Rozdíl mezi stanovami společenstvím vlastníků a sdružením občanů
Dobrý den, prosím, dokáže mi někdo nějak rozumně aktuálně vysvětlit rozdíl mezi mezi Sdružením občanů a Společenstvím vlastníků jednotek? V obchodním rejstříku jsme vedeni jako spolek, spravujeme tedy dům jako spolek a celý dům patří spolku, nicméně nyní budeme v domě měnit stanovy našeho spolku, kterými se musí jednotlivý nájemci řídit. Neobnáší to s sebou nějaký nutný převod na Společenství vlastníku nebo něco takového? Co vše se musí defakto při takové změně stanov udělat, aby byly právně v pořádku, předpokládám jen zaslat na ministerstvo vnitra ke schválení? IČO: 26605384, Děkuji za informace.
„V obchodním rejstříku jsme vedeni jako spolek“ (Vložil Václav Hána (bez ověření), 19. Prosinec 2021 – 20:27)
Vsadím se s Vámi o 1 000 000 €, že tomu tak není.
Dobrý den ještě jednou, dobrá tedy, děkuji za specifikace, bohužel, já v bytě bydlím teprve necelý rok, nevěděl jsem informace o tom, že se měnilo sdružení na spolek, nějaké informace jsem si nastudoval a osvětlil, nicméně tedy k zásadnějšímu dotazu – v domě je 8 bytů, když bychom se rozhodli založit SVJ a odkoupit byty do soukromého vlastnictví (omlouvám se, pokud používám tento termín špatně, ale jsem pouze lajk, vystudovaný stavař), jakým způsobem to v aktuálně neaktivním spolku můžeme legálně provést a odhlasovat, jestli to je vůbec možné? Nebo je třeba nejprve narovnat problém s neaktivním spolkem a poté teprve začít řešit společenství vlastníků?
Václave,
prvním krokem je zapsání statutárního orgánu spolku do veřejného rejstříku. Průpisem nebo samostatným podáním se zajistí i doplnění do evidence skutečných majitelů (ESM).
Zatím se v ESM o Vašem spolku uvádí: „Povinnost zajištění zápisu údajů do ESM podle zákona č. 37/2021 Sb., o ESM, dosud nebyla splněna.“
S takto toxickým klientem nemohou povinné osoby (§ 2 AML zákona) spolupracovat. A některou z povinných osob budete při nakládání s domem potřebovat (externí účetní, advokát, daňový poradce atd.). Naopak tyto povinné osoby musí spolek, který odmítne nesrovnalosti v zápisu ESM odstranit, nahlásit soudu (§ 15a AML zákona).
Vede spolek vůbec účetnictví?
Zajímavé také je, jak vlastně dochází u spolku k tomu, že spolek má nového člena. To si nový člen spolku od předchozího člena spolku něco koupil? Co?
Hezký den!
Pavel
- Pane Háno, v mé odpovědi jste už našel vše co musíte udělat bez zbytečného odkladu: Vložil Justitianus, 20. Prosinec 2021 – 9:22. Takže si to přečtěte znovu!
- Totéž Vám zde napsal pan Pavel: Vložil Pavel, 21. Prosinec 2021 – 9:03. Jeho rady jsou také jasné a jednoznačné.
Teprve až váš spolek splní všechny uvedené domácí úkoly, mělo by smysl začít se zabývat možností zda rozdělit budovu na jednotky a společné části. A teprve s tím by se řešila otázka prodeje jednotek a založení SVJ. Nepředbíhejte událostem, nesnažte se přeskakovat nutné kroky.
Justitianus
Václave,
Vaše Sdružení občanů domu čp. 125 vzniklo 30.10.2002 podle zákona č. 83/1990 Sb. jako občanské sdružení. To je pro správu domu o 8 bytech nevhodná právní forma. Lepší bylo bytové družstvo, SVJ případně s.r.o..
K 1.1.2014 se podle § 3045/1 NOZ občanské sdružení považuje za spolek.
K dnešnímu dni Váš spolek porušuje mj. zákon o veřejných rejstřících, zákon o účetnictví, zákon o evidenci skutečných majitelů. Podle AML zákona předpokládám problémy ze strany mj. banky a pojišťovny, když pominu sankce od státu. A Váš spolek má na zaplacení sankcí, vlastní přece dům.
Ale k Vaší původní otázce, jak se liší stanovy občanského sdružení/spolku a stanovy SVJ: zeptejte se sousedů např. v č.p. 113–119, 121, 130, 134, 137. Ti měli původně také občanské sdružení a nyní jsou SVJ.
Hezký den!
Pavel
je bydlet v baráku, který vlastní spolek. co má spolek ve stanovách jako „bohulibou“ činnost?
Poměrně zásadní výhodou je, že správce domu v podílovém spoluvlastnictví musí správu vyúčtovat. Správa funguje na běžných zásadách správy, žádné speciálnosti.
SVJ správu vyúčtovat nemusí. SVJ funguje ze zákona a z vůle modrých soudců na principu černé díry. SVJ je spešl, což bohužel není výhoda.
Další zásadní problém bytového spoluvlastnictví je, že tento oddíl je v občanském zákoníku nadbytečný a nesystémový, upravuje upravené. Pro správu domu s byty zcela postačuje úprava spoluvlastnictví (ne bytového spoluvlastnictí), správy cizí věci, spolku ad. Tyto oddíly jsou napsány dobře, fungují a jsou prověřeny, což se o oddílu bytové spoluvlastnictí zdaleka říci nedá, ten má experimentální charakter, je napsaný amatérsky a je nevyzkoušený. Takovéto experimenty státu konané na milinech jeho občanů jsou nepřípustné.
