Správa a údržba pozemku kolem domu SVJ - nový dotaz
Je pozemek kolem bytového domu SVJ neoddělitelnou součástí SVJ ? Ve smyslu § 15 zákona o vlastnictví bytů jsem přesvědčen že ano.
Pokud nastane situace, že tento pozemek v rámci jeho správy a údržby vyžaduje investici, lze tedy potřebné finace čerpat z fondu údržby, resp. z DZOU (dlouhodobé zálohy na opravy a údržbu)?
V takovém případě uvolnění financí podléhá schválení všech vlastníků + spoluvlastníků domu a okolního přilehlého pozemku, který je (tak jako dům) pouze v jejich vlastnictví? Nebo schválení podléhá jen nadpoloviční většině všech vlastníků a spoluvlastníků?
Díky za vysvětlující odpověď
- Franta 1 (10.11.2010)-
Franto, zadržte.
Píšete, že pozemek je ve vlastnictví SVJ, pak zase že patří vlastníkům jednotek. Musíte napřed napsat, komu skutečně patří. Popřípadě zda jde o pozemek věcně příslušný k domu. Vaše přesvědčení a ZoVB jsou k ničemu, odpověď najdete pouze v katastru.
lake
Lake, díky za reakci.
Nepíši, že pozemek je ve vlastnictví SVJ (vždyť to ani být nemůže) a pokud je to nepřesně formulováno a zavádějící, tak svůj dotaz a upřesňuji následdovně: Pozemek kolem domu je v podílovém spoluvlastnicví osob, které jsou zároveň podílovými spoluvlastníky 6-ti bytových jednotek. Podle KN tyto osoby mají vlastnické právo k dotyčnému pozemku (i k domu a b.j.) v určitých podílech takto. V pěti případech jsou to manželské páry (jedná se vždy o SJM) a dále v jednom případě je to jedna osoba. Podílovými spoluvlastníky pozemku je tedy celkem 11 osob. (Z tohoto počtu je 6 členů SVJ a 5 společných členů SVJ). Způsob využití dotyčného pozemku je: ostatní komunikace. Druh pozemku je: ostatní plocha. Pozemek je věcné příslušný k domu. Nyní jsem přesvědčen, že toto je vyčerpávající dopřesnění. Prosím tedy o Vaše opětovné vyjádření, ev. i vyjádření a stanoviska dalších osob. Děkuji.
Franta 1
Domnivam se ze pozemek MUZE byt ve vlastnictvi SVJ jakozto pravnicke osoby, neni duvod proc by SVKJ nemohlo nabyvat majetek, ktery je priomo urcen pro udrzbu domu. Pokud jde o udrzbu a ne investici, tak se domnivam ze staci nadpolovicni vetsina usnasenischopne schuze k mandatu napr uzavrit smlouvu s nejakou firmou ze za xxx penez bude sekat travu apod.
Pane Franto,
děkuji za upřesnění.
Jestliže pozemek je věcně příslušný k domu, jde o příslušenství věci, které má stejné vlastníky jako věc hlavní - tou je dům. O pozemku se rozhoduje stejně jako o společných částech domu, to jest na shromáždění. Náklady na správu a údržbu pozemku budou oprávněně čerpány ze záloh vlastníků na správu domu, jak píšete.
Rozhodování o opravě či údržbě pozemku probíhá podle § 11 odst. 5 ZoVB (jedním z obou způsobů zde uvedených). Bez podrobností o charakteru plánované investice nelze nic bližšího říci.
O změně dlouhodobé zálohy placené vlastníky (pro pokrytí nákladů na tento pozemek) se hlasuje podle § 15 odst. 2 (nadpoloviční většinou přítomných hlasů).
lake
Domnívám se, že rozhodování o opravě a údržbě pozemku NEmůže probíhat podle ZoVB. Do pravomocí společenství vymezených § 9 a 9a ZoVB nepatří správa, opravy a údržba pozemku, neboť tam není vyjmenován. Proto se rozhodování o přilehlém pozemku jako samostatné věci bude řídit § 137 a násl. obč. zak. Právník
Právník (bez ověření) napsal: "... do pravomocí společenství vymezených § 9 a 9a ZoVB nepatří správa, opravy a údržba pozemku, neboť tam není vyjmenován.".
Právník (bez ověření) se mýlí. Zřejmě se domnívá, že "do pravomoci" ZoVB spadají pouze záležitosti, které jsou v ZoVB taxativně vyjmenovány. Není tomu tak. ZoVB žádný takový taxativní výčet neobsahuje (a ani by to nebylo prakticky možné).
Jistě se shodneme, že podle ZoVB se řídí správa, opravy a údržba společných částí domu. Společné části domu jsou definovány v ustanovení § 2 písmeno (g) ZoVB. Toto ustanovení však neobsahuje jejich taxativní výčet, nýbrž výčet demonstrativní (příkladmý). Předmětem správy domu mohou být tedy i jiné věci nežli ty, které jsou v § 2 písm. (g) výslovně uvedeny.
Zejména je v definici společných částí významná tato věta: "... dále se za společné části domu považují příslušenství domu (například drobné stavby) a společná zařízení domu (například vybavení společné prádelny),"
Co je příslušenství (domu) definuje Občanský zákoník. Podle § 121 odst. 1 ObčZ "(p)říslušenstvím věci jsou věci, které náleží vlastníku věci hlavní a jsou jím určeny k tomu, aby byly s hlavní věcí trvale užívány."
Z uvedných ustanovení plyne, že společnou částí domu je jakákoliv věc nemovitá či movitá ve vlastnictví vlastníka domu, která je jím určena k trvalému užívání s domem. Takovou společnou věcí je nepochybně i pozemek označený parcelním číslem a uvedený v Prohlášení vlastníka budovy a v kupních smlouvách jako "věcně příslušný k domu".
lake
Prosila bych o vyjádření k situaci, kdy příslušné nádvoří u domu je v katastru psáno jako nádvoří přiléhající k domu velikosti asi 45×8 metrů. V tomto prostoru je zeleň velikosti asi 25×5 metrů, nemá ale žádné parcelní číslo. Podle čeho se řídí údržba tohoto travnatého porostu? V dřívějších dobách tuto plochu udržovala organisace -městská zeleň . Letos po snížení finančních příspěvku od města oznámilo, že tento pozemek již sekat nebude. Děkuji za odpověď. Jana
Poslední komentáře