Rorzpočítávání tepla
Mám dotaz týkající se rozpočítávání tepla, ale ne uvnitř SVJ ale mezi dvěma SVJ.
Současný stav: dvě SVJ po 2 vchodech, tedy celkem 4 (víceméně stejné) vchody a pro ně jeden výměník od Teplárenské. Faktury chodí každému SVJ zvlášť a na každé je určitý poměr z naměřeného celku. Nyní je to nastavené víceméně 50 na 50. Měřáky v bytech nejsou nikde.
No a naše SVJ uvažuje o instalaci měřidel. Někoho napadlo, že kdyby se nainstalovaly měřidla v obou SVJ, může se daný poměr 50:50 rozdělit podle těch měřidel.
Chci se zeptat – je toto vůbec realizovatelné? Máte někdo podobné zkušenosti s rozdělováním tepla mezi různými SVJ? Podle mě by musely být ty měřáky úplně stejné v obou SVJ a pak stejně nevím jak bychom Teplárenské hlásili naše naměřené hodnoty, jim je to podle mě jedno co se u nás naměří.
P.L.
Dobrý den, měli jsme v minulosti podobný problém. A to: naše SVJ( 2 vchody, 24 bytů celkem) bylo napojeno na výměník nebo větev tepla( jeden fakturační měřák) na kterou byl napojen ještě jeden vchod z druhého domu(12 bytů). Teplo nám rozůčtovali podle ploch a protože se jednalo o stejné byty o stejné ploše tak to bylo cca 2/3 naše společenství a 1/3 družstvo. Jelikož jsme investovali do termoregulačních ventilů, zateplení bočních štítů, tak jsme si PROSADILI U NAŠEHO DODAVATELE TEPLA montáž poměrového „odečtového“ fakturačního měřáku tepla pro těch 12 družstevních bytů. Od 1.1.2006 máme poměrové měřáky tepla na radiátorech. V měsících jako je březen,duben, září, říjen je celková spotřeba tepla, podle faktur, 12 družstevních bytů kde nemají pom. měřáky o cca 80–100% větší než našich 24 bytů !!!!
Navazuji na starší téma,zakládá takové osazení měřáky v PS povinnost vyúčtovat TE podle vyhlášky 210/2011? Ve smlouvě o teple měřáky uvedeny jsou, ale na faktuře nikoliv. Děkuji
Tedy ještě doplním – přijde mi skoro až protiprávní nám účtovat částku, u které víceméně není jistota že jí náš dům skutečně spotřeboval. Daný poměr 50:50 s vedlejším domem je jen odhad.
Tedy – lze se nějak bránit u Pražské teplárenské proti takovému jednání? Je to vůbec legální? Lze je donutit aby ONI na JEJICH náklady přebudovali zařízení (výměník, měřiče) tak aby šlo účtovat pro každý dům přesně a ne jen odhadem? Díky.
Přijde mi to jak kdyby PRE změřila elektřinu na patě domu a bytům rozpočetla spotřeby odhadem např. podle plochy bytů. Vždyť je to nesmysl!
P.L.
Bohužel nejsem odborník, ale zdá se mi že takto „jednoduše“ to u nás nejde. Údajně by mělo rozdělení vytápění stát kolem 400 tisíc což asi není cena jednoho měřáku navíc. Údajně by se muselo nějak předělat celé potrubí v přízemí domu atd..
P.L.
Stávající zařízení měřícího místa s fakturačním měřidlem je majetkem dodavatele tepla a je zřejmě umístěno v domě jež je majetkem jednoho či druhého SVJ. Rozdělení na dvě samostatně měřitelná místa je obvykle tech. možné. Je třeba o tom ale jednat s dodavatelem tepla, který může s takovým řešením souhlasit většinou za předpokladu, že náklady na úpravy zařízení souvisící s rozdělením na 2 měřící místa uhradíte podle dohody mezi vaším a sousedícím SVJ. Budete k tomu potřebovat projektovou dokumentaci, ke které se bude chtít dodavatel tepla vyjádřit, protože půjde o zásah i do jeho části zařízení.
Pane Kolár a co když to zařízení není v některém domě společenství, u nás to bylo ve vedlejším odjektu v bývalé kotelně která není majetkem společenství. Jde o to , že tyto společnosti co dodávají teplo,se ve své hamižnosti brání takovým žádostem o spravedlivé rozdělení tepla. Nevidím jediný důvod proč by se na montáži např. poměrového fakturačního měřidla tepla měly podílet SVJ.
