Rejstříkový soud a jediný vlastník nemovité věci

Vložil Perk (bez ověření), 20. Listopad 2014 - 17:06 ::

Dobrý den,

rád bych se informoval o možnostech vzniku SVJ. K založení došlo rozhodnutím jediného vlastníka nemovité věci o jejím rozdělení (součástí jsou stanovy). Katastr tuto změnu akceptoval, budovu na požadovaný počet jednotek rozdělil a do části D výpisu je doplněno, že SVJ bylo založeno. Vlastníkem všech jednotek je však stále zakladatel. Nyní mne tedy trápí, zda rejstříkový soud vezme návrh na zápis SVJ, i když podmínka tří rozdílných vlastníků při alespoň pěti jednotkách není splněna. Ze zákona implicitně plyne právo (nikoliv povinnost), že SVJ může založit i jediný vlastník, pokud se tak rozhodne (za účelem