Schválená nepovolená stavební úprava od SVJ

Vložil PetrKopál, 7. Prosinec 2012 - 6:04 ::

Dobrý den,

předseda SVJ schválil příspěvek na okna u majitele bytu u kterého neprovedl fyzickou kontrolu a ani si pořádně neprostudoval předloženou dokumentaci od majitele bytu, kde je uvedeno, že okno v obývacím pokoji je francouzské z hliníkové konstrukce.

Majiteli bytu byl zaslán příspěvek na okna a nyní když majitel byt prodává předseda výboru z podaného inzerátu na internetu zjistil, že má majitel francouzské okno v bytě.

Požaduje po majiteli uvedení do původního stavu, ale on mu kontruje tím, že výbor SVJ schválil příspěvek na základě předložených dokumentů a neměl vůči tomu žádné připomínky a výhrady, tudíž souhlasil s instalovaným francouz. oknem.

Předseda výboru trvá na uvedení do původního stavu, ale já mu tvrdím, že jelikož to odsouhlasil výbor SVJ má bohužel majitel pravdu.

Je nějaké řešení pro SVJ jako z toho ven?

Děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 7. Prosinec 2012 - 7:55

    Pane Kopále, je zcela bezvýznamné jaký byl (a je) názor výboru SVJ a jeho předsedy. Společenství není vlastníkem domu a musí se podle toho chovat.

    • Stavební úpravy společných částí domu neschvaluje výbor, nábrž shromáždění. Výbor má nulovou pravomoc. Pokud o této věci nehlasovalo shromáždění podle § 11 odst. 5 ZoVB, jde o neoprávněnou stavební úpravu.
    • Změnu vzhledu domu musí schválit všichni vlastníci jednotek v domě. Samozřejmě opět platí, že výbor SVJ nemá v této záležitosti žádnou pravomoc. (Otázkou je, zda jde o změnu vzhledu domu, když si jí zřejmě dosud nikdo nevšiml.)
    • Pokud náhrada části vyzdění za francouzské okno vyžadovala stavební řízení či ohlášení Stavebnímu úřadu a toto neproběhlo, pak šlo o „stavbu načerno“. Možná tedy máte v domě nejen neoprávněnou, ale také nepovolenou stavební úpravu.

    V případě nepovolené stavební úpravy může Stavební úřad postup dodatečně legalizovat (zpravidla s pokutou), nebo může nařídit odstranění stavební úpravy vlastníkovi stavby. Může k prosazení svého rozhodnutí ukládat pokuty, a to i opakovaně.

    lake

    Vložil PetrKopál, 7. Prosinec 2012 - 8:09

    děkuji za odpověď, majitel bytu ještě argumentuje tím, že podezdívka pod okny nebyla nosná (jednalo se o původní dřevěný prvek v kombinaci s drátěným sklem)- panelový dům je z roku 1962.

    Vzhledem k tomu, že byt se nachází v části směrem k lesu, kde nikdo nechodí a je tam vidět minimálně nebylo možné zjistit tuto skutečnost i když okno tam je nainstalováno již přes 1,5 roku.

    Byt majitel prodává a mě by zajímalo jestli budeme moc vymáhat odstranění po novém majiteli bytu nebo po předchozím, který tuto výměnu oken realizoval.

    Děkuji za odpověď

    Vložil lake, 7. Prosinec 2012 - 9:04

    Pane Kopále,
    zdá se podle Vašeho popisu, že jde o nevýznamnou drobnost, ale odpovím Vám. Domáhat se uvedení do původního stavu lze na vlastníkovi stavby, který změnu provedl.

    • Je-li původní stěna součástí bytu, můžete se domáhat aby vlastník odstranil změnu vzhledu, nebo jej můžete „prásknout“ Stavebnímu úřadu.
    • Je-li původní podezdívka okna společnou částí domu, jsou povinni odstranit veřejnoprávní stavební závadu všichni spoluvlastníci na svůj náklad. Co budou pak po kom vymáhat je již soukromoprávní záležitostí mezi nimi navzájem.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".