Rozdělení rodinného domu na SVJ

Vložil Jan Kratochvíl (bez ověření), 21. Listopad 2020 - 15:44 ::

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na následující dotaz ohledně SVJ. Je možné prosím rozdělit vilu/rodinný dům na byty v SVJ? Současný stav: vila o třech podlažích, všichni tři spoluvlastníci souhlasí s rozdělením s tím, že každému připadne jeden byt v novém SVJ. Výsledkem by byli tři byty (každý v jednom podlaží domu) se společným vchodem a schodištěm. V rámci domu by byly udělány na každém podlaží vstupní dveře do bytu. Nebyli bychom tak dále spouluvlastníky domu (společně s problémy z toho plynoucích), ale každý by si mohl se svojí jednotkou svobodně nakládat. Je prosím teoreticky možné rozdělit vilu na jednotlivé byty v SVJ? A pokud ano, jsou nějaké podmínky, které by rozdělení mohly „zhatit“? (Jako např. nedostatečná šířka současného schodiště nevyhovující šířce schodiště pro bytový dům aj.?) Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Kratochvíl

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Listopad 2020 - 16:54

    rozdělit dům na byty je rozumné, ale proč proboha SVJ??? technické věci – píšete tři podlaží. pokud jsou všechny nadzemní, nejde o rodinný dům už teď. pokud jsou dvě nadzemní podlaží a třetí buď podkroví nebo podzemní, zůstane rodinným domem i po rozdělení na byty.

    Vložil Petr, 21. Listopad 2020 - 17:33

    § 1199 Je-li v domě méně než pět jednotek, může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek.

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    U vás ale není budova rozdělena Prohlášením (vlastníka) na byty, takže si přečtěte zdejší nebo internetovou diskusi na „rozdělení domu na byty“ a pod.

    Pokud jsem pro vás hledal, tak

    https://svitavsky.denik.cz/…0100220.html

    21.2.2010 – Právní poradna: Rozdělení domu na byty Jak dům rozdělit na jednotlivé byty? K. P. Jevíčko

    Odpověď: V tomto případě se má zjevně na mysli situace, kdy se v domě nachází více samostatných bytových jednotek (takto i kolaudovaných). Může se jednat i o zcela běžný rodinný dům, ale v němž musí být alespoň dvě samostatné jednotky, třeba i nebytové prostory. V takovém případě se postupuje podle zákona č. 72/1994 Sb., (pozn. Petr – aktuálně dle 89/2012 Sb.) a vlastník domu musí zpracovat prohlášení o tzv. vymezení jednotek v domě s náležitostmi v zákoně uvedenými, které se následně předkládá katastrálnímu úřadu. Jedná se o poměrně složitou záležitost a doporučuji toto přenechat na odbornících. Výsledkem procesu je stav, kdy se změní vlastnictví domu na vlastnictví jednotlivých jednotek (bytů, nebytových prostor). Tento postup znáte např. při převodech městských bytů do vlastnictví osob v tzv. panelácích, kdy prvním krokem musí být vymezení jednotek v domě. U rodinného domu může být motivem pro takový postup např. darování dětem nikoli podílu na celém domě ale darování již přímo určené bytové jednotky. Výše zmíněný zákon ale také upravuje další otázky, jako např. postup při výstavbě nových jednotek v domě formou půdní vestavby, nástavby apod.

    /Milan Břeň, advokát Svitavy/

    Poznámka: pan právník odpovídá sice dle mne částečně zmatečně, protože dle tehdejšího dotazu není ještě dům rozdělen na byty, zatímco advokát už v úvodu předpokládá, že ano. Ale v dalším co se týče „prohlášení“, má pravdu

    www.bezplatnapravniporadna.cz/…-postup.html

    Zveřejněno: 3. duben 2011 – Rozdělení domu na byty, bytové jednotky – postup

    Vlastním ideální polovinu rodinného domu. Vzhledem k této situaci bych chtěl rozdělit tento dům na dvě bytové jednotky. Dům má jedno popisné číslo a dvě patra, v každém je jeden byt. Lze za nějakých podmínek rozdělit ten dům na dvě jednotky? A za jakých?

    Odpověď: K tomuto kroku budete pokračovat prohlášení vlastníka budovy (tedy Vás obou spolumajitelů) o rozdělení domu na bytové jednotky a společné prostory. Náležitosti prohlášení obsahuje § 4 zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů. Toto prohlášení podáte ve čtyřech vyhotoveních (pokud jste dva spolumajitelé) na katastr nemovitostí. Minimálně jeden z těchto návrhů na katastr musí mít úředně ověřené podpisy. Doporučuji informovat se na místně příslušném katastrálním úřadě, vzhledem k místním specifikům jednotlivých katastrálních pracovišť.

    Ještě z portalsvj.cz rada legendárního Lake

    www.portalsvj.cz/…na-2-bytovky

    Rozdělení bytového domu

    Vložil lake,

    29. Březen 2010 – 14:13

    Řeší se rozhodnutím vlastníka, tedy ve vašem případě spoluvlastníků domu. Domnívám se, že jde o zásadní zásah do samé podstaty vlastnictví a budete k tomu potřebovat souhlas všech. lake

    Dobrou radu/připomínku má ale i Radka222

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Listopad 2020 – 16:54

    rozdělit dům na byty je rozumné, ale proč proboha SVJ???

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Z dotazu předpokládám že jste dosud neměli problémy s řešením (vč. rozúčtování) úhrad za vodu (bytové podružné vodoměry), odpadky, energie, opravy a revize (třeba plynu). V případě SVJ budete řešit stanovy (pro první znění možná i notáře) a účetnictví (i když na to zřejmě stačí jednoduchý program v Excel).

    Bez SVJ nebudete muset studovat § 1158 – 1222, řešit účetní závěrku a další věci, které si na SVJ vymyslí zákonodárci.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".