Skončení mandátu výboru
Dobrý den, takže upravuji svůj dotaz. Náš výbor SVJ má mandát dle stanov na 5let. Toto období 5ti let skončilo v březnu 2021 a doposud nebyl zvolen nový výbor co nastane? Stávající výbor pokračuje jako by se nic nestalo a jeho rozhodnutí jsou právoplatná?
Jiří
Nevím kolik Vas je
na jare cca do zacatku kvetna byly moznosti shromazdovani velmi omezene ted jsou dovolene, tak na podzim udelate novou volbu.
Rozhodnuti jsou platna..... karavana jede dal
Pane Kolmane, odpovídám na Váš upravený dotaz. Stále se ovšem pletete.
Už jsem Vám jednou vysvětlil, že výbor má stálý mandát po celou dobu existence právnické osoby SVJ. Nikoliv na 5 let!
Vy tedy nemáte na mysli mandát výboru, ale funkční období člena výboru. To je ovšem něco úplně jiného. Píšete že funkční období je (nejspíše ve stanovách) určeno na 5 let. Uplynutí funkčního období všech členů výboru znamená pouze to, že vaši zvolení zástupci dlouhodobě neplní své povinnosti, když nesvolali shromáždění k volbě v dostatečném předstihu. Nic dalšího z této skutečnosti neplyne.
To co by Vás mělo zajímat se nazývá vznik funkce člena výboru a zánik funkce člena výboru. Statutáři vašeho SVJ jsou zapsáni v rejstříku SVJ. U každého člena výboru je uvedeno datum vzniku funkce. Pokud tam není uvedeno i datum zániku funkce, pak nikomu z členů výboru funkce nezanikla. Vaše SVJ má stále svůj výbor. Členové výboru jsou ti kdo jsou zapsáni v rejstříku. Není to žádná raketová věda.
Justitianus
Nejsem si jistý, zda uplynutí funkčního období musí nutně znamenat neplnění povinností členů výboru. Je zde také možnost, že výbor svolá schůzi s dostatečným předstihem, ale hlasování není vzhledem k malé účasti usnášení schopné.
Pane Kolmane, na nesrozumitelný dotaz není možné odpovědět.
Co míníte pojmem „výboru SVJ skončil mandát“? Výbor je statutárním orgánem SVJ a má tedy v rámci vnitřních poměrů SVJ trvalý mandát (trvalé oprávnění) podle zákona a stanov. Tento mandát trvá po celou dobu existence právnické osoby. Výboru může skončit mandát pouze ve třech případech:
- nové stanovy určí, že statutárním orgánem je předseda SVJ (§ 1205);
- soud jmenuje právnické osobě SVJ opatrovníka (§ 165);
- právnická osoba SVJ zanikne (§ 1216).
Prosím upřesněte který ze tří případů nastal, nebo doplňte, jestliže je to nějak jinak.
Justitianus
Pane Justianusi. Tazatel měl patrně dotaz, jak řešit situaci v případě, kdy některému členu výboru volenému na období dle Stanov (bývá to 5 roků) skončí období funkce. Ten člen však nereaguje a v rámci výboru, jehož další členové mohou být ve stejné situaci, také nereagují. Jaká práva za dané situace mají, jestli vůbec nějaká? Ostatní vlastníci (většina) jak už to bývá, nereagují. Když tak „Kdo to bude dělat“.
Poslední komentáře