Rozúčtování tepla v domě s různými druhy vytápění
Zdravím,
měl bych dotaz, jestli už někdo neřešil v SVJ jak spravedlivě rozúčtovat teplo, když dům má přípojku dálkového topení, kterou využívají 4 jednotky a zbylé 4 byty topí kombinací elektriky, tuhých paliv a na teplárnu se připojit nechtějí. Vzniká tu teď problém, že vedení musí zajistit spravedlivé rozúčtování tepla dle zákona, ale ten tuto situaci blíže nespecifikuje. Správce se domnívá, že by vlastníci, kteří se na systém dálkového topení dodnes nepřipojili, měli podílet na základní složce 40% dle plochy svých bytů. Ti ale tvrdí, že také topí a nikdo se na jejich nákladech na elektriku nepodílí. Jak to tedy řešit?
Nedá se říci, že bychom si tento problém vytvořili sami. Dům byl města a jednotlivé byty jsme odkoupili až později. SVJ vzniklo v době, kdy město ještě některé byty vlastnilo, tudíž bylo i vedením domu. Vytápění bylo původně na tuhá paliva(rok stavby 1930) a postupně lidé přecházeli na elektriku. Někdo akumulačky, někdo přímotopy, zbytek dál tuhá paliva. Město v době správy domu, zhruba před 8 lety, zavedlo do domu přípojku na teplárnu a udělala rozvod po celém domě, ale ukončila ho všem před bytem s tím, že kdo se bude chtít připojit ten se připojí, a kdo ne, ten nemusí. Připojila se tedy polovina vlastníků. Teď se ale změnil zákon a nikdo neví, jak toto spravedlivě rozúčtovat. Někde jsem četl i názor, že kde je jednou zavedená teplárna, tam by se lidé na ní měli postupně připojit, protože je pořád daleko levnější než elektrika. To je sice pravda, ale ne každý má dost peněz na radiátory a rozvody. Jedině snad zvednout platby do FO a topení jim dokončit.
Pane Grunte, napsal jste to velice správně.Vzniká tu teď problém, že vedení musí zajistit spravedlivé rozúčtování tepla dle zákona, ale ten tuto situaci blíže nespecifikuje. Vytvořili jste problém a čekáte, že vám někdo poradí, jak jej řešit. O připojení na kotelnu rozhodli vlastníci a měli buď zajistit, aby se všichni připojili najednou, to by přeci nebyl problém, nebo měli předem rozhodnout, jak postupovat v případě, že všichni připojeni nebudou. Chcete to řešit spravedlivě, ale každé řešení je pro někoho výhodnější a pro někoho nevýhodné. Tak to prostě je a je to jen poučení pro příště. Přeji, abyste to vyřešili se ztrátou co neméně kytiček a příště si dali lepší pozor.
Primárně bych řešila, zda původně nebyly všechny byty napojeny na centrální vytápění, v případě,že ano, tak bych si zjišťovala, zda vlastníci 2 odpojených bytů toto odpojení od centrálního vytápění měli povoleno. Jestliže to bylo načerno, pak je asi nedonutíte se připojit. Ale zřejmě budou muset platit základní složku kterou pro váš dům máte schválenou x m2 . Nastudujte si zák. 67/2013 Sb. a vyhl. 269/2015 Sb. Z toho, že do domu je zavedeno centrální vytápění je možné předpokládat, že původně byly všechny byty na toto vytápění napojeny. Na odpojení z centrálního vytápění a změnu ve způsobu vytápění by zřejmě měla existovat stavební dokumentace měl by o tomto mít záznam stavební úřad.
Primárně čtěte dotaz. Je tam napsáno naprosto jasně, že ostatní se ještě nepřipojili. Dále vám oponuji ve vašem názoru, že pokud se odpojili načerno, mají platit základní složku. Pokud by se odpojili na černo, což nebude tento případ, pak jsou připojeni a platí vypočtený náklad. SVJ postupuje podle prohlášení vlastníka, kde by mělo být uvedeno, kdo je připojen a ten prostě je připojen. SVJ nemá možnost nějakým způsobem zjišťovat, kdo to, či ono udělal „na černo“. Pokud by se odpojili legálně, tedy se souhlasem všech, pak platí základní složku. Jirka
Omlouvám se. Já jsem to pochopila tak, že napřed bylo centrální vytápění a následně došlo k odpojení. Chybovat je lidské. Jinak článek,který se týká situace, kterou jsem popsala vyšel k tomuto cca před 11 měsíci na tzb-info.cz tak ho vložím, kdyby to někoho zajímalo do budoucna, a musel to ve svém domě řešit. http://vytapeni.tzb-info.cz/…ytoveho-domu . Jinak nesouhlasím s Vaším názorem, že SVJ nemá co zjišťovat, zda někdo něco udělal načerno. To se totiž do budoucna může vymstít celému domu. Dám příklad, u nás obchod v přízemí vyboural stěny mezi jednotlivými místnostmi a bytu nad ním se začal propadat strop v koupelně (vana cca o 3 cm). Vyřešil to tak, že vystavěl do prostoru sloupy nad místa, kde došlo k propadu. Rovněž odstranil 3 radiátory ze 7 dosud funkčních a jak nyní nám bylo sděleno pracovníky, kteří u nás prováděli kontrolu radiátorů a výměnu IRTN měřičů, je to prý problém pro otopnou soustavu, která prý nám může do budoucna začít zlobit. A co myslíte kdo to odnese, když nastane průser, výbor, který nekonal. Takže zřejmě nás čeká regulace celé otopné soustavy a to budeme muset zaplatit se společných peněz.
Jaký je výchozí druh vytápění, se kterým byl dům a byty v něm zkolaudovány?
Jestli jsem dobře četl, je v domě je několikero různých způsobů vytápění, ale pouze některé byty mají vytápění centrální. Byty, které dnes nemají centrální vytápění, je nikdy neměly. Vyhláška č. 269/2015 Sb. řeší způsob rozúčtování nákladů na ústřední vytápění a odpojení bytů a nebytových prostorů od ústředního vytápění. Podle § 2, písmeno b) definuje, koho se vyúčtování týká, nejsou to jednotky s vlastním zdrojem vytápění. Paragraf 5 sice říká, jak vyúčtovat náklady ve zvláštních situacích, odst. (2) ale hovoří o jednotkách odpojených od ústředního topení. To vaše jednotky bez ÚT zjevně nejsou, neboť na ÚT nikdy připojeny nebyly. Pak po nich nelze požadovat ani podíl na na nákladech za základní složku. Jedinou cestou je dohoda, i když si uvědomuji, že je téměř nemožná. Být v bytě bez ÚT obklopeném byty s ÚT je nesporná výhoda.
Poslední komentáře