Rozdělní nákladů na spotřebu el enegrie ve spol prostorách - stanovy
Dobrý den,
hledal jsem ve stanovách, které jsou dané zákonem ropočítání nákladů na společnou en.
- kotel : výroba tepla a teplé užitkové vody
- výtahy – elektrická energie
- elektrickou energii spotřebovanou ve společných prostorách včetně za výtahy,
- Osvětlení
- vzduchotechnika
jedná se o developerský, projekt, který není obsazený. S tím, že náklady mají být rozpočitýny na osobu, za neprodanou bytovou jednotku 0,5 Osoby, co si o tom myslíte, je v tomto případě dané něco zákonem ? Jakým způsobem se dá protitomu bránit, když investor má většinový podíl?
„Jakým způsobem se dá proti tomu bránit, když investor má většinový podíl?“
Jednoduše. Benevolentně nahlaste jednu osobu.
Doporučuji též prostudovat zák. 67/2013 Sb. s účinností od 1.1.2014.
Stanovy SVJ nejsou dané zákonem. Takže jste hledal špatně. Buď existují konkrétní schválené stanovy konkrétního SVJ, nebo se použijí vzorové stanovy, které byly vydány jako nařízení vlády č. 371/2004 Sb..
- kotel: náklady na el. energii k provozu kotle a cirkulačních čerpadel jsou nákladem na poskytování služby „vytápění“, popř. služby „poskytování TUV“. Tyto náklady se rozúčtují podle celostátně platného předpisu (vyhláška č. 372/2001 Sb).
- výtahy – el. energie: je součástí nákladů na službu „výtah“. Způsob rozúčtování této služby viz Prohlášení vlastníka budovy (§ 4 odst. 2 ZoVB), nebo viz schválená pravidla rozúčtování služby (§ 11 odst. 4 ZoVB).
- el. energie ve společných prostorách: viz Prohlášení vlastníka budovy (§ 4 odst. 2 ZoVB), nebo viz schválená pravidla rozúčtování služby (§ 11 odst. 4 ZoVB).
- osvětlení: položka již je obsažena v el. energii ve společných prostorách.
- vzduchotechnika: položka již je obsažena v el. energii ve společných prostorách.
Bránit se proti pravidlům obsaženým v Prohlášení vlastníka můžete nejlépe tak, že si nepořídíte jednotku v takovém domě. Bránit se proti pravidlům schváleným podle § 11 můžete stejným způsobem. Jste-li již vlastníkem jednotky v domě, vyvolejte hlasování o změně pravidel a pak se obraťte jako přehlasovaný vlastník na soud podle § 11 odst. 3 ZoVB. Jste povinen tvrdit a prokazovat, že pravidla jsou v rozporu se zákonem, nebo v rozporu s dobrými mravy (například proto, že způsobují bezdůvodné obohacení určitých osob na úkor jiných osob).
lake
Dobry dena pane lake, mam na Vas dotaz, hledal jsem v prohlaseni vlastnika a nic ohledne rozuctovani spolecne elektriny tam neni. Hledal jsem tedy dale ve stanovach a v zapisech, ale nikde nic nenasel. Pouze stanovy pisou, ze do vylucne pravomoci shromazdeni nalezi rozhodovani – g)o způsobu rozúčtování úhrad za služby na jednotlivé vlastníky, není-li stanoven zvláštním právním předpisem. Nyni se elektrina rozpocitava podle spoluvlastnickych podilu, kde popripade dle ceho by se tedy mela spolecna elektrina rozpocitavat?
Moc diky za informace.
Napřed si ujasněte, zda jde o náklad na správu domu, nebo o náklad na poskytovanou službu. Seznam služeb spojených s užíváním bytu a poskytovaných společenstvím má být jednoznačně uveden ve stanovách, jinak není vlastník jednotky povinen tyto služby odebírat ani hradit. Výjimkou je pouze vytápění a poskytování TUV v rámci zúčtovací jednotky.
Jde-li o náklad správy, rozúčtuje se samozřejmě podle spoluvlastnicvkých podílů, nebo podle dohody (§ 15 odst. 1 ZoVB). Jde-li o náklad na službu, postupujte podle § 9a odst. 2 ZoVB.
lake
Seznam služeb spojených s užíváním bytu a poskytovaných společenstvím má být jednoznačně uveden ve stanovách, jinak není vlastník jednotky povinen tyto služby odebírat ani hradit.
Kde ve vzorových stanovách je jednoznačně uveden seznam služeb? Odkud plyne, že by seznam služeb měl být ve stanovách? Máme vzorové stanovy, tedy nemusím služby odebírat ani hradit?
pokud není seznam služeb výslovně specifikován ve Stanovách NEBO
v nějakém usnesení tak nemusíte
(nějaký „plkal“ zde plkal o tom, že to musí být ve Stanovách –
ale stačí pročíst několik judikátů a je jasné, že i NS rozumí pojmu
„Fond oprav“, pojmu „Usnesení shromáždění“, pojmu … zjevně tak,
že obojí je srozumitelné a obojí zakládá povinnosti. Soud si zjevně
nehraje na hlupkový jazykový purismus)
Pan Dotaz nezná právní úpravu. Podle § 9 odst. 14 ZoVB platí: „Stanovy společenství musí obsahovat (…) práva a povinnosti členů společenství.“
Nám ostatním je to naprosto jasné. Pro neználka Dotaza upřesňuji, co to znamená: povinnost mohou vlastníkovi jednotky uložit buď zákon, nebo stanovy SVJ. Nikoliv však pouhé usnesení shromáždění.
