Pan Petráň položil dvě otázky: Zkusím odpovědět, přestože ručím pouze za odpovědi týkající se účetnictví. Ostatní odpovědi jsou bez záruky.
Dotaz 1: Když má člen SVJ správcovskou firmu, tak nemůže být zvolen za člena výboru a jeho správcovská firma spravovat dům?
Odpověď: Má-li člen SVJ správcovskou firmu, tak by neměl být volen za člena výboru, chce-li vykonávat správcovské činnosti pro SVJ. Naznačená situace mi silně připomíná střet zájmů. Když bude mít člen SVJ správcovskou firmu, měl by jako živnostník podnikat za účelem dosažení zisku (nejspíše co nejvyššího).
Naproti tomu – člen výboru by měl vystupovat v opačné roli. Pro své SVJ by měl zajišťovat správu domu s co nejnižšími možnými náklady (samozřejmě ne na úkor kvality).
Nezadnebatelnou roli hraje i ZP a v dalších letech SZ, které si živnostník hradí za sebe sám, zatímco v případě odměn členů statutárních orgánů nese větší část nákladů na ZP a ve výhledu i SZ právě SVJ.
Dotaz a odpověď č. 2: A ten elektrikář/živnostník? Může opravovat elektřinu v domě – proč ne. Má-li na tuto činnost živnostenské oprávnění, může to SVJ vyfakturovat. Do povinností členů výboru SVJ zcela jistě nepatří oprava elektřiny v domě, ale zajištění této opravy.
N. Klainová
Poslední komentáře