Špatný výsledek revize plynu - výměna stoupaček plynu
Dobrý den, rád bych znal Váš názor na toto. Minulý rok proběhla kompletní revize plynu v našem dvoudomě (SVJ) a výsledkem byla revizní zpráva, která konstatovala následující: " Vzhledem k úniku plynu ve spojích, požaduje revizní technik výměnu rozvodu plynu mezi HUP a spotřebiči". Někteří majitelé ovšem tuto zprávu nechtějí respektovat/pochopit a výsledkem je, že si raději chtějí změnit svůj kombinovaný sporák na elektrický a nic platit nechtějí. Nyní mé dotazy:
- Pokud by SVJ neodsouhlasilo rekonstrukci plynu, dá se s tím mimo vypnutí plynu něco dělat?
- Můžou si změnit svůj sporák na elektrický, když v domě neexistuje rozvod 380 V/400 V a tím pádem vypadnout z platby za rekonstrukci plynu?
Moc děkuji za rady.
U bytového domu je jeden hlavní uzávěr (HUP) zpravidla ve sklepě, ve fasádě domu (nebo před domem v zemním provedení). Dále následuje domovní plynovod, který je ve společném užívání vlastníků a je předmětem provozních revizí 1×3 roky. Od bytového (nikoliv hlavního) uzávěru je pak veden plynový rozvod ve výhradním užívání vlastníka bytu. Za jeho bezpečnost a provozuschopnost odpovídá vlastník, který nemá žádnou povinost nechat provádět revize. Bezpečnost a provozuschopnost si může zajistit i bez nich pouhou kontrolou (bez papíru s názvem revize) těsnosti např. pěnotvorným prostředkem nebo orientační tlakovou zkouškou. Na případnou opravu nebo výměnu bytového plynovodu nemůžete použít prostředky všech vlastníků a provádět ji bez souhlasu jejich majitele. Instalace elktrického sporáku není podmíněna rozvodem 380/400V. Běžně stačí třífáz 220 V. Ovšem pro napojení na stávající rozvod je z technického hlediska třeba mít stanovisko technika elektro. Distributoři mají na svých webovkách seznam firem, které mají oprávnění měnit jističe a provádět odborné posudky.
Takže tím chcete říct, že pokud jsou bytové uzávěry plynu ve sklepě i s plynoměry od toho stoupačky do 4 pater nad tím, že je lepší nechat bouchnout celý barák? Co třeba obecné ohrožení atd? Tohle se mi nějak nezdá …
Já jsem si to tak myslel. Ještě k té reakci, byly tam zjištěny úniky u hlavního uzávěru a u plynoměrů, které na základě této revizní zprávy by odstraněny. Ale vedení je staré cca 70 let. Proto asi chce revizák výměnu a asi má strach, že by mezi další revizí mohlo dojít k dalším únikům.
Revizáci jsou dnes vybavení přístrojem, který okažitě zjistí únik plynu jak na hlavním potrubí, tak na odbočce do bytu. Revizák nemůže napsat, že se něco domívá! Nemůže to ani vyslovit. U nás případné netěsnosti na přípojce do bytu revizák automatiky odstraňuje a je to ihned vyřízené. Doporučuji vám následujíci: revizní zprávu od toho „odborníka“ vyhoďte do koše a domluvte si revizi se skutečným revizákem. Vlastníci bytu si samozřejmě můžou zvolit jiný sporák. Podílet na výměně společných rozvodů se ale stejně musí (viz. Prohlášení vlastníka.
To že asi má strach, je moje domněnka. On tam přímo uvedl netěsnosti, uvedl termíny do kdy je odstranit a jedním z požadavků byla i výměna rozvodů od HUP ke spotřebičům, zdůvodněná špatným stavem šroubovitých spojení.
revizní zpráva, která konstatovala následující: " Vzhledem k úniku plynu ve spojích, požaduje revizní technik výměnu rozvodu plynu mezi HUP a spotřebiči".
Pokud je to tak jak mé oči vidí, je povinností uzavřít uvedený rozvod a událost nahlásit distributorovi plynu.
Hrozí nebezpečí výbuchu.
A nebo je něco špatně ve formulaci či revizní zprávě
To jako v realitě to utíká jenom trošku, že to ještě nebouchne, nebo se někoho snažíme natlačit do nějakých prací ?
Revize plynu je pro Vás i pro vlastníky závazná a jste povinni do určitého data vady uvedené v revizní správě odstranit. Není k tomu potřeba souhlas Shromáždění, protože odstraňujete závadu, která ohrožuje majetek a zdraví jednotlivých vlastníků, kteří si to nemusí uvědomovat.
Stejně se můžete jako Výbor zachovat, pokud v revizní správě jsou nedostatky v bytových jednotkách a vlastník bytové jednotky je do uvedeného data v revizní správě neodstraní. Například má z pohledu vyhlášky již nevyhovující přívodní hadici k plynovému sporáku.
Vlastník bytové jednotky nemůže „vypadnout“ z platby za rekonstrukci plynu, protože tuto rekonstrukci platí SVJ, tedy sdružení, kterého je členem. To by pak například vlastník, který bude využívat plyn, ale bude bydlet hned nad HUP, mohl chtít třeba platit pouze 10 m trubek na plyn, protože nad ním už ho to přeci nemusí zajímat.
Dále je důležité si uvědomit, že v případě havárie plynu a vzniku pojistné události, první věc, po které půjde pojišťovna bude revizní zpráva a jakým způsobem SVJ a kdy se vypořádalo s nedostatky, které byly v revizní zprávě uvedeny.
Poslední komentáře