Smlouva DPP
Dobrý den, stal jsem se předsedou SVJ v novém bytovém domě (20 jednotek). Dle stanov jsem jediný člen výboru-předseda.
Pokud správu domu nepředáme profi firmě, tak budu správu domu vykonávat sám. Moje otázka je, jestli je smlouva DPP vhodná (výplata každý měsíc) k „odměně“ předsedy (za správní činnost a další, která není specifikovaná ve stanovách) a jestli můžu smlouvu po schválení shromážděním podepsat já jako statutární zástupce se sebou jako fyzickou osobou?
Děkuji
Vážený pane předsedo- smlouvu na výkon statutárního orgánu nelze použít. Jako statutár žádnou smlouvu k výkonu funkce nepořebujete, pouze si necháte schválit výši odměny za její výkon-další je již záležitost mzdových předpisů. Výplatní termíny záleží na Vaší úvaze – od měsíčních až po roční.
Vážený pane předsedo- smlouvu na výkon statutárního orgánu nelze použít. Jako statutár žádnou smlouvu k výkonu funkce nepořebujete, pouze si necháte schválit výši odměny za její výkon-další je již záležitost mzdových předpisů. Výplatní termíny záleží na Vaší úvaze – od měsíčních až po roční.
Pokud umím číst, tak tazatel se ptal na smlouvu na činnost mimo funkci předsedy, nikoli na funkci předsedy chce DoPP (dle ZP). Vždyť píše „za správní činnost a další, která není specifikovaná ve stanovách“.
Omlouvám moje přehlédnutí- jinak si k položené otázce myslím, že by si pan předseda měl tu práci navíc-nad rámec jeho povinností dle Stanov- nechat posvětit shromážděním a pak DOPP sám se sebou uzavřít.
Přesně tak, nechci peníze za funkci předsedy, ale za tvorbu vyúčtování, předpisů apod…
Btw mužů ji tedy podepsat sám se sebou? Logicky ano, protože kdo jiný by jí taky měl podepsat, ale přece jenom…je to zvláštní podepisovat smlouva sám se sebou ve dvou různých pozicích :-)
Já se obávám, že správu domu budete dělat, ať už ekonomickou, případně technickou část předáte správcovské firmě nebo ne. Vykonáváte ji totiž coby statutár ze zákona. Takže vítejte.
Rád Vás tu opět vidíme, pane doktore.
Slíbil jste nám deset způsobů, jak v domě ve správě společenství vlastníků zjednat právo.
Myslím, že lze mít na činnost (prováděnou jinde správní firmou) dohodu DPP, DPČ (dle ZP) či smlouvu o dílo (dle NOZ) a je jedno zda činnost koná předseda ke své běžné agendě, či jiný člen společenství. Není pravda dle mne, že předseda vždy dělá stejně vše, jak tvrdí dr. Macháček
NOZ – „Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je výlučně Společenství. To je oprávněno uzavřít se třetí osobou smlouvu o zajišťování některých činností správy domu a pozemku … .“
Tou osobou bývá nejčastěji správní firma (účetnictví a technický dozor).
Záleží na tom, co považujete za běžnou agendu. Do běžné agendy statutára by mohly patřit činnosti týkající se správy domu a pozemku z hlediska správních činností uvedené v § 8 NV č. 366/2013 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-366#p8
a za tyto činnosti by měl předseda obdržet odměny statutárního ogánu za výkon funkce (nikoliv DPP DČ či smlouvu o dílo)
Do běžné činnosti statutára by nemusely patřit činnosti týkající se správy domu a pozemku z hlediska provozního a technického uvedené v § 7 NV č. 366/2013 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-366#p7
a pokud by je předseda vykonával, bylo by to možné na základě DPP, DČ či smlouvy o dílo.
Pojdmě si udělat trochu pořádek v termínech.
- Kdo je osoba odpovědná za správu domu a pozemku dle § 1190 (společenství)
- Kdo je statutární orgán kolektivní (výbor)
- Kdo je s.o. individuální (předseda).
- A pak tu máme příkazníka, tedy obvykle nějaké esoróčko, aesku nebo čokolvek iného.
Ja tvrdil a tvrdím, že společenství zastoupené v totmo případě předsedou si firmu na účetnictví a další vylomeniny (správní firmu) sjednává příkazní smlouvou. Někdy se těmto firmám z historické hovorovosti také říká „správci“, ale je tím spíše popisována činnost co dělají než to, kým le zákona jsou.
Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je dle § 1190 společenství vlastníků a jak víme z definice výše, za společenství jedná jeho statutární orgán, tedy náš tazatel, předseda.
Z výše uvedeného platí, osobou odpovědnou za správu domu (správce de lege lata ) je SVJ a tedy ve výkonu předseda (individuální forma statutárního zastoupení) a přikázníkem je eséročko, které děla to na co stačí. (podstata příkazní smlouvy) Shodou okolností se těmto eseročkům říká také „správci“, ale správci vlastně nejsou. Jsou to příkazníci.
1/ wikipedie.cz
Příkazní smlouva (mandatum) je smlouva, kterou se příkazník (mandatář) zavazuje, že pro příkazce (mandanta) obstará nějakou věc nebo vykoná jinou činnost. Pokud by někdo obstaral cizí záležitost bez uzavření této smlouvy, šlo by o tzv. nepřikázané jednatelství. V obchodněprávních vztazích lze uzavřít podobnou smlouvu mandátní nebo komisionářskou.
Podtypy příkazní smlouvy
Smlouva o obstarání věci
Obstaratel se prostřednictvím tohoto podtypu příkazní smlouvy zaváže obstarat objednateli určitou věc.
Smlouva o obstarání prodeje věci
Nazývá se též komisní smlouvou,
wikipedie.cz
Mandátní smlouva je smlouva mezi podnikatelskými subjekty, kterou mandant pověřuje mandatáře zastoupením v nějaké záležitosti.
Mandátní smlouva vs. příkazní smlouva
Mandátní smlouva může být uzavřena pouze mezi podnikatelskými subjekty V ostatních případech je třeba použít jiný smluvní vztah, a to příkazní smlouvu, která je upravena občanským zákoníkem.
2/ portal.pohoda.cz/zakon-a-pravo/legislativa-pro-podnikatele/rozdil-mezi-prikazni-smlouvou-a-smlouvou-o-dilo/
Wikipedie není uplně ten ideální a především relevatni zdroj informací, už jen proto, že editovat může každý. Ve skrytu duše doufám, že ty editace tam ještě nějaky admin kontroluje.
Zkuste přímo zákoník. Myslím, že je to zde, zasadni je § 725: http://business.center.cz/…cast8h8.aspx
Tady jsem ještě větší blbec, než jste doufali. Dal jsem špatný odkaz a špatný paragraf, správny je zde, § 2432: http://business.center.cz/…st4h2d5.aspx
Poslední komentáře