SIPO
Zdravím,poradí mi někdo,jak dlouho uchovávat doklady jako SIPO,skončené smlouvy stavebního spoření,výpisy z banky,telefonu..... Děkuji Bobeš
Pět let by mělo být dostatečnou rezervou. Vychází se z obecné délky promlčecí lhůty 3 roky a z faktu, že na vás může být podána žaloba těsně před vypršením této lhůty a že soudy u nás nepracují příliš svižně. U bankovních výpisů, zejména pokud platíte kartou, by mohlo být praktické uchovávání bez časového limitu (nebo po dobu cca 10 – 15 let) – pokud máte ale k účtu přístup online, nemělo by činit problém „vyjet“ potřebný doklad kdykoliv znovu. Pokud nejste vyloženě nepřítelem e-komunikace, je to cesta, jak hromady papírů eliminovat a přitom mít potřebné doklady k dispozici.
P.S.: služeb SIPO, listinných výpisů z bank, telefonu, faktur dodavatelů elektřiny, plynu… nevyužívám – vše toto jde dnes domluvit.
„nemělo by činit problém „vyjet“ potřebný doklad kdykoliv znovu“
Ne všechny banky toto umožňují. Možná bychom zde mohli společně sestavit seznam, které z tohoto důvodu nebrat. Např. ČSOB umožňuje přístup k historii účtu pouze 1 1/2 roku zpětně.
Beáto, nejsme v mateřské škole. Každý máme své preference a návyky a podle nich si hledáme cesty. Banky, kde jsem historicky byla klientem nebo kde jsem klientem nyní, posílají (jsou schopny či ochotny) každý měsíc elektronický výpis – někdy je potřeba službu nastavit v aplikaci, někdy se sjednává při sepisu smlouvy. Uchovávání těchto výpisů je pak cestou řešení pro ten případ, kdy jsou online data k historii účtu nedostupná. Ale… obvykle se dá s bankou dohodnout mimořádný výpis, ten je ale obyčejně za poplatek. Jak jsem uvedla výše – každý si hledáme a nacházíme svou optimální cestu a řešení. Na výběr je z tolika možností, jako nebylo nikdy dříve.
Poslední komentáře