revitalizace
Rozhodli jsme se pro celkovou revitalizaci (nová střecha, nové balkony, chybějící okna, vchod a zateplení). Tak trošku tápu jak začít a čím začít. Každý mi radí něco jiného. Jedni říkají vybrat stavební dozor, ten pak se vším pomůže, druzí rozpočtem, další projektem. Poradíte mi, prosím, jak na to?
Tak, jak vám tady radí, nechat si udělat projekt a rozpočet. Od toho se vše odvíjí. Podle rozpočtu zjistíte, zda si budete muset vzít úvěr nebo vlastníci složí svůj podíl jednorázově. Pokud budete chtít dotaci IROP, tak ta se vyplácí ex-post. S ní nepočítejte v platbách za faktury stavebních prací. U ostatních dotací ano. Pokud budete chtít dotaci, najměte si firmu, která vypracuje žádost. Obejděte si banky a stavební spořitelny, ať vám udělají nabídku úvěru. Pokud si vyřešíte financování, můžete vyhlásit výběrové řízení. Zda stavební firma zajistí veškeré požadované stavební práce (střecha, výměna oken, zateplení) nebo jiné firmy udělají střechu a výměnu oken. O stavebních firmách, které oslovíte, si zjistěte informace a reference. Myslím si, že stačí 3–5 stavebních firem. My jsme probrali jednotlivé nabídky a porovnali si některé vybrané položky. Pak jsme si ještě pozvali firmy na objasnění nacenění některých položek. Vybrali jste firmu, domluvíte se na průběhu prací a co firma zajistí a co bude požadovat po SVJ. Stavební dozor si vyberte podle doporučení předsedů jiných SVJ, kteří mají za sebou zateplení. Stavební dozor chodí 2–3× na stavbu během týdne, kontroluje průběh prací a navrhuje některé změny, které se projednávají na kontrolním dnu. Doporučila bych v přípravné fázi taky se rozhodnout o barvě fasády, zábradlí, dlažbě nebo dveří. V průběhu stavby je to velice hektické a tlačí čas. Máte projekt, musíte mít stavební povolení. Zda si je vyřídíte sami nebo to udělá vybraná firma, záleží na vás. Jestliže je na domu elektroskříň, tak je dobré požádat ČEZ o výměnu před začátkem stavebních prací. Dělají to zadarmo.
V první řadě si ujasněte co je soukromý majetek vlastníka a co máte v podílovém vlastnictví . Jde o financování, schvalování atd. to je alfa a omega… Viz. prohlášení vlastníka.
Musíte mít projekt a na základě něho rozpočet. Ten předložíte vlastníkům ke schválení a projednáte financování. Největší pozornost věnujte zajištění případného úvěru. Ideálním stavem je, když si každý vlastník zajistí placení sám a SVJ si nehraje na úvěrující banku, když to často neumí. Teprve pak nastanou starosti na téma stavební povolení (ne vždy je třeba), souhlas majitelů okolních pozemků (např. se stavbou lešení a skladováním mater.) výběrem vhodného dodavatele a především zajištěním skutečně kvalitního dozora. Zde se bez konexí neobejdete. Je také třeba věnovat pozornost smlouvě s dodavatelem, zejména správná definice díla, řešení záloh, termínů, kvality, smluvních pokut a vícenákladů. Záruka je trochu problém, protože před odpovědností se utíká bankrotem. Proto jsou podstatné reference na dodavatele i dozora. A jak zde píší jiní, lze si tzv. inženýring zadat a zaplatit. I tak bych si vyhradil právo kontoroly např. dodavatelské smlkouvy a nebál bych se nechat si vysvětlit to co se Vám nebude zdát OK. Nepodléhejte euforii z vidiny pěkného domu a otázce financování se věnujte s rozmyslem. Všichni slíbí a pak se někdo odstěhuje, zemře… a začnou potíže.
Právě dokončujeme revitalizaci našeho domu v Pardubicích včetně výtahů. Začal jsem hledáním firmy (inženýringu), která nám vypracovala projektovou dokumentaci, zajistila úvěr, dotaci IROP, zabezpečila výběrového řízení dle IROP, sepsala Smlouvu o dílo včetně pevně nastavených sankcí, TDS včetně BOZP a vše ostatní. Celkový náklad byl 210 tis., který z 30% dostaneme zpět díky dotaci. Vyhrála jedna firma, s kterou jsme opravdu velmi spokojeni!! A nyní jako dozor dává realizující firmě pěkný „kouř“ :). Navíc naprosto vše nám připraví. A my už jen informujeme vlastníky a schvalujeme. Cca 7 měsíců příprav a 4 měsíce realizace.
Začal bych stavebním dozorem. Ideálně nalézt takového, který Vám pomůže už při komunikaci s projektantem (co za přesné komponenty použít na stavbě), a dále, pokud tento stavební dozor bude umět připravit budoucí smlouvu o díle na revitalizaci, je to určitě pro Vás větší jistota. Projekt a tedy výběr projektanta je potom další díl skládačky. Součástí projektu je takzvaný slepý rozpočet. Ten slouží pro Vás, při porovnávání došlých nabídek od firem na revitalizaci. Přeji ať se daří!
Poslední komentáře