Rezignace členů výboru - nikdo jiný to dělat nechce, co pak?
Jsem necelý rok v roli předsedkyně a popravdě jsem tou funkcí dost znechucená..
Když pominu to, že mám teď poslední dobou dost práce ve svém zaměstnání a volného času není tolik a v něm musím řešit záležitosti kolem SVJ, tak se lidi v našem domě chovají jako dobytek a dělají různé naschvály..
Ničí vybavení výtahu, pozvrací ho celý, pomočí atd.. a podobné věci..
Už ani mě, ani místopředsedkyni toto nebaví.. Třetí člen je jen do počtu, už ani v domě nebydlí a nezasahuje do dění výboru..
Uvažujeme o tom podat rezignaci.. Nemáme z toho nic, jen nervy v háji.. Jenže problém se zvolením nového výboru byl už minule po smrti předsedkyně a odstěhování místopředsedy.. Nikdo to dělat nechtěl – jsou tam buď samí důchodci nebo sice mladí, ale totální negramoti nebo mají ještě méně času než já..
CO bude pak? Když naše doba po rezignaci vyprší a nikdo to nebude chtít dělat? Kdo se bude starat o podpisy na fakturách apod?
Správu nám dělá bytový podnik, ale výbor podepisuje dokumenty atd..
Pokud byste měla/la zájem, obraťte se na mě.
Moje firma si účtuje pevnou sazbu: 120 Kč za byt měsíčně
Dobrý den, nabízím službu profesionální předseda společenství. Jsem členem představenstva několika společenství a družstva, s prací mám zkušenosti. Cena je od cca 5000Kč do 10000Kč / měs. Podle počtu bytových jednotek. V případě zájmu mě kontaktujte.
S pozdravem Fišer Milan rytirova809@post.cz
Píšete, že jste členem představenstva několika společenství. Pokud byste byl skutečně profesionální, tak byste nepsal o představenstvu, nýbrž o statutárním orgánu nebo výboru nebo předsedovi společenství.
Tak to já nabízím taky. Dělám střídavě předsedu společenství a pověřeného vlastníka již několik let ve velikém domě, nemám spojení s žádným družstvem, u nás nefungují žádné družstevní praktiky. U nás se nedějí žádné nekalé praktiky a okrádání lidí při vyúčtování služeb, nevybíráme od vlastníků žádné nesmyslné platby na různé nesmysly. Pokud by někdo měl zájem, můžu mu poskytnout kontakt. Jsem ze severu Čech.
Pode mne spadají dva komplexy a jednoho bych se rád zbavil. Do budoucnosti půjde o SVJ , kde vlastníky budou bytové družstvo, město, cca 5 vlastníků bytových jednotek a 1 vlastník cca 7 nebytových prostorů..
Máte správcovskou firmu co se Vám o dům stará nebo si úplně vše děláte samy? Pokud máte firmu, tak se s nimy domluvte ať pošlou zástupce na shromáždění kde bude volba výboru a lidem předneste, že tato firma to je ochotna dělat, ale že se bude muset za to připlatit. Pak uvidíte jak to dopadne. U nás to bylo to samý a když se lidi dozvěděly, že by měly platit víc, tak se najednou zájemci objevily. A to přitom věděly cca 1 rok, že jako výbor budeme končit. Podle NOZ již může být člen výboru i nečlen SVJ.
V domě rodičů se nenašel nikdo, správcovská firma si účtuje 300 Kč měsíčně a dělá i předsedu společenství, lidé to akceptují. Bytů je 100.
Pokud byste měla/la zájem, obraťte se na mě.
Moje firma si účtuje pevnou sazbu: 120 Kč za byt měsíčně
Opravdu nepodařený pokus o vtip. Realitce bych nesvěřil ani prodej bytu. Vy na to máte personál?
Správcovská firma řeší široké spektrum činností – účetnictví, vyúčtování, údržbu, právničinu. Jednatel firmy je právník, mají tam dvě účetní, tři vlastní údržbáře, na vyúčtování koupený software. Rodiče jsou spokojeni a cenu akceptují. Osobně to nepovažuji za vhodný model, měli by si zvolit aspoň kontrolní komisi. Ale dům se převážně skládá ze starých lidí.
je také možné , ale nešel bych do něj. Vnímám jej jako hodně rizikové. My jsme byli v situaci , kdy předseda BD byl člověk dosazený developerem a dceřiná společnost developera nám dělala správce. A ty šílenosti , které tenkrát vznikly odstraňuji ještě po deseti letech… Když už varianta taková , že předseda SVJ/BD nebude z domu pak bych trval na tom , aby:
- nebyl nijak spřízněný se správcem
- stejně by se měli obyvatelé domu semknout a vytvořit (i legislativně ) nějakou kontrolní komisi , která by oba subjekty úkolovala, kontrolovala a jejíž roční zpráva by byla přednášena každý rok na schůzi.