Řešení tady je: Oddíl bytové spoluvlastnictí zrušit. Miliony občanů se rázem dostanou ze spešl režimu do režimu standardního, fungujícího, vyzkoušeného a ověřeného a přineslo by to okamžitou úsporu jejich času, peněž a energie. Případně by asi bylo možné převzít fungující úpravu (Wohnungseigentumsgesetz).
MMR a shodně i autor občanského zákoníku nicméně tvrdí, že právní úprava v oblasti bytového spoluvlastnictví je dobrá a i právní ochrana v této oblasti je rovněž dobrá. Mám to od nich písemně.
Rozdíl mezi sdružením občanů a SVJ je ten, že sdružení občanů neexistuje jako právnická osoba, nemůže být založeno jako právnická osoba, nemůže vzniknout jako právnická osoba, a nemůže být zapsáno do veřejného rejstříku. Sdružení tedy nemá právní subjektivitu: nemůže nabýt ani vlastnit majetek, nemůže se zavazovat (vstupovat do smluvních vztahů).
Mohu Vás ujistit, že neexistuje povinnost založit SVJ; naopak platí, že vznik SVJ je vyloučen, jestliže neexistuje dům rozdělený na jednotky. Mimochodem: Stanovy spolku nejsou pro nájemce závazné. Závazná bude pouze nájemní smlouva, sjednaná mezi nájemcem a pronajímatelem.
Váš spolek (nikoliv sdružení) je v rejstříku veden jako neaktivní spolek podle § 125a zákona č. 304/2013 Sb.. Nemáte v rejstříku založené stanovy, nemáte zveřejněné složení statutárního orgánu, nezakládáte účetní závěrku. V první řadě tedy dodejte rejstříkovému soudu chybějící údaje a listiny.
Vložte do sbírky listin RS stanovy spolku. Oznamte jména, příjmení, adresy a funkce členů statutárního orgánu, případně údaje o členech dalších orgánů spolku. (K tomu se přikládá listina/listiny o volbě/jmenování a souhlasy zvolených/jmenovaných osob s přijetím funkce.) Pokud je toto pro vás složité, veškerou komunikaci s RS zařídí notář.
Justitianus
tazateli, stačí zadat na internetu sdružení občanů a dozvíte se, že
Co to je občanské sdružení a jak si ho založit
Občanské sdružení je nezisková organizace, která je upravena zákonem č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů.
Pokud nemáte Prohlášení vlastníka, tak jste možná mohli fungovat jako sdružení třeba za účelem založení SVJ. Neprozradil jste zda fungujete dle výše uvedeného zákona a co máte ve stanovách, či se snažíte fungovat dle 89/2012 Sb, a chcete radu !!!
Petře, plácáte zde totální nesmysly. Zákon č. 83/1990 Sb. byl zrušen ke dni 01.01.2014. Vy zde jen opisujete cizí staré a neplatné texty, a ještě to děláte blbě. Nesnažte se radit, když nemáte žádné znalosti.
Navíc nechápete ani to co zde tazatel napsal na samém počátku: Oni mají v rejstříku zapsaný SPOLEK, nikoliv „občanské sdružení“. Občanské sdružení se ode dne 1.1.2014 považuje za spolek podle občanského zákoníku. K tomu si přečtěte § 3045 NOZ.
Justitianus
„V obchodním rejstříku jsme vedeni jako spolek, spravujeme tedy dům jako spolek a celý dům patří spolku“
„nicméně nyní budeme v domě měnit stanovy našeho spolku, kterými se musí jednotlivý nájemci řídit“
„když bychom se rozhodli založit SVJ a odkoupit byty do soukromého vlastnictví“
„nevěděl jsem, že se měnilo sdružení na spolek“
„jsem pouze lajk, vystudovaný stavař“
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Vám tedy (se snažit) radit pane…
- Já vím tolik, že na koupi a prodej musí nejen zájemce kupující, ale také prodávající.
- Když hledat v cuzk.cz vlastníka (který má prodávat) tak dedukovat zda Lom okr. Most, Strakonice, či Tábor
Obec: Lom, Katastrální území: Loučná u Lomu
Budova s číslem popisným: Loučná; č. p. 125; bytový dům
Adresní místa: Novostavby 125/17
VLASTNICKÉ PRÁVO: Sdružení občanů … čp. 125, Novostavby 125/17, Loučná, Lom
- – – – –
KDYŽ SE VÁŠ DOTAZ ZDÁL PANU PETROVI NEDOSTATEČNÝ (zadat IČO a teď si ostatní vše zjistěte a raďte mi…), TAK SE NA NĚJ NĚKTEŘÍ SESYPALI „ŽE JEN GOOGLUJE“ a sepsuli ho, zatímco VY (já muzikant stavař) JSTE SI TOHO MOC NEVYGOOGLOVAL
Hlavně že jste podal vyčerpávající dotaz !!!
Asi jsem „blbej“ i já, ale
- KDO TVOŘÍ SPOLEK OD KTERÉHO CHCETE BYTY KUPOVAT ? OZNAČUJTE SE TOTIŽ JEN JAKO NÁJEMCI !!!
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Pokud jde o to, že jste nevěděl, …
tak
Stačí vyhledat (zadat) IČO na wwwinfo.mfcr.cz/ares
kliknout na RES
a zjistíte
- – – – – – – – –
obchodní firma: Sdružení občanů domu čp. 125 Lom
PRÁVNÍ FORMA: 706 – SPOLEK
sídlo: Lom – Loučná, Novostavby 125/17
- – – – – – – – –
a vy jste „nevěděl“, že se sdružení změnilo na spolek, který je dle www.justice.cz „NEAKTIVNÍ“
No nic, hlavně Radka222 vám poradí
Poslední komentáře