souhlas SVJ ke stavebním úpravám ve společných prostorách SVJ
Jsem vlastníkem jednoho ze tří bytů, které mají sousedící terasy. Terasy jsou udělané tak, že jedna veliká je proti dvěma ostatním, mezi kterými je ještě terasa SVJ. Jedná se o malou terasu, kde je umístěno střešní okno na schodiště domu. Terasa je vysypaná pouze kačírkem. Přístup na ní je po požárním žebříku ze střechy domu nebo po přelezení plotu, který rozděluje terasy. V souladu se stanovami SVJ jsem zažádala o souhlas spoluvlastníků SVJ, zda mohu mezi terasami udělat protihlukovou a závětrnou zábranu s tím, že tato zábrana by byla na vnitřní straně terasy SVJ podél oplocení teras sousedů. Oplocení se skládá ze stavebních mobilních demontovatelných prvků, které splňují bezpečnost, nezasahují do stavby a jsou v souladu s architektonickým rázem domu. Přístup na terasu zůstává nezměněn, pouze se zvýší výška oplocení mezi terasami. Terasu nebudu užívat, jedná se o pouze o zajištění soukromí. V souladu se stanovami SVJ jsem obdržela 77,7% souhlas spoluvlastníků /minimum je 75%/. SVJ mi souhlas s umístěním udělilo. Nyní jeden spoluvlastník souhlas napadl s tím, že se jedná o změnu užívání stavby a potřebuji 100% souhlas spoluvlastníků. Prosím o Váš názor. Děkuji
- Souhlas SVJ nepotřebujete.
- Neexistuje žádná „terasa SVJ“. Společenství je pouhý služebník, žádnou část domu nevlastní.
- SVJ není oprávněno udělovat žádná „povolení“ týkající se stavby, jejíž vlastníkem je někdo jiný.
- Souhlas se změnou, při které dojde ke změně vzhledu stavby, je nutné získat od všech vlastníků jednotek (100%). Nikoliv od SVJ. Zda se jedná o změnu vzhledu ovšem nevíme.
- Nedojde-li ke změně vzhledu, postačuje souhlas tří čtvrtin vlastníků jednotek (§ 11 odst. 5 ZoVB).
SVJ by potřebovalo souhlas shromáždění pouze v případě, že by se stalo stavebníkem. Pro takový případ předepisuje Stavební zákon, že SVJ dokládá (kromě práva založeného smlouvou s vlastníkem stavby) také rozhodnutí svého nejvyššího orgánu.
Změna způsobu užívání stavby musí být oznámena Stavebnímu úřadu a ten změnu buď povolí, nebo zamítne. Z Vašeho dotazu není zřejmé o jakou změnu by se mělo jednat a která část stavby by údajně měla být užívána jiným způsobem než dosud.
Ten, kdo tvrdí, že dochází ke změně, by to musel též prokázat a přesvědčit SÚ, že skutečně došlo k nepovolené změně způsobu užívání některé části stavby. Těmto jeho aktivitám nemůžete nijak zabránit. Jedině tak, že získáte závazné stanovisko SÚ, že ke změně stavby nedochází. Není ovšem Vaší povinností si takové stanovisko obstarávat.
lake
Děkuji za rychlou odpověď. Mám doplňující informaci a dotaz. Mohlo by se brát z Vašich zkušeností „změna vzhledu stavby“, kdy dojde ke změně oplocení – drátěný plot 130cm výšky za plot plný 150cm výšky? Který má stejnou barvu, podobný materiál, jako je původní přepážka 160v 180š, která je postavena, jako clonící zóna mezi sousedními terasami v původní stavbě. A nová clonící zóna je pouze pokračováním a rozšířením. Jedná se o terasu v 2.p. na kterou je vidět částečně z ulice a nová část clonící zóny působí, jako by k domu vždy patřila. Děkuji.
Může se týkat „změna vzhledu“ domu mobilního zábradlí, které není spojeno se stavbou domu, lze ho kdykoliv rozebrat? Je postaveno na terase před zkolaudovaným zábradlím. Děkuji.
pošli odkaz na fotky
www.imageshack.us nebo jiné úložiště fotek
ten co to napadl tak ten má byt jinde nebo proč to napadl?
Poslední komentáře