schvalování stavebních úprav v SVJ
Dobrý den, procházela jsem některé příspěvky k tématu, ale odpověď jsem nenašla. Jsme začínající SVJ, v Prohlášení jsou komíny společnou částí a komínová vložka majetkem vlastníka. Principiální otázka : mají se ostatní vlastníci vyjadřovat v případě nového vyvložkování komína vlastníkem? Jde v tomto případě o zásah do společných částí – tj.komína? Má to schvalovat 3/4 většina VŠECH vlastníků? Totéž je u výměny podlah. Nášlapné vrstvy jsou majetkem vlastníka, ale když chce vlastník odstraňovat zároveň s parketami škvárové násypy u trámových stropů a nahrazovat to izolací a OSB deskami?
Jaké jsou Vaše zkušenosti s „odvážnými“ rekonstrukcemi bytů vlastníků, kdy – podle vlastníka nejde o zásah do nosných konstrukcí, ale těžko to kontrolovat, že – se podle stavebního zákona nemusí žádat o stavební povolení? Lze to v SVJ nějak uhlídat? Děkuji za názory.
Vložkováním komínu se nemění stavebně technické řešení domu a podle mě jej není třeba vůbec nikým schvalovat. S nadsázkou je to, jako když si vymalujete stěnu, která je ve spol. vlastnictví.
U odstraňování škvárové vrstvy bych to ale viděl dokonce na stavební povolení. To je přeci jen už markantní zásah.
Děkuji za reakci. Vložkování komína není z mé hlavy, takovou odpověď (jako jeden z příkladů) mi dala úřednice na stavebním odboru na mou otázku, v čem spatřuje problémovější schvalování rekonstrukcí u SVJ než u družstva. Jakkoli se mi toto zdálo přehnané, po diskuzích s kolegy jsme dospěli k tomu, že nikdy není vyloučeno, že nové vložkování, třeba zatím ještě nevložkovaného komína při změně dispozice, může znamenat nutnost úpravy průduchu, odstranění překážky vstupem z jiného bytu (viz nedávný příspěvek), úpravu komínové hlavy a pod. A co dělat ve chvíli, kdy máte rozjetou stavbu a narazíte na tento problém – získat dodatečný souhlas vlastníků může být přinejlepším několikaměsíční zdržení. Jako nové SVJ si tímto mapujeme hranice, abychom se (alespoň) pokusili předcházet pozdějším problémům.
Poslední komentáře