Byl jsem svědkem situace, kdy v SVJ také nikdo do výboru nechtěl. Já pracuji mimo město (70 km dojíždím) a vracím se večer. Klidně bych ve výboru byl, ale objektivně nemohu být tahounem. Nenašel jsem nikoho (92 jednotek!), kdo by dělal „domovníka“ (rozuměj předsedu výboru), a to jsem i spočítal, že by dotyčný mohl dostávat 7500 Kč čistého, tj. mzdové náklady cca 14000 Kč (úspora, pokud bychom odvolali družstvo z funkce pověřeného vlastníka a vedením účetnictví a vyúčtování pověřili jinou správcovskou firmu). Tak jsem aspoň navrhl, že utvoříme kontrolní komisi (stanovy kontrolní komisi obsahují), našli se 3 lidé. Jenže v tom momentě nás začal pracovník družstva, který vedl schůzi, vydírat, že jestli zvolíme kontrolní komisi, tak máme zítra na stole výpověď. Důchodci začali reptat a okřikovali mě, abych jim neničil dům a nenarušoval dobré vztahy s družstvem… Proto, jak jsem napsal, nejsem objektivně schopen dělat „domovníka“, tak jsem raději svůj návrh dál neprosazoval.
ve fabrikách funguje také controling. Každý člověk v zaměstnaneckém poměru je vždy někým kontrolován. A je to úplně normální. 80% lidí nad sebou potřebuje mít nějakou kontrolu , jen tak jsou schopni dlouhodobě podávat kvalitní výkony ke prospěchu zaměstnavatele. Pokud nebude žádná kontrola výboru SVJ/představenstva BD , je zde velká pravděpodobnost , že tyto orgány budou pracovat hlavně pro sebe. Jinak jsem v pozici předsedy BD a kontrolám ze strany kontrolní komise se vůbec nebráním a snažím se ji využít ku prospěchu celku.
Ano, věřím tomu, že v normálních SVJ a BD to takto funguje. V daném případě se bohužel představenstvo BD zabetonovalo na svých pozicích už v polovině 90. let a nastavilo interní organizaci tak, aby nemohlo být vyměněno (např. kandidaturu delegátů navrhuje představenstvo, zaměstnanci družstva jsou korumpováni dalšími úvazky – kromě HPP pracují jako domovníci v přidělených domech). Já do toho docela vidím, ale nemám sílu bojovat a na schůze chodí povětšinou důchodci, kteří změnu nechtějí.
Poslal bych předsedovi představenstva písemný dotaz, zda může potvrdit tvrzení zástupce družstva, že v případě zřízení kontrolní komise podá družstvo výpověď z funkce správce. Pochybuji, že by předseda takové tvrzení potvrdil v písemné odpovědi.
Najměte si za odpovídající peníz kdo to bude ochoten dělat. Nebo určí soud?
vracím se k tomuto tématu, které je stále aktuální. Zatím jsme stále ve funkci, ale nervů na to máme méně a méně (např po shromáždění, kde jsme řešili úvěr na opravy v domě – nové lino – „ja nepotrebuju lino na schodech, ja po nich nechodim“ apod.).
Profi firmu si určitě lidi z našeho SVJ neschválí, je to dost drahé. Co pak? Pokud já a místopředsedkyně položíme funkci, zůstane třetí člen, který není aktivní a je jen do počtu.
Výbor – resp. předseda je třeba už jen pro schvalování faktur, které se poté k platbám předávají na Městský bytový podnik k úhradě (ten nám vede účetní agendu) apod.
Kdo pak bude nést odpovědnost za to, že nebude výbor a nebudou podepsané faktury k úhradě apod? My jako původní výbor? Nebo co pak?
Vím že existuje to, že soud určí člověka, který ten post má dělat, ale nemám s tím zkušenosti..
Díky. Ráda bych se zbavila nervů.
Nedělejte si násilí a zeptejte se na Bytovém podniku,který Vám vede „účetnictví apod.“,zda by ve vašem SVJ nechtěl vykonávat funkci předsedy SVJ.Určitě se s nimi domluvíte na „solidní ceně“.Pak svolejte shromáždění vlastníků a tam svůj návrh předneste ke schválení.Pokud se nikdo z členů SVJ nerozhodne tuto funkci přijmout a většina bude pro Bytový podnik,máte vyhráno.Podáte rezignaci,předáte agendu,kterou vám stejně vede „byťák“ a budete si žít jako v „ráji“.
JaVa
Poslední komentáře