Smluvní pokuty ve stanovách, aneb jak vyštípat z domu zlotřilé nájemníky
Představme si dům, a nemusí nutně ležet v sociálně vyloučené lokalitě, může dokonce stát v centru velkého města. Starousedlíci postupně odcházejí a byty dědí děti, které volné byty pronajímají nebo prodávají a realitky do bytů z celé republiky stěhují ty typy nájemníků, se kterými by nikdo nechtěl sousedit: celou noc hlučí, dělají v domě nepořádek, znečišťují společné prostory, ničí majetek, kradou, nepracují, žijí z dávek.
Výbor se nejprve snaží situaci zachránit apely na vlastníky těchto několika bytů, vlastníci ale na nářky ostatních obyvatel domu nereagují, neboť je jim jedno, co se v domě děje, vždyť v něm nebydlí.
V momentě největšího zoufalství vlastníci změní stanovy, do kterých inkorporují domovní řád a zavedou smluvní pokuty za jeho porušování.
Obracím se na účastníky tohoto portálu, jaké smluvní pokuty lze doporučit nešťastnému SVJ do stanov zavést?
- Mohlo by jít o pokutu za rušení nočního klidu? A komu výbor pokutu udělí, když noční klid ruší nájemníci, nikoli vlastník?
- Mohlo by jít o pokutu za zněčištování a pustošení společných prostor (vedle náhrady nákladů za úklid či uvedení do původního stavu) – může ale SVJ pokutovat vlastníka, když on není škůdcem, škůdcem je nájemník?
- Pokutu za neoznámení změny počtu osob? Pokutu za neoznámení nabytí jednotky?
Máte jiné nápady, jak ukočírovat nezodpovědné vlastníky, i když v domě nebydlí, aby se aspoň minimálně o chod domu starali a neumisťovali do svých bytů podobný typ nájemníků?
a neb kdy může společenství či výbor SVJ vyhlásit vyjímečný stav.
Celá tato diskuze je asi trosku zoufalá, a říkám si jaká atmosféra je v těchto domech, když už takto uvažují.
SVJ má vlastníky a ne nájemníky. Nájemníkovi dáte prostě výpověď. Zákon již dostatečně některé věci upravuje a však již jako poslední možnost… soud může nařídit prodej bytové jednotky.
- 1.Mohlo by jít o pokutu za rušení nočního klidu … řeší police, městská policie, obecní úřad.
- 2.Mohlo by jít o pokutu za znečišťování a pustošení společných prostor … prostě mu vyúčtujete náklady, ostatní viz bod 1
- 3.Pokutu za neoznámení změny počtu osob? Pokutu za neoznámení nabytí jednotky? .. prostě mu to doúčtujete, můžete až 3 roky zpětně.
- 4. pokuty za neúčast na shromáždění… zákon stanovuje možnosti, kdy je možno rozhodovat i při nižší účasti než by bylo běžně třeba, například povinný 3/4 souhlas… nemusí chodit, ale taky se nemusí vymlouvat že ho nikdo nepozval.
- 5. kradou, nepracují, žijí z dávek… snažte se snížit své daňové povinnosti ( třeba i tím že budete pracovat méně, omezíte spotřebu alkoholu, tabáku i pohonných hmot, budete kupovat jen věci které opravdu potřebujete – nižší DPH ) a stát snad přestane bavit si na tuto kapitolu neustále půjčovat.
- 6. Pokuty pro členy SVJ funkcionáře Výboru .. oni ručí celým svým majetkem. Jinak jim prostě shromáždění sníží jejich odměnu, kterou pobírají jako statutární orgán.
Na závěr úvahám … nemělo by mít SVJ ještě svoji vlastní ozbrojenou jednotku ?
Nový občansý zákoník vám dává následující možnosti.
§ 1176 NOZ: Vznikem vlastnického práva k jednotce vzniká vlastníku jednotky povinnost řídit se pravidly pro správu domu a pro užívání společných částí, …, jakož i zajistit jejich dodržování osobami, jimž umožnil přístup do domu nebo bytu.
§ 1184 ΝΟΖ: Na návrh osoby odpovědné za správu domu nebo dotčeného vlastníka jednotky může soud nařídit prodej jednotky toho vlastníka, který porušuje povinnost uloženou mu vykonatelným rozhodnutím soudu způsobem podstatně omezujícím nebo znemožňujícím práva ostatních vlastníků jednotek.