Dodavatel tepla se svými odběrateli uzavírá smlouvy na dodávku tepla v nichž je řešen i způsob měření a fakturace pro jednotlivé odběratele dle daných podmínek. Lze předpokládat, že jiný způsob spravedlivého rozdělení spotřeby dodávaného tepla, dosud měřeného jedním fakturačním měřidlem pro více odběratelů, by mělo být i v zájmu ostatních dotčených odběratelů, SVJ. Pokud by došlo mezi „vámi“ odběrateli ke shodě na zřízení samostatného fakturačního měřidla pro každého z „vás“, domnívám se, že by jednání o řešení vašeho problému mělo lepší vyjednávací pozici. Uvádíte, že zařízení dodavatele je v bývalé kotelně, která je majetkem koho ? V případě, že některého z odběratelů, nestálo by možná za úvahu obnovení lokálního zdroje jako společné investice, podle toho jaké by bylo dosažitelné medium, př. plyn ? To však přesahuje rámec této diskuse a k takovému posouzení je třeba výhradně odborníka, nejlépe projektanta oboru vytápění, protože bez projektové dokumentace by řešení takové záležitosti nebylo stejně možné.
V tom Vám neporadím ale i v našem případě, se dodavatel bránil, protože jsou to pro něho náklady navíc. ALE BEZ NĚJAKÉHO JINŠÍHO ROZDĚLENÍ tepla než podle plochy jak popisujete 50:50 nemají ve vašem SVJ smysl poměrové měřáky tepla , protože z logiky věci by jste i šetřili na ten druhý dům.
Vážení, teplo je stále zboží s regulovanou cenou a proto jsou závazná ustanovení těchto zákonných norem:
- zákon č.406/2000 Sb. “Zákon o hospodaření s energií” v platném znění, a jeho prováděcí vyhlášky, především č.194/2007 Sb., v platném znění, kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé užitkové vody (TUV), měrné ukazatele spotřeby tepla pro vytápění a pro přípravu TUV a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům a č.291/2001 Sb., v platném znění, kterou se stanoví podrobnosti účinnosti užití energie při spotřebě tepla v budovách,
- zákon č.458/2000 Sb., “Energetický zákon “ v platném znění, a jeho prováděcí vyhlášky, především č.224/2001 Sb., v platném znění, kterou se stanoví pravidla pro rozdělení nákladů na dodávku tepelné energie na jednotlivá odběrná místa a vyhlášku č.372/2001 Sb., v platném znění, kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování TUV mezi konečné spotřebitele,
- Cenová rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.
Rozdělení nákladů tepla mezi jednotlivá odběrná místa – domy, tedy jednotlivé smluvní odběratele tepla – SVJ, na základě Kupní smlouvy o odběru tepla, se uskutečňuje dle vyhlášky č.224/2001 Sb. Rozúčtování nákladů uvnitř odběrného místa – domu, se uskutečňuje dle vyhlášky č.372/2001 Sb.
Souhrn zákonných norem v oboru teplárenství, dále dle účetního zákona a dalších právních norem, ukládá dodavatelům tepla vybavit jednotlivá odběrná místa – domy fakturačními měřidly na „patě domu“. Leč někteří dodavatelé tepla tak dosud neučinili a fakturují neprůkazné množství tepla do jednotlivých odběrných míst na základě „celkové otopné plochy odběratele“ bez zohlednění – odborného posouzení, zda odběratel-dům je zateplen, je vybaven vnitřní regulační technikou dle zákona č.406/2000 Sb. proti domu, který zateplen není, nemá regulační prvky apod.
Vážení, platí to, co jste si v Kupní smlouvě s dodavatelem tepla ujednali. Doporučuji pročíst Kupní smlouvu na teplo, přepočátat celkovou otápěnou plochu domu, která se stanovuje dle vyhlášky č.372/2001 Sb.
O pomoc se obraťte na SEI (Státní energetickou inspekci) ve vašem regionu. Na konzultaci si vemte Kupní smlouvu, sjednané odběrové diagramy pro jednotlivé roky, faktury za dodávku a další materiály, které máte od dodavatele tepla.
Matějka
Cituji: „Souhrn zákonných norem v oboru teplárenství, dále dle účetního zákona a dalších právních norem, ukládá dodavatelům tepla vybavit jednotlivá odběrná místa – domy fakturačními měřidly na „patě domu“. Leč někteří dodavatelé tepla tak dosud neučinili a fakturují neprůkazné množství tepla…“
Mohu poprosit o upřesnění v kterém zákoně a který paragraf na Pražskou teplárenskou „vytáhnout“ abych je donutil instalovat měřidla pro každé SVJ zvlášť? Zkusím se tedy obrátit na SEI, třeba mi tam poradí co a jak..
A už jen reakce na jiný příspěvek – výměník je v přízemí našeho domu, teplo máme z Mělníka a vlastní (plynovou) kotelnu nám úřad prostě neschválí.
P.L.
Poslední komentáře