Rozúčtování rozdílu mezi fakturačním a poměrovými měřidly
Dobrý den, mám dotaz k rozúčtování vody. Bydlím v paneláku, kde je 32 bytů a každý má namontovaný měřák vody. Odpočet se provádí 1× na konci roku a je vždy velký rozdíl mezi měřičem na patě domu a součtem všech bytových měřáků. Za rok 2007 byl rozdíl 312 m3. Tato ztráta se rozúčtovává poměrově mezi nájemníky – tzn. místo stanovené částky 50 Kč/m3 se účtuje 56 Kč/m3. Některým nájemníkům se to nelíbí a požadují rozúčtovat ztrátu průměrem na osobu. Mě ale zajímá jiná věc – je nějaký předpis, kde je daná tolerance rozdílu mezi hlavním a poměrovými měřáky? Je možná taková ztráta za rok? A jestli ne, co v takových případech dělat. Děkuji. hlubik
Způsob rozúčtování vody a ostatních služeb v domě mimo TUV a teplo které se rozúčtovávají dle zákona 372/2001Sb je dobré stanovit ve stanovách SVJ. Poté nemůže nikdo způsob rozúčtování napadnout. Rozdíl v uváděných hodnotách je dle mých zkušeností ještě v mezích normálu, ale je zapotřebí sledovat cejchování vodoměrů (4SV/6TUV let) a včas vodoměry vyměnit. V případě prošlých vodoměrů se zvětšuje nepřesnost. Při odečtech vodoměrů kontrolovat funkčnost, neporušenost plombování a vodoměru a při výměně vodoměrů dávat přednost antimagnetickým.
1.Myslím si, že nikdy nedojde k ideálnímu stavu, kdy celoroční náměr na fakturačním vodoměru bude totožný se součtem bytových poměrových vodoměrů. 2. V našem SVJ rozúčtováváme rozdíl podle náměru bytových vodoměrů ale jde to i podle plochy nebo podle počtu lidí – záleží jak to máte ve stanovách. Hlavně se neptejte podle čeho… Podle rozhodnutí shromáždění. Ten váš rozdíl 312 m3 nedokážu posoudit, napište jaká byla spotřeba podle fakturačního vodoměru a jaká podle součtu bytových. Podle mne je „rozumný“ rozdíl do cca 16%. Rozdíl může být způsoben – černým odběrem, „špatně měřícím“ fakturačním vodoměrem, nebo bytovýma vodoměrama.
Poslední komentáře