Rozpočet tepla v panelovém domě
Dobrý den, jsem jednatelkou a zároveň i účetní Společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) a ráda bych se zeptala na pravidla při rozúčtování tepla v domě. Již od roku 2002 se v našem domě platí dle plochy bytů (m2) bez rozdílu, zda se jedná o byt v přízemí,pod střechou, krajový nebo vnitřní. Ceny energií (v našem případě plynu – plynová kotelna) stále narůstají a s tím i stížnosti majitelů bytů, kteří obývají krajní byty. Jak bych měla postupovat při vyúčtování tepla ? Existuje pravidlo, jak přepočítat náklady na vytápení ?
Děkuji za odpověď.
Nechutová
Vážená paní Nechutová. Neporadím Vám, ale mám na Vás otázku – jak se dá přednastavit minimální teplota. Doplácíme totiž na to, že pod námi se netopí a já platím za teplo a teplou vodu přes 40000,– Kč za 72m byt 3+1 a to mám spotřebu jen 27 kubíků teplé vody, protože bych se jinak nedoplatila. Dá se o přednastavení teploty zjistit něco na nějakých www stránkách, nebo máte minimální teplotu řízenou počítačem? Děkuji VM2221 e-mail:VM2221@seznam.cz
Dobrý den, částka, kterou jste zmínila je podivná. Předně je třeba rozdělit, kolik platíte za TUV a kolik za UT. Za druhé je třeba znát kolik % se hradí dle m2 a kolik % dle IRTN. Dále nepovažuji za možné, že jako dům protápíte za m2 takovéto částky. Připravil bych se na velmi pečlivou kontrolu dodavatelských faktur za topení a za dodávku tepla pro TUV. s pozdravem, Petr Vávra
VM222140% dne m2 60% dle měřáků.Kontrola probíhá podali jsme dokonce trestní oznámení na dodavatelskou firmu i úřad. Nejsou známy oficiální výsledky, ale předběžně došlo k veliké pokutě za nepřiměřený zisk. Je to na delší lokte. Nejdříve musíme vyřešit odvolání a zvolení nového výboru SVJ a udělat audit hospodaření a hned v létě jestli budou lidi souhlasit(předběžně valná většina souhlasí) svou kotelnu a své vše odebírat jen studenou vodu plyn a elektřinu. Spočítáno i s renovací spojů a zateplením by to vyšlo vylej nalej na stejné peníze, protože ušetříme 45% financí, které půjdou na úvěr. A ještě se budu pokoušet o vyřízení dotací. Nebudeme platit soukromníčkovi, který platí za jednu kotelnu nájem 20000,–Kč měsíčně úřadu. Ceny za GJ jsou navíc od něj pro celé město stejné. Neúčtuje jednotlivé kotelny. Takže ušetříme kvantum. Hezký den Vargová
Dobrý den,
původně jsme meli jak uvádíte vy. Nově s novou firmou je zohledněno, patro, kraj, sever jih, velikost radiátoru, koeficienty. Odpařovací měřáky zůstaly + jsou nově termo ventily. Je to transparentnější, díky minimální přednastavené teplotě nedoplácíme na šetřílky, kteří v bytě nejsou a netopili. Navíc se vychytali situace, kdy si někdo vyměnil, odmontoval radiátor a třeba i odmítl instalaci nových měřáků. Nová firma za to nic nechtěla (zajištění podkladů pro ty nové výpočty), neboť toto nové rozpočítávání bude provádět pro naše SVJ a je to pro ně kšeft a budoucí příjem za rozpočty. Doporučuju. Pozor, ne každému to pomůže, díky přepočtům můžete mít ve finále menší přeplatky nebo větší nedoplatky :-))
Dobrý den, pokud jsem z Vašeho příspěvku správně pochopil, tak původně jste nainstalovali pouze odpařovací měřáky aniž jste instalovali termostatické hlavice bez zaregulování systému. Dovoluji si toto hodnotit jako velmi nešťasnou variantu. s pozdravem, Petr Vávra.
Dobrý den,
jen jsem se asi špatně vyjádřil. Měli jsme historicky odpařovací měřáky a rozúčtování bylo jen dle plochy bytu. Nově jsou i ventily a pochopitelně došlo k celkové regulaci otopného systému se zohledněním všech koeficientů, světových stran atd.
Pěkný den
Dobrý den, na co si stěžují vlastníci krajních bytů?, s pozdravem, Petr Vávra
Stěžují si samozřejmě na to, že mají v bytech zimu a přesto musí platit stejné peníze jako ti ve vnitřních bytech.Měřáky nechtejí – již tam byly a platili ještě víc.