Pane Dotaze, nepište o věcech, o kterých nevíte vůbec nic. Nikomu tím neporadíte a dosáhnete jedině toho, že Vaše nesmyslné příspěvky budou mazány.
lake
„…platí: „Stanovy společenství musí obsahovat (…) práva a povinnosti členů společenství.“…“
Pokud „práva a povinnosti“ nastolují podle Lake pouze Stanovy (nebo zákon), pak „Usnesení“ bez současné změny Stanov postrádá smysl, protože „něco strpět“ (pati) plyne dle Lake JEN ze Stanov. Jenže §11 ZoVB zmiňuje nejen usnesení o změně Stanov (§11/4) ale další možné obsahy usnesení. Ty tedy podle Lake, pokud nebyly zároveň vloženy do Stanov (třeba konkrétní způsob rozúčtování studený vody) jsou NEVYMAHATELNÉ. Zajímavé, že to takto nevidí soudy. Příklad
- Pokud bude Výborem vlastníkovi sdělena INDIVIDUÁLNÍ výše záloh dle §15/2 ZoVB tak ji vlastník může s klidem ignorovat dokud nebude TA JEHO INDIVIDUÁLNÍ výše výslovně uvedena ve Stanovách. Je to tak pane Lake, to dává smysl, ne?
Dotaz napsal: „… Usnesení bez současné změny Stanov postrádá smysl, protože „něco strpět“ (pati) plyne dle Lake JEN ze Stanov.“.
To je nepravdivé tvrzení. Nic takového jsem nikdy nenapsal. Pane Dotaze,
je zjevné, že máte potíže s prozuměním psanému textu, nebo jej
záměrně překrucujete. Kdo toto činí, je buď blb, který to pochopit
neumí, nebo troll, který to pochopit nechce.
Napsal jsem přece jasně: „… povinnost mohou vlastníkovi jednotky
uložit buď zákon, nebo stanovy SVJ“. Ta věta je srozumitelná pro
každého, kdo jí porozumět chce. Kdo nechce a chová se zde jako troll,
bude mazán.
K Vašim dvěma příkladům uvádím:
- Povinnost hradit zálohy (schválené na shromáždění podle § 15 odst. 2 ZoVB) je právě povinnost vyplývající přímo ze zákona, protože je zákonem výslovně uložena. Tato povinnost samozřejmě neplyne ze stanov a konkrétní výše částky nemusí být uvedena ve stanovách, což zde nesprávně dovozujete. Ostatně Nejvyšší soud v rozsudku 22 Cdo 242/2009 potvrdil, že shromáždění schvaluje pouze celkovou částku záloh za dům; rozdělit ji na jednotlivé jednotky je již v pravomoci výboru nebo pověřeného vlastníka.
- Povinnost vlastníka jednotky podřídit se rozúčtování služeb, o kterém rozhodlo společenství (podle § 9a odst. 2 ZoVB a postupem podle § 11 odst. 4 ZoVB) plyne přímo ze zákona. Tato povinnost neplyne ze stanov a samozřejmě nemusí být uvedena ve stanovách, což zde nesprávně dovozujete. Ve stanovách však musí být uveden výčet (seznam) služeb, které je vlastník jednotky povinen odebírat a hradit nad rámec zákonem uložené povinnosti.
lake
„…Ve stanovách však musí být uveden výčet (seznam) služeb, které je vlastník jednotky povinen odebírat a hradit nad rámec zákonem uložené povinnosti…“
- takže tedy může usnést 25.001% o změně Stanov a vložit např
služby:
- „dodávka internetu do SVJ“
- „poskytování finančních půjček vlastníkům“?
- „donos pizzy“
- „sexuální služby“
- …
- je „chov tamarínských opic“ službou nebo správou domu ?
- netvrdil jste náhodou v minulosti, že lze odběr služby odmítnout (např. odběr vody) ?
Nználek
„…Povinnost hradit zálohy (schválené na shromáždění podle § 15 odst. 2 ZoVB) je právě povinnost vyplývající přímo ze zákona, protože je zákonem výslovně uložena…“
- připoměl bych, že druhá věta §15/2 zní takto
…Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech…
Je tedy zjevné, že tvrdit, že je vlastník povinen hradit zálohy SCHVÁLENÉ poněkud nepřesné resp. zavádějící. Vlastník je povinen hradit ALE JEN POKUD je schválená částka stanovena „…tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit…“
Neználek
Ohledně obsahu vzorových stanov: snad si je umíte přečíst sám. K druhé Vaší otázce dám příklad:
- Řekněme, že na Vás je žádáno, abyste se podílel na úhradě služby „poskytování internetového připojení“, což ovšem využívá pouze třetina vlastníků jednotek.