Kukula
Taky tu naše předsedkyně měla velké oči, že bude udělovat sankce za neúčast na Shromáždění vlastníků. U mě pohořela:
- zákon mi neukládá povinnost zúčastnit se Shromáždění vlastníků. Je to mé právo, které mohu využít nebo ne.
- pokuty může udělit jen subjekt zákonem oprávněný.
- shromáždění mě nemůže zavázat ke smluvní pokutě přinejmenším z důvodu, že můj souhlas se smluvní pokutou nemůže nahradit fikcí.
- shromáždění může rozhodovat jen v mezích zákona, jinak je usnesení právně neplatné od samého počátku a není nutné se ani neplatnosti dovolávat u soudu.
- zákon mi neukládá povinnost zdůvodňovat neúčast na schůzi.
- zákon mi neukládá povinnost v případě neúčasti na shromáždění někoho zplnomocnit.
- povinnosti mi může uložit toliko zákon.
- těžko se bude dokazovat úmysl.
- v případě důkazního břemene nestačí jen svědectví pavlačového výboru, ale je třeba též prokazovat intenzitu a na tom u soudu pohořeli.
- bla, bla, bla atd.
Tak samozřejmě mě by se také nelíbila pokuta za neúčast na shromáždění. Nadhodil jsem jen téma, jak prostřednictvím cílených „šikanózních“ pokut postavit do latě bezohledné vlastníky (realitky, majitele činžáků z Prahy a Brna), kteří často bydlí na druhém konci republiky a z některých měst si dělají ubytovny, vykupují zde levně byty a sestěhovávají do nich asociální živly a protože v domě nebydlí, tak je to netrápí.
Navhněte jiný způsob.
… za jejich postup dle http://www.portalsvj.cz/…ni-do-stanov#…
Dobré téma.Bohužel by se tím měl zajimat parlament a změnit
zákony.Vymýšli různé zbytečné povinosti pro SVJ,ale to co maji
neschválí.Co se týče městské a státní policie je to marný boj.Ti
v této věci taky nic neudělají a ve finále to předají na přestupkovou
komisi na Měú a tam ustrašená ůřednice udělá ty ty a je to
vyřešeno.
Co se týče pokut,už jsme se o to taky zajímali,ale není pro toto jednání
právní úprava.
Takže boj s větrnými mlýny.
O problematice smluvních pokut se již na portále diskutovalo. Nejspíš to možné je, ale:
- Pravděpodobně budete první a je téměř jisté, že budete muset vaše smluvní pokuty obhájit před soudem.
- Budete muset unést tzv. důkazní břemeno při udělení pokuty a to může být velmi těžké.
Uvedl jsem i příklady, kdy s důkazním břemenem nebude problém (neúčast na volebním shromáždění, neoznámení nabytí jednotky, neoznámení změny počtu osob) a jistě se dají vymyslet jiné povinnosti vlastníka, za jejichž porušení bude možné udělit pokutu. Pravda ovšem je, že by vlastně šlo o šikanózní pokuty, jsou však v rozporu s dobrými mravy? Neporušuje dobré mravy vlastník, který byt obsazuje nájemníky, kteří ničí dobré vztahy v domě? Právo zná pojem přiměřené místní poměrům. Schopný právník by jistě dokázal povinnosti a pokuty správně nastavit. Cílem je dotlačit vlastníka, aby do bytu umisťoval jen slušné nájemníky, kteří tyto obvyklé poměry v domě (domovní řád) budou dodržovat.
Co třeba pokuta za neúčast na shromáždění, na kterém se volí nový výbor nebo schvaluje změna stanov nebo schvaluje velká investice.
Analogií jsou některé státy, kde udělují pokuty občanům za neúčast v parlamentních volbách (viz Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/…%BA%C4%8Dast).
SVJ by mělo právo udělit pokutu těm vlastníkům, kteří se nezúčastnili tzv. klíčových shromáždění (nebo neposlali za sebe zmocněnce), pokuta by se tedy netýkala běžných shromáždění, kde se neprojednává něco zásadního.
Poslední komentáře