rozúčtováváním nákladů za provoz společných prostor na bytovou jednotku
Dobrý den, Chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s rozúčtováváním nákladů za provoz společných prostor v SVJ nikoli dle výměry nebo počtu osob ale rovným dílem na bytovou jednotku, bez ohledu na počet žijících osob a domácích mazlíčků. SVJ si tento, dle mého, diskriminační způsob rozúčtování odsouhlasilo před cca 10 lety. A tak se náklady na společné prostory jako je výtah, úklid osvětlení ro zúčtovávají na bytovou jednotku. Nikoli podle toho kdo kolik spotřebuje (podle počtu žijících osob). Dle mého se jedná o dost diskriminační způsob rozúčtovávání nákladů. Proč mám přispívat spotřebu pětičlenné rodiny, podnájemníků, nájemníkům a dalším kteří, čím víc jich je tím více využívají společné prostory. Jezdí výtahem 5 x denně a venčit dva psy. Osobně jsem majitel bytu, bydlím v bytové jednotce sám a nepronajímám, tak jako někteří jiní. Chci se zeptat, zda má někdo zkušenost s tímto způsobem rozúčtování nákladů na společné prostory a jak jste s tím spokojeni. Zajímalo by mne, zda je opravdu tak obtížné evidovat u každého bytu počet žijících osob třeba i s domácími mazlíčky. Mám za to, že majitel bytu má povinnost hlásit počet žijících osob na MÚ. Je možné tuto povinnost využít k spravedlivějšímu rozúčtování nákladů? Také by mne zajímalo, zda má někdo zkušenost se soudním řízením domáhajíc se nápravy nevhodného systému rozúčtování? Je nějaký způsob spravedlivějšího rozúčtování nákladů na společné prostory? Jakou má logiku systém rozúčtování kdy jedna osoba platí stejné náklady jako 5-ti členná rodina nebo byty kde žijí nájemníci atd. Pokud není zohledněn počet osob užívající společné prostory ale každá bytová jednotka pltí stejně, jde dle mého o umělé průměrování počtu osob na byt, co se mi zdá diskriminační. Pokud se na to podívá člověk za 1 měsíc, částka asi moc odlišná nebude, ale v průběhu let člověk platí účty někomu jinému a částky se navyšují. Předem děkuji za připomínky a náměty Libor
My máme jednotný poplatek pro všechny byty za používání výtahu i společných prostor. Platí se elektřina. Vlastníci u nás pronajímají byty, víme kolik je tam lidí. V rámci dobré fyzičky chodí někteří až do 6. patra pěšky. Úklid si děláme sami, na opravy výtahu a svítidel přispíváme všichni stejně. Výhodou je, že všechny byty jsou stejně veliké. Nedovedu si představit, že bych chodila po bytech a zjišťovala, kolik tam je lidí, když vím, že dcery paní XY studují v zahraničí a domů jezdí 2× za rok nebo že do bytu otce se nastěhovala jeho dcera, která o něho pečuje, další vlastníci se rozvedli nebo, že tam měli prarodiče vnoučata celý měsíc z Austrálie, apod. Jak bychom to měli rozpočítat? Ti, co přicházejí s takovým nápadem, tak by měli výboru SVJ říct, jak to udělat a ne honit SVJ po soudech. Pokud bude ve vyhlášce přesná metoda, postup, proč ne?
Jak jste to odsouhlasili, tak to máte. Pokud myslíte, že by bylo možno odhlasovat návrh, který by byl pro vás výhodnější, navrhněte změnu. Každý způsob je pro někoho výhodný a pro někoho nikoliv.
Spravedlivý způsob, aby se postihly všechny varianty, nelze v podstatě najít, bylo by to příliš komplikované. Můžete např. mít provoz výtahu na předplacené čipy, můžete zkusit spravedlivější způsob rozúčtování vymyslet a předložit ke schválení. Nesuďte se, nic nevysoudíte. U nás máme taky rozúčtování na byt a nestresuje nás to. V bytovém domě to tak prostě je.
spravedlnost nehledejte. hodně svj už došlo k tomu, že podle počtu osob je to víceméně nereálné. jak to chcete zjišťovat a kontrolovat? i jeden člověk v bytě může využívat více výtah, vícekrát chodit ven, dělat po chodbách větší bordel, než čtyřčlenná domácnost. pokud chcete nedoplácet na ostatní, kupte si rodinný domek.
U nás v nástrojárně nám někdo chodil na cukr do kuchyňky. Dlouho jsme se s tím trápili až do dne, kdy nás napadlo posypat chodbu moukou. Viníka jsme hned dopadli a spravedlivě s ním naložili.
V domě lze také snadně zjistit počet osob, stačí posypat chodby moukou a podle četnosti tapiček lze spolehlivě zjistit stav osob a také zda byl proveden týdení úklid, jen je třeba po té obnovit posyp moukou.
Poslední komentáře