- Řekněme, že na Vás je žádáno, abyste se podílel na úhradě služby „dovoz pizzy do bytu na telefonickou objednávku“, což ovšem využívá pouze předseda SVJ a dva jeho kamarádi, kterým o bezplatné pizze řekl.
V tom okamžiku jistě položíte dotaz, zda jste či nejste povinen podílet se na hrazení těchto údajných „služeb“. A v tom okamžiku také pochopíte, k čemu slouží seznam povinně odebíraných služeb ve stanovách.
Pokud máte vzorové stanovy, výčet služeb spojených s užíváním bytu je v nich uveden v článku III. Vaše poslední otázka je tedy zmatečná.
lake
Ovšem za předpokladu, že výčet uvozený slovem například je výčtem jednoznačným.
Stejně jednoznačná je potom i věta Společenství zajišťuje způsob rozúčtování uvedená tamtéž.
Výčet uvozený slovem „například“ je výčet demonstrativní
(příkladmý).
Nejedná se o výčet úplný (taxativní).
Co jste myslel pojmem „výčet jednoznačný“ bohužel netuším. Mně se
nejeví, že by tato část vzorových stanov obsahovala něco dvojznačného.
Vy snad máte jiný názor?
Věta „Společenství zajišťuje (…) způsob rozúčtování cen služeb na jednotlivé členy společenství“ není ani určitá, ani srozumitelná, nýbrž je bezpochyby neurčitá a nesrozumitelná. V českém jazyce nelze „zajišťovat způsob“. Netuším, co znamená tento vládní blábol. Vícekrát jsem upozorňoval, že vzorové stanovy jsou paskvil a obsahují protiprávní tvrzení, takže nejde o nic překvapivého.
lake
Děkuji za info. Ve stanovách nic o elektřine není (máme zatím vzorové stanovy). Takže počítám, že se jedná o náklad správy a podle podílů, pouze že by jsme si na shromáždění odsouhlasili platbu společné elektřiny podle počtu hlášených osob.
Nejde mne o žádné pruzení či neplaceni, ale jako nový výbor se snažíme vše po letech narovnat, aby vše bylo pokuď možno „spravedlivé“ a v souladu se všemi předpisy, zákony a podobně, do teď to tu vedlo družstvo a mnoho věcí funguje „tak nějak“.
Děkuji za případné vyvedení z omylu.
Pravda je, že dle Zákona 72/1994 Sb., § 4 není v Prohlášení vlastníka budovy povinný údaj příspěvek na služby. V některých prohlášeních to bývá. Náklad na osvětlení domu je rozhodně nižší náklad na odpadky, úklid a vodu. Co máte v usnesení shromáždění o platbě za tyto položky ? Voda jistě dle podružných vodoměrů, ale překvapivé je, že na to asi usnesení máte a přitom jste zapomněli na osvětlení domu. Jak vysoká je to položka za rok ?
Na zálohy správy přispíváte a hlavně rozpočítáváte také 0,5 osoby za neprodaný developerský projekt ?
Petře, nevim jestli se ptate mne, ale já se do této debaty připletl s dotazem jako odpověď na příspěvek lake-ho, já jsem úplně jiná situace než původní tazatel. U nás je situace taková, že máme pouze nový výbor a snažíme se to dát po družstvu do pořádku.
Co se týče vody, tak na to máme směrnici na výměnu, odečet a podobně a ta byla odsouhlasena na prvním shromáždění. Odpady platíme městu každý za svoji popelnici a úklid žádný není, to řešíme aktuálně teď co s ním. Takže na elektřinu se jaksi někde v minulosti zapomělo.
Jinak to dělá cca 12000,– za rok při 24 byt. jednotkách a cca 50 lidech plus mínus. Jenže jde o to, že tu jsou vlastníci s 1 obyvatelem (duchodci) a poté pár rodin o 5ti lidech. Přijde mne za prvé nespravidlivé, že někteří doplácí na druhé (i když mne osobně se v případě platby na osobu cena také zvedne) a za druhé, jak jsem psal, bych rád vše narovnal do správného právního stavu.
„Děkuji za info. Ve stanovách nic o elektřine není (máme zatím vzorové stanovy).“
Mýlíte se, ve vzorových stanovách v čl. III odst. 5 je jakýsi výčet služeb. Je zde také položka „elektřina“. Zcela jistě se rozumí elektřina ve spol. prostorách (jaká jiná, že).
Podle stanov tedy máte elektřinu jako službu, jen jste si neurčili žádná pravidla rozúčtování. Mám za to, že pak vám nezbývá nic jiného než rozúčtovat podle velikosti podílu.
Doporučuji vám prostudovat zák. 67/2013 Sb. s účinností od 1.1.2014. Do konce roku přijměte nějaká pravidla, jinak se po Novém roce nevyhnete rozúčtování podle osob (viz zmíněný zákon).
Poslední komentáře