Společné prostory - svévolný zábor
Dobrý den, máme nově založené SVJ a řešíme následující problém – v době, kdy dům ještě patřil městu, si jeden z nájemníků svévolně zabral část společných prostor, tento prostor zaplnil svými věcmi neznámé hodnoty a uzamkl. Poté odjel dlouhodobě do zahraničí, byt mu v zastoupení koupila jiná osoba, která má pravděpodobně i pověření za něho jednat, ale nevíme v jakém rozsahu je toto pověření. Požádali jsme tedy tuto zastupující osobu o odemčení a vyklizení, ta však odmítá komunikovat. Minulý týden došlo k násilnému vniknutí do této místnosti odvrtáním fab zámku, pravděpodobně jedním z rozčilených vlastníků jiné bytové jednotky, a k údajné ztrátě části uskladněných věcí, poté si zastupující osoba přivedla zámečníka a místnost znovu uzamkla. Tak se chci zeptat, kdo nese zodpovědnost za věci uskladněné ve společných prostorách a dále, jak tento problém řešit legální cestou, aby došlo k uvolnění tohoto společného prostoru? Doufám že jsem to popsal srozumitelně, dík za případnou odpověď
keyboard
Dobrý den, řešili jsme a stále ještě řešíme obdobný problém. Náš dům má 4 vchody a ve sklepních prosorech se nachází na 52 místností. V nich jsou především ventily a další komponenty technických zařízení. Ani u nás neproběhla výměna zámků a vyklizení místností a zpětného „přerozdělení“ (v souladu s domovním řádem) bez problémů. Dá se říci, že navedení pořádku v těchto místnostech řešíme již rok a především díky nové protipožární vyhlášce se podařilo 98 % místností dát do souladu nejen se zákonnými normami, ale i s domovním řádem. Nicméně tato oblast je zančně problematická a není dobré „tlačit na pilu“ až na doraz. Riskuje se nejenom ztráta komunikace v mezisousedských vztazích, ale i problém, kam s násilně vyklizeným materiálem a především, jak tento materiál zákonně vyklidit a následně ho zlikvidovat.Zde jsou naše poznatky (postupy): 1. systém v užívání společných prostorů zakotvit v domovním řádu; 2. zjištěné nedostatky řešit přijetím usnesení na shromáždění; 3. objednat si posouzení pořárního dozoru (nás to stálo asi 2.000,– Kč a firma, která vám reviduje hasící přístroje poradí); 3. Závěry ze zápisu z této kontroly byly předneseny na jednání shromáždění včetně postupu, jak je odstranit (a to i jmenovitě a se stanovením konkrétního termínu); 4. zpřístupnit všechny dveře tak, aby byly uzamykatelné (popř. vytvořit příslušné duplikáty např. pro členy výboru) a zpracovat seznam o těch, kdo místnosti využívají (je mylné se domnívat, že všichni musí mít klíče od všeho – je to holý nesmysl, protože například lodžije u bytů jsou sice ve výhradním užívaní majitele bytové jednotky, ale jinak patří do společných částí domu (to vyplývá ze zákonné normy, kterou podle zájmu rád budu citovat); 5. pak začít s vystěhování toho materiálu, který nikoho není a začít jednat s těmi, kteří z nějakého důvodu nemohou materiál vystěhovat (nemají ho okamžitě kam dát, apod.); 6. pokud jsou skalní odpůrci, nezbývá než se obrátit na soud s návrhem na vyklizení a následně podstoupit proces naplnění soudního rozhodnutí. V žádné případě nedoporučuji partyzánské akce typu násilného vyklizení a odvezení na např, skládku. Věřím, že když budete mít dost trpělivosti, tak se to povede i ve vašem domě. Steve
máme podobný problém, ti co obsadili sklepní box, které patří k společným částem domu, dělají mrtvého brouka.
Píšete, že posouzení požárního dozoru vás stálo 2 000Kč. Nedělá se toto u běžné požární kontroly. Prostě sepíše obsazené koje, ke kterým se nikdo nehlásí. A v zápise uvede termín odstranění závady?
Sousedské vztahy jsou různé, ale pokud napíšete text: do vývěsní skříňky, že slušnost si je volné společné prostory pronajmout a nic se neděje. Co dále. U nás si vlastníci dělají, co chtějí. Domovní řád, ani List vlastníka jim nic neříká.
Postup píšete pěkný, ale je strašně zdlouhavý. Vždyť obsazením společných prostoru domu je protizákonné. Toto musí řešit nějaký zákon? Poradíte? Děkuji F
„Toto musí řešit nějaký zákon?“ (Vložil filNad52, 15. Říjen 2022 – 7:51)
Zákon toto řeší, a docela dobře (na papíře). V tom problém není. Zákony máme v Česku vesměs dobré (na papíře), přinejmenším srovnatelně dobré s jinými demokratickými zeměmi, posuzováno jako literární dílo (na papíře).
Problém se jmenuje právní vědomí a vymahatelnost zákona. Co v Česku značně pokulhává je právní vědomí a vymahatelnost zákona. Zákon je text na papíře (nebo na jiném nosiči), literární dílo. Sám o sobě nepůsobí. Co působí, je jednak právní vědomí, tj. obecná povědomost lidí o právu a spravedlnosti, která je se objevuje už v předškolním věku („Nebourej mi mou bábovičku“), aniž by člověk přečetl byť jediný zákon, a která je v Česku obecně velmi nízká, a jednak vymahatelnost zákona, která v Česku v podstatě nefunguje.
Kde je příčina současného stavu, těžko říct. Soudci a úředníci nabyli své právní znalosti dílem výchovou od svých rodičů a prarodičů, dílem studiem od svých učitelů, dílem od svých služebně starších kolegů a nadřízených, dílem se řídí svým citem pro spravedlnost. Příčina současného bezpráví (skrývaná pod hesly nezávislost soudu, dobrá správa, správní uvážení ad.) by vydala přinejmenším na bakalářskou práci, spíše na práci disertační. Svou roli zde jistě hraje klesající kvalita školství všech stupňů patrná v posledních desetiletích. Rád se ujmu vedení či oponování takové práce.
Kromě analýzy příčin bezpráví panujícího v Česku by byla zajímavá i možná řešení. Můj návrh je poslat každého, aby pobyl nějakou dobu v demokratické zemi. Ne jako turista, ale jako místní obyvatel, který platí daně, vyřizuje úřední záležitosti, čerpá zdravotní péči. Sám jsem pobyl v demokratických zemích více let a po návratu do Česka se nestačím divit. Začíná to ještě před překročením hranic, už v Londýně, Frankfurtu či Dubaji při nástupu do letadla do Prahy.
Typické jsou současné diskuse o nutnosti zvýšení soudních, advokátních, notářských a exekutorských poplatků a odměn. Při tom nepadlo ani slovo o zefektivnění správních a soudních řízení či zvýšení jejich kvality a odbornosti či jejich zkrácení. Ani slovo o tom, že dluhy se jistě mají platit, ale už ne navyšovat na mnohonásobek.
Představte si, že jdete ke svému zubnímu lékaři, ten postupuje jako úředník či soudce a řekne Vám: „Jdete po lhůtě, neošetřím Vás.“ „Už jste zde byl se stejnou věcí minule, neošetřím Vás.“ „Pokud se na mne ještě jednou obrátíte se žádostí o ošetření (nebo naopak nepřijdete), udělím Vám pokutu.“ „Nejprve je třeba Vaše potíže zmnohonásobit, potom se jimi budu zabývat.“
Vážený pane Steve,
partyzánské akce nedoporučujete. Rád bych s Vámi souhlasil, ale pokud žádný z vlastníků na žádost nezareaguje, nic jiného, než konat, společenství nezbývá, protože soudně se lze vyklizení domáhat jen proti konkrétní osobě. Ta v případě věcí umístěných ve společných prostorách nemusí být známa. Nebo máte lepší nápad?
Dostal jsem před časem výzvu, že pokud neodstraním věci ze společných prostor, budou odstraněny na náklady všech. Odepsal jsem, že jsem do společných prostor nikdy žádné své věci neumísťoval a naopak jsem před časem písemně žádal dodržování požárních přespisů týkajících se průchodnosti únikových cest. Dostal jsem odpověď, že stejně budu platit za vyklizení společných prostor.
„soudně se lze vyklizení domáhat jen proti konkrétní osobě“ (Vložil Jaryn (bez ověření), 15. Únor 2009 – 9:29)
V daném případě je na místě nárok uplatnit proti vlastníkovi prostor a požadovat vyklizení těchto prostor. Vlastníka odložených věcí není třeba znát ani zjišťovat.
Pozor na to, že na místo vlastníka prostor v některých případech vstupuje SVJ. Tohle neumí rozlišit ani advokáti ani soudci soudů nižších stupňů a pochybení v tomto směru vede k neúspěchu a finanční zátěži.
Trpělivosti mám celkem dost, problém je spíš v tom, že jako předseda SVJ nejsem schopen zabránit tomu, aby to tohoto uzamčeného prostoru znovu někdo nevniknul, tím spíš, když je to poměrem jeho majetek. Proto mě zajímá, jestli SVJ má nějakou trestně-právní odpovědnost za věci uložené ve společných prostorách? Myslím si že ne, ale rád bych znal názor někoho fundovaného, např. jak reagovat na situaci, kdyby dotyčná zavolala policii, že se ji z tohoto prostoru ztratily věci nedozírné hodnoty :-)?
Ještě jednou k vyklizování společných částí domu )společných prostorů): Tedy mohu skutečně potvrdit, že je to velice úmorná práce a nicméně je to o trpělivosti. Pokud úsilí o udržení navedeného stavu poleví, může se stát, že se opět začnou tyto prostory „plnit“ odpadem. Ale asi není nutné se nad tímto stavem pozastavovat (na „plněním“) a měly by postačovat zákonné normy, které hovoří o „stavu ideálním“ (protipožární vyhláška). Proto bych, ze své praxe, doporučoval co nejvíce zprůhlednit užívánín těchto prostorů, např. na základě stranovených pravidel včetně případů, kdy na těchto prostorech se vyskytnou „cizí předměty“, a pak následně situace řešit. Dle mého není jiné rozumné řešení (tedy řešení, které nebude vést ke zbytečným sporům). Steve
Poslední komentáře