Rozpisy plateb.
Dobrý večer, v katastru najdeme seznam jednotek v domě a abecední seznam vlastníků. Rozpisy plateb se vyhotovují pro každou jednotku zvlášť, nebo stačí vyhotovit rozpis dle abecedního seznamu? Pokud je více vlastníků na jednu jednotku, musí být zaslán rozpis plateb každému podílníkovi dle výše podílu této jednotky? Děkuji.
Dobrý den anonymouss.Seznam na rozpis plateb v žádném případě dle abecedního seznamu.Tady je uváděno podíl na pozemku.Z abecedního seznamu je pro vás směrodatná adresa.Seznam vytvořte dle č.b.j. a z první strany abecedního seznamu vypsat adresu.Vznikne seznam na rozpis platby za b.j. včetně spol.p..Vlastník který vlastní 3 b.j. a na listině KÚ je uváděno u č.b.j.,jednotlivě rozpis plateb náleží za každou byt.j..U SVL rozpis plateb na adresu jednoho kdo má většinový spl. podíl na b.j.-1 rozpis platby.Na listině KÚ je uváděna adresa jiného místa i když vlastník b.j. bydlí
v bytovém domě.Tady nastává problém.
ČL.xPRÁVA A POVINNOSTI ČLENA SPOLEČENSTVÍ:cituji ze stanov SVJ-kde jsme
doplnili odstavec tohoto znění:
člen společenství je povinnen prokazatelně sdělit výboru adresu pro doručování písemnosti.Pokud tak neučiní považuje se za tuto adresu adresa výboru posledně známa.
ČL.xDORUČOVÁNÍ:
Vyžadují-li tyto stanovy doručení písemnosti děje se tak osobně nebo poštou.Povinnost doručení je splněna:
a)při doručování tzv. obyčejné pošty(zápisu,informování apod.) vhozením
do schránky a zveřejněním na úřední desce domu,nebo na serveru SVJ.
b)při doručování písemnosti výborem společenství konkrétnímu členu společenství,mimo písemnosti uvedených v písm.a),jakmile adresát převzetí písemnosti písemně potvrdil.
c)při doručování poštou,jakmile pošta písemnost doručí.Účinky doručení nastanou i tehdy jestliže pošta písemnost vrátí jako nedoručitelnou,adresát svým jednáním zmařil,nebo doručení písemnosti odmítnul.Xena
Děkuji za odpověď. V našem případě je v abecedním seznamu velikost spoluvlastnického podílu stejná jako v seznamu jednotek, tak si myslím, že by to bylo jednodušší.
V první řadě si přečtěte vaše stanovy. Ty určují, jakým způsobem probíhá doručování písemností, popř. oznamování předpisu záloh na správu (§ 15 odst. 2 ZoVB) a předpisu záloh na služby.
Stanovy mají určit jednoznačně jak se zjistí, které osobě se doručuje a na kterou adresu. Také jak se doručuje a oznamuje spoluvlastníkům jednotky. Pokud to netušíte, ani nevíte kam a komu máte doručovat či oznamovat, pak vzniklou právní nejistotu využije v případném soudním sporu druhá strana.
U spoluvlastníků jednotky se uplatňuje princip solidarity (jeden za všechny, všichni za jednoho). Vymáhání dlužné částky „za byt“ může věřitel podle své úvahy směrovat vůči jednomu ze spoluvlastníků, nebo požadovat částečné úhrady na více spoluvlastnících zároveň. Totéž platí při vracení přeplatků. Je pak již věcí spoluvlastníků jak se mezi sebou vypořádají.
lake
Lake napsal: „…Stanovy mají určit jednoznačně jak se zjistí, …“
Stanovy nejsou OSŘ. Nespletl jste si server?
Lake napsal: „…Vymáhání dlužné částky „za byt“ může věřitel podle své úvahy směrovat vůči jednomu ze spoluvlastníků, nebo požadovat částečné úhrady na více spoluvlastnících zároveň…“
Takže pokud soused (cigán) nezaplatí zálohy za služby, tak SVJ jako
věřitel zcela v souladu s Vaší „sofistikovanou“ logikou bude dluh
požadovat na mně a já si to mám se sousedem vyřídit, ne SVJ?
…safra dneska je u Vás asi hodně horko, co?
Pokud budete s tím cigánem spoluvlastnit jednotku tak proč ne? Přístě nezaplatíte Vy, cigán to za Vás zatáhne a jste si fifty fifty.
Děkuji a můžete mi prosím odpovědět na první dotaz?
Rozpisy plateb se vyhotovují pro každou jednotku zvlášť, nebo stačí vyhotovit rozpis dle abecedního seznamu?
Stanovy mají určit jednoznačně jak se zjistí, které osobě se doručuje a na kterou adresu.
Podle jakého § mají stanovy obsahovat úpravu doručování? Tato úprava doručování potom má přednost před obecnou úpravou?
Ani v našich stanovách není problém doručování písemností řešen. Letmo jsem pohlédl i do vzorových stanov. Nenašel jsem nic, co by bylo pro účely doručování použitelné. Byl bych nesmírně vděčný panu Lake, kdyby upřesnil další možnosti, odkud čerpat informace, jak je to s doručováním písemností ve společenství vlastníků. I v našem SVJ je to jeden z velkých problémů. Jirka z F.
Pane GeorgeW, o doručování v soukromoprávní sféře jsem před časem napsal něco zde: http://www.portalsvj.cz/…e/dorucovani.
lake
Způsob doručování je asi řešen v málokterých stanovách, což je asi chyba a chybu je třeba napravit tím, že se stanovy v tomto smyslu doplní.
Mě ale více zajímá jestli musím zasílat rozpisy plateb na každou jednotku zvlášť. Pokud jeden vlastník má např. 3 jednotky v abecedním seznamu katastru má všechny jednotky sečteny a stačil by pouze jeden předpis platby.
mou odpověď najdete zde: http://www.portalsvj.cz/…zpisy-plateb#… první odstavec
Pane Lake v našich stanovách není o tomto problému vůbec žádná zmínka, tak proto tento dotaz zde. Uvedl jsem dvě možnosti a požádal o radu, ale Vaši odpověď jsem nepochopil. Je to opravdu tak hodně složité, že neexistuje jednoduchá odpověď např.
- pro každou jednotku zvlášť
- podle seznamu – stačí jeden předpis
- je to šumafuk
Problém je vytvářen výhradně zde některými teoretizujícími přispěvateli, kteří opakovaně důvodí, že je snad možné platnou právní úpravu doručování ignorovat, pokládáme-li ji na nevhodnotu, a nahradit ji vlastní lidovou tvořivostí, jejíž příklady zde pro pobavení čtenářstva byly uvedeny.
Paní Otýlie problém „doručování“ zde nikdo nezpochybňuje – objasnil p.Lake. Řešíme me zde, podle čeho doručovat a ani Vy na tuto otázku zřejmě odpověď neznáte.
Podle čeho se vyhotovují rozpisy plateb pro celý dům? Jednotek (KÚ)? Abecedního seznamu(KÚ)? Je to šumafuk? Jiná možnost?
Poslední komentáře