Rozúčtování rozdílu mezi fakturačním a poměrovými měřidly
Dobrý den, při vyúčtování SV a TUV bylo SVJ zjištěno, že rozdíl mezi fakturačním vodoměrem a poměrovými měřidly je 430m3. Proto byla provedena kontrola vodoměrů ve všech domácnostech a zjištěny závady v osmi domácnostech (poškozená plomba, nefunkční odměřování…) Předseda se o své vůli rozhodl, že rozdíl rozpočítá mezi tyto domácnosti. V minulosti nebyly kontroly vodoměrů prováděny důsledně, spíše vůbec, ve stanovách rozúčtování rozdílů není ošetřeno. Myslím, že když se někdo bude chtít bránit soudní cestou, má šanci uspět. Jak by se správně mělo postupovat v takovéto situaci? Děkuji za rady. Antos L.
Vážený pane Antos L. a ostatní,
opět konstatuji, nedostatečně vypracované „Prohlášení vlastníka“ a pouze „Vzorové stanovy“. Společenství vlastníků musí schválit vlastní „Pravidla pro rozúčtování nákladů …“. Jinak se dostanete do problematických vztahů. Postupuji návrh.
PRAVIDLA PRO ROZÚČTOVÁNÍ VODNÉHO A STOČNÉHO
na jednotlivé jednotky (byty a nebyty) v domě s podružnými poměrovými vodoměry SV
- Podklad pro rozúčtování vodného a stočného je faktura, případně souhrn faktur od dodavatele za dané zúčtovací období, které stanoví množství odebrané (fakturované) vody, jednotkovou cenu a fakturovanou cenu celkem za dané období.
- Rozúčtování fakturovaných nákladů dle odstavce č.1. na jednotlivé jednotky se provede podle údajů podružných poměrových vodoměrů SV v jednotkách. Je-li v jednotce instalováno více podružných poměrových vodoměrů SV určí se spotřeba jednotky jako součet údajů všech podružných poměrových vodoměrů SV dané jednotky.
- Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV v některé jednotce, že podružný vodoměr je porouchán či jeho údaje jsou prokazatelně nevěrohodné, použije se k určení spotřeby SV údajů předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
- Není-li v některé jednotce v daném zúčtovacím období instalován podružný poměrový vodoměr SV, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období výpočtem dle obecně závazných právních norem, např.: příloha č.12 vyhlášky č.428/2001 Sb., na základě odborného posouzení s přihlédnutím k počtu osob v jednotce a charakteru jejího využívání.
- Spotřeba v bytech, kde nebyl proveden odečet, se určí podle spotřeby v předchozích letech s použitím ustanovením § 27 odst.2, vyhlášky č.428/2001 Sb. Neumožní-li uživatel jednotky opakovaně odečet údajů podružného vodoměru SV za dané zúčtovací období, zpravidla na konci kalendářního roku, případně na základě výzvy bezodkladně neoznámí údaje podružného vodoměru SV, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období jako 1,5 násobek spotřeby SV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
- Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV v některé jednotce, že podružný vodoměr má porušenou plombu či s vodoměrem bylo prokazatelně manipulováno, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období jako 2 násobek spotřeby SV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
- Uživatel jednotky je povinen umožnit instalaci podružného vodoměru SV a provádění jejich odečtů, případně sdělit počty osob v jednotce a charakter využívání jednotky.
- Zjistí-li uživatel jednotky v průběhu zúčtovacího období, že podružný vodoměr je porouchán, neodkladně na tuto skutečnost upozorní vlastníka domu.
- Podružné vodoměry podléhají pravidelnému metrologickému ověřování správné funkčnosti dle obecně závazných právních norem.
Matějka
Pokud je to technicky možné, doporučuji instalovat poměrové vodoměry mimo jednotku, zamezí se tak jednduše možným manipulacím s nimi.
Bohužel není v mé moci přimět vodárenské společnosti k takovému stanovení paušálů, aby nebylo ekonomicky nevýhodné mít pro jednotku fakturační vodoměr. Problémy s rozúčtováním by rázem odpadly.
Vážený pame FilipeN., a ostatní.
Na trhu jsou vodoměry v antimagnetické úpravě a na vodoměry (upevňovací šroubení) se instalují plomby. V „Pravidlech…“ je řešena sankce za neoprávněnou manipulaci = porušenou plombu.
Lze pořídit vodoměry s dálkovým odečtem, a do jednotky pro odečet vodoměru není třeba vstupovat.
Žádná vodárenská společnost nebude instalovat fakturační vodoměry pro jednotlivé jednotky, jelikož za domovní rozvody nemůže nést „odpovědnost“, to přísluší vlastníkům budov, tedy společenství vlastníků jakožto správci společných částí budovy. (Mimo to je přes fakturační vodoměr napájen i požární vodovod – kdo by hradil každoroční spotřebu za zkoušky průtočnosti – každý hydrant by měl svůj fakturační vodoměr?)
Matějka
Vodoměry jsou v tomhle ohledu výjimka, u ostatních médií (elektřina, plyn), ale i u telefonu a internetu je zcela běžné, že jsou dodávky fakturovány dodavatelem přímo jednotkám, nikoli domu.
Takže problém určitě nebude v „odpovědnosti“ za domovní rozvody.
Jediný problém je cenový, prostě se to za daného nastavení cen paušálů vody nevyplatí.
Ostatně při podrobnějším propočtu se přijde na to, že z ekonomického hlediska je výhodné mít jeden fakturační měřák v domě na každé médium, domovní telefonní ústřednu, jednu přípojku internetu na dům a vlastníkům to přeprodávat. Ovšem za věčné dohady tím způsobené to asi nestojí.
Pro rozúčtování s popsaným problémen platí pro TUV paragraf 7 vyhlášky 372/2001 Sb. Pro SV se toto počítá dle směrného čísla dle příloha č.12 k vyhlášce č.428/2001 Sb. V případě potřeby dalších informací se na mne můžete obrátit ...............klimt(zavináč)dumabyt.eu
Poslední komentáře