Správa budovy
Zdravím, městská bytová správa nám tvrdí, že pokud jsou v domě jednotky, jejichž vlastníkem je město (jsou to dvě ze šesti celkem), musí správu budovy vykonávat oni… je to pravda, nebo lžou a snaží si udržet budovu ve správě?
tak už jsem se dopátral, město si dalo do kupních smluv ustanovení, že do převodu poslední jednotky v domě zajišťuje správu městská bytová správa
Dobrý den,
u nás to bylo stejně, v kupní smlouvě jsme měli, že správu bude vykonávat fy., která spravovala dům před prodejem od města. Ale bylo to hlavně proto, aby se měl kdo starat o dům, než si ho převezme výbor a bude se starat sám. Takže po vzniku SVJ se nadále stará o dům stávající správní firma, ale Vám již nic nebrání (pokud ji nechcete) podat výpověď a starat se samy či si najmout jinou firmu.
Jirka
Pane Jirko, SVJ nemůže v žádném případě „podat výpověď“, protože není jednou ze stran smlouvy o správě.
Vypovědět smlouvu nemohou ani ti, kdo ji podepsali (vlastníci), protože – jak už jsem dvakrát napsal – správcem domu se stává ze zákona SVJ a dřívější smlouvy o správě se tím stávají automaticky vzájemně nevymahatelnými.
lake
Dobrý den,
trochu jsem to zkrátil abych se tady nerozepisoval. V kupní smlouvě máme, že musíme uzavřít mandátní smlouvu se stávající správní firmou (členové nově vzniklého SVJ, něco jako smlouva o smlouvě budoucí), podpisem kupní smlouvy jsme se zavázali že podepíšeme mandátní smlouvu s určenou firmou. Po té se postupuje už dle smlouvy (výpovědní doba atd..). Ale já si myslím, že je to dobře, aby přechod ze správy jednoho vlastníka na SVJ proběhl bez komplikací. (U Nás se to podařilo).
Nesmysl. K ničemu jste se nezavázali. Tato část kupní smlouvy byla absolutně neplatná pro nemožnost plnění. Vy jste svým jménem podepsal kupní smlouvu. V pořádku. Ovšem vlastník jednotky se nemůže zavázat, že kdosi jiný (SVJ) uzavře v budoucnu nějakou smlouvu. O tom zda bude nějaká smlouva uzavřena a s kým si rozhodne SVJ – právnická osoba, jednající svým výborem či pověřeným vlastníkem. Na rozhodování statutárního orgánu SVJ nemáte jako jednotlivec vliv.
lake
Volbou statutárního orgánu SVJ zaniklo právo dosavadního správce, ať už jím byl kdokoliv.
Obsah kupních smluv je bezvýznamný a ze strany města nevymahatelný, protože jde o přechod správy domu přímo ze zákona. To nelze ovlivnit soukromoprávní smlouvou, i kdyby byla podepsána vlastní krví a jištěna otiskem palce vlastníka jednotky.
Ustanovení zavazující vlastníka jednotky ve věci, která je zcela mimo kontrolu obou smluvních stran, je absolutně neplatné pro nemožnost plnění.
lake
Váš pojem „správa budovy“ je neurčitý. Snad míníte správu domu a pozemku podle § 9 odst. 1 ZoVB. Pokud SVJ v domě již vzniklo, pak ke správě domu je oprávněno SVJ – právnická osoba, a to přímo ze zákona.
Město mohlo být uvedeno jako „osoba pověřená správou domu“ v Prohlášení vlastníka. Práva a povinnosti spojené s tímto pověřením přešly na nabyvatele jednotek automaticky zároveň s nabytím vlastnictví k jednotce. Toto pověření však zaniklo okamžikem volby statutárního orgánu SVJ.
lake
To je snadné. ZoVB nic takového neříká. Správce si volí Shromáždění nebo Výbor. Když SVJ nebude chtít, správce nebude žádný. Nechť tedy zástupci města předloží zákon, vyhlášku nebo nevím co, kde je to tak napsáno. Tvrdit můžeme lecos, ale je potřeba mít podklady.
Poslední komentáře