sankce?
Co se stane, když musíme založit společenství, ale my ho nezaložíme. Nikde nenalézám sankce. Děkuji a s pozdravem Malinek
U obchodních společností se společnost nejdříve založí a zápisem do OR vznikne.
U právní anomálie jménem SVJ je to naopak. SVJ vznikne ze zákona (§9/3 nebo § 9/4 ZoVB) a pak se musí „založit“ tj. notář, shromáždění, stanovy, výbor.
Pokud SVJ nebude „založeno“ nemůže např. vymáhat pohledávky, které postupně zanikají a tím vzniká škoda pro SVJ.
Orgánům, které svou funkci získají podle §9/9 ZoVB, hrozí např. sankce za nevedení účetnictví (může se jednat i o trestný čin), podle občanského zákoníku jim vzniká odpovědnost za škodu, kterou svou nečiností způsobí SVJ (např. za nevedení účetnictví dostane SVJ pokutu, za kterou jsou odpovědni vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku).
Mohl bych pokračovat, ale nechci moc strašit.
Zákon, byť hloupý jako ZoVB, je zákon.
Z neplnění zákona jsou většinou sankce, které na Vás vykouknou z jiných předpisů (stavební zákon, protipožární předpisy, bezpečnost výtahů etc.). Z nedodržení celé řady předpisů může být nakonec obviněn orgán podle § 9/9 ZoVB, kterému tuto odpovědnost ZoVB přisoudil. Možná jde o protiústavní ustanovení, ale judikát jsem zatím neviděl.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Vážený pane PavleSVJ, píšete, že pohledávky postupně zanikají. Jenže po jaké době? V různých předpisech lze najít různé lhůty, dva roky (neoprávněné obohacení podel ObčZ), tři roky, čtyři roky (teď nevím, kde to je), více let.
Od kdy lhůta běží? Řekněme, že se jedná o vyúčtování za rok 2006. Kdy se přesně promlčí? („Zánikem“ asi máte na mysli promlčení.)
Dalším problémem je, že se jedná o opakovaná plnění. Tam už si běh promlčecí lhůty nedokážu příliš představit. Příklad: Měsíčně má být hrazeno 100 Kč, místo toho je hrazeno 90 Kč měsíčně. Jak je to v tomto případě s promlčecí lhůtou?
Děkuji za názor.
JosefK
Podle § 3/1 ZoVB se domnívám, že promlčení pohledávek se bude řídit ObčZ, protože ZoVB samotné promlčení neupravuje.
Podle § 101 ObčZ je obecná promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. Z tříleté promlčecí doby je několik výjimek, např. u bezdůvodného obohacení (to jste asi měl na mysli uvedením „neoprávněného obohacení“).
Pokud byla splatnost nedoplatku z vyúčtování za rok 2006 např. 31.7.2007, tak se pohledávka promlčí 31.7.2010 (§122/2 + §122/3 ObčZ).
Pohledávka se promlčí, pokud věřitel v promlčecí době neuplatní právo u soudu (§112 ObčZ).
K uvedenému příkladu, kdy je na měsíční předpis 100 opakovaně plněno 90 se domnívám, že se z druhé platby použije 10 na úhradu nedoplatku z první platby, ze třetí platby se použije 20 na úhradu nedoplatku z druhé platby atd.
Ale tady by to chtělo kontaktovat dlužníka a vysvětlit si jeho snížené platby, třeba ani neví, že má platit 100.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
mám pro vás v dnešní době dobrou zprávu, zakládat společenství vlastníků v žádném případě nemusíte ono totíž vzniká samo ze zákona, takže vidíte, že ten parlament zase tak nahovno není, co vás ušetřil starostí – jarek svj
Poslední komentáře