Společná garáž průchozí (stání-15 spoluvl.=sam.jednotka) -náklady provozu
SVJ 2007 novost., garáž (G) je samostatná jednotka –15 spoluvlastníků, t.č. průchozí – do sklepů, kolárny a bezpardónu se zde konají shromáždění(1,5–2,5 hod. 1–2×/R)má tato G jednotka ve vyúčtování záloh náklady na G-elektřina=osvětlení při vstupu, G-úklid, G-servis vrat, + podílově ostatní náklady: pojištění, el.spol.prostory, smluvní správce, výbor, servis?, provoz.nákl.ostatní, údržba zeleně(vlastník město). Je možné odsouhlasit všemi 15 spoluvlastníky G, aby byla G zamknuta s předáním klíčů vlastníkům 7 sklepů, přístup do kolárny je možný odjinud (zkratka přes G) no a shromáždění v blízké restauraci. Jak řešíte schůzování a pod. v soukr.prostorách ve vašem SVJ? Karoli
Vidím, zde jeden zásadní rozpor, píšete samostatná jednotka, společná garáž, má 15 spoluvlastníků.
Budu předpokládat, že jste SVJ, kde je bytový dům, kde jsou i společné garáže, které jsou průchozí.
Danou věc nelze odsouhlasit, protože se určitě bude jednat o jedinou cestu z těch sklepů a v případě požáru v daných prostorech sklepů, by se tam nikdo nedostal bez toho, aby nemusel poničit několik dveří. Takže si myslím, že narazíte v tomto případě na předpisy o požárních cestách apod.
Shromáždění můžete dělat tam, kde se dohodnete, třeba i na stadionu. Je to pouze na domluvě.
Shromáždění aktuálně děláme v sušárně domu, kam přivedeme elektřinu, zapojíme projektor, notebook, připravíme stoly, kompletní podklady, prezenční listinu. Máme výhodu, že jsme pouze 22 bytových jednotek.
Pro Korky0202 upřesnění -samostatná garážová jednotka je společná pouze pro 15 spoluvlastníků, není to tedy společný prostor domu. V prohl.vl. je pouze břemeno umožnění vstupu do sklepů(7) přístupných z G. Jinak děkuji všem za info. K.
Jak říkám, zaměřil bych si na to, jak jsou u vás definovány požární únikové cesty. Jestliže z těchto sklepů lze „uniknout“ pouze přes tuto garáž, musí být volně přístupná pro všechny vlastníky bez ohledu na vlastnictví.
Takže pokud například jsou sklepní okna zajištěna mříží, nejsou tam další dveře apod., jedná se o jedinou únikovou cestu, nemůžete omezit přístup k daným sklepům tak, že bude mít klíče pouze někdo.
Nejlépe, když si zavoláte na Krajský sbor HZS, tam Vám případně dají kontakt na někoho, kdo je schopen toto posoudit dle platných předpisů.
• Korky nemá pravdu: Jestliže z těchto sklepů lze „uniknout“ pouze přes tuto garáž, nemusí být volně přístupná pro všechny vlastníky bez ohledu na vlastnictví. Postačí, aby na únikové cestě ze sklepa bylo na dveřích panikové kování, s otevíráním bez klíče pouze ve směru zevnitř ven.
• Korky nemá pravdu: Jedná-li se o jedinou únikovou cestu, může vlastník garáže omezit přístup k daným sklepům tak, že umožní vstup klíče pouze tomu, kdo ve sklepním prostoru za garáží má místnost nebo tam užívá přidělenou sklepní kóji.
Oprávnění z věcného břemene by mělo být první řadě zapsáno v katastru. Podle toho se určí, zda jde o služebnost in rem či služebnost in personam. A podle toho se pak stanoví okruh osob s právem chůze přes jednotku garáž. Těmto osobám je pak možno vydat klíč.
lake
- Korky má pravdu: tyto prostory musí dle platných předpisů v rámci PO tvořit jeden samostatný požární celek, pokud se tam umístí dveře tohoto typu, spojí se dohromady dva požární celky s jinými typy hořlavých hmot a možnost šíření požáru z/do garáží. Nelze tedy použít tento typ zabezpečení samostatných požárních celků.
- Korky má pravdu: u sklepních kójí jsou společné prostory, ke kterým má mít právo přistupovat, protože se jedná o majetek, ke kterému má spoluvlastnický podíl. Už vůbec nemluvím o členech výboru (nemusí tam mít koji), či dalšímu jinému správci, který tam může vykonávat činnost.
Korky semýlí podruhé.
Neexistují žádné „požární celky“. Stavba je rozdělena do požárních úseků. Ani terminologii neznáte. Z požárního úseku musí být řešena úniková cesta přes dveře. Jinak by se Korky nedostalani do požárního úseku, ani ven.
Není pravda, že by každý, kdo má na majetku podíl, byl oprávněn vstupovat do všech těchto prostorů či místností. To je zase jen Korkyho blábol. Ve většině domů tomu tak není. Některé společné místnosti jsou přístupné pouze tomu, kdo má společnou místnost v užívání. Některé místnosti nejsou vlastníkům přístupné vůbec (strojovna výtahu, elektrorozvodny, kotelny,…).
Pane Korky, raději se přestaňte vyjadřovat k věcem, o kterých nevíte nic. Působí to směšně.
lake
Terminologii znám, jen jsem prostě v rychlosti napsal celek namísto úsek. Omlouvám se.
Dopouštíte se manipulace, když uvádíte místnosti v užívání, to už jste rovnou mohl zmínit bytové lodžie ve výhradním užívání vlastníků bytových jednotek.
Společná místnost a chodba je něco jiného. To bezpochyby sám víte. A už vůbec nemluvím o technickém zázemí, které je nutné zabezpečit z důvodu bezpečnosti.
Technické řešení, které jste navrhl nelze prostě provést. Dveře a jejich technické zabezpečení již neodpovídají oddělení požárních úseků.
Korky, nic o tom nevíte. Co asi jiného může být v tom sklepu za garáží, než užívané místnosti nebo sklepní kóje? Myslete hlavou, pomáhá to.
Požární předpisy neznáte. V ČR jsou tisíce garáží, oddělených od dalších prostorů požárními dveřmi s panikovým kováním. V tomto případě jde o dveře na únikové cestě. Píšete nesmysly, které nejste schopen nijak odůvodnit.
Ostatně téma diskuse je úplně jiné: právo cesty přes jednotku garáž. Já už jsem tazateli odpověděl, a varoval jsem ho před Vašimi výmysly.
lake
Specifikace ke sklepům= 3 přímo přístupny vl.dveřmi z G, 4 jsou na společné chodbičce, která je přístupná dveřmi přímo z G. K.
Garáž je samostatnou nebytovou jednotkou a může tam kdokoliv courat? To mi hlava nějak nebere. V každém případě odpověď hledejte v prohlášení vlastníka. Co se v něm o garáži praví?
Určitě bych spotřebované světlo při shromáždění ve výši 2–4 hodin ročně přeúčtoval. Sice to u vás bude předmětem daně, ale spravedlnost musí být!! Nebo chodit do hospody, sice se účastníci shromáždění v pohodlí „rozsedí“ a schůze budou trvat minimálně 3–6 hodin ročně, ale to pohodlíčko!!
Poslední komentáře