Situaci kdy je v okrajových bytech zima a ve středových teplo je dle mě možno řešit správným nastavením na jednotlivých stoupačkách (cesta zateplení je samozřejmě spráná, ale delší a dražší).
Platby s velkým rozdílem jsou bohužel důsledkem zcela nevhodného systému poměrového měření. Bohužel cesta "platba za teplo odebrané z radiátoru", kterou následně dobastlím sadou koeficientů které z velké části odhaduji a počítám tak dlouho dokud se s výsledkem nevejdu do rozmezí daného vyhláškou, je cestou do pekel.
S Vaším hodnocením výpočtové metody založené na bastlení odhadnutých koeficientů lze souhlasit. Nedokážu odhadnout, co místo ní navrhujete. Děkuji za Váš názor.
Pepa z Depa
Zdá se, že každý si chce „přihřát polívčičku“ se svým názorem a ani nečte původní dotaz. Vy patříte zjevně mezi odpůrce poměrových měřidel. Nechci se tu pouštět znovu do debat o měřidlech.
Ale přečtěte si ještě jednou původní dotaz, on totiž nejenom že nemluví o měřidlech ale dle mého názoru je tak trochu zcestný – tedy možná ne díky tazateli ale díky zcestnému uvažování lidí – co vlastně těm na kraji vadí? Vždyť platí stejně jak ostatní.
Jak může zrovna krajním bytům vadit, že se zdražuje teplo? To bych právě chápal při poměrovém měření! Ale tazatel jasně uvádí že se u nich platí podle metrů.
K původnímu dotazu – nevěřím, že v okrajovém bytě může být zima! Pokud pustím radiátory naplno, bude hic i v okrajovém bytě se starými okny.
Tedy – pokud platíte podle m2 je naprostý NESMYSL jakkoliv přepočítávat platby na okrajové nebo středové byty!! Divím se, že to do teď nikdo ze zkušenějších lidí zde ještě nenapsal.
P.L.
První příspěvek oznamoval, že si uživatelé krajních bytů stěžují. Další (bohužel anonymní bez podpisu) doplnil, že si stěžují na zimu a doplnil info o problémech s rozúčtováním (zde se dalo předpokládat, že je od stejné autorky. Viz "Vložil Anonymous, 5. Leden 2008 - 18:24").
Zima v krajních bytech = více topit.
Nespokojenost s rozpočtem = pokud chtějí měřit, vybrat jinou firmu.
Odpůrce poměrového měření nejsem, neb mě poměrové měření tepla živí. Bohužel mám neblahé zkušenosti s tím, jak jej některé konkurenční firmy provádějí. Více se raději rozepisovat nebudu.
Nedorozumění na něž upozorňujete vznikají z velké části nedodržováním původního názvu a jeho pořadovým číslováním. Změnami názvů příspěvků se tema větví a stává se nepřehledným a na konci bývá už o úplně o nečem jiném.
Jen jsem chtěl upozornit na to, že se tu debatuje o něčem co vůbec nesouvisí s dotazem. A není to ani tak odbočením od tématu ale tím, že už první odpovídající nepochopil dotaz. Jak jsem psal, dotaz je nesmyslný a napsat to měl někdo hned jako první reakci.
P.L.
Dobrý den, obávám se, že jedinou cestou bude technické řešení zamezení nadměrných tepelných ztrát budovy. Pokud si stěžují na zimu, to znamená, že bez ohledu na ztráty nejste schopni vytápět krajní byty. To je samozřejmě možné, protože při dřívější výstavbě se na tepelné tráty příliš nekoukalo. Nouzová počáteční cesta bude zřejmě alespoň v kvalitním zateplení štítových zdí + x metrový přesah za rohy. s pozdravem, Petr Vávra
Jediný správný postup dle mého názoru je tento: Najmout oprávněnou firmu. Například Ista ČR s r.o. Nechat udělat pasportizaci pro účely vytápění, tj. metry čtvereční bytů, pasporty topných těles, koeficienty umístění místností podle svět. stran a poloze v objektu. Nechat si namontovat elektronické poměrové měřiče a zadat kompletní servis, včetně vyúčtování za běžný rok. Pořizovací náklady nejsou vysoké, následný servis také ne. Za klid mezi bydlícími to stojí. A samozřejmě i za váš klid. Mimochodem, takové vyúčtování si myslím, že je podle zákona povinné. Kalašová.
Poslední komentáře