábavu si najděte jiné stránky nás to uráží ty Vaše výplody!!!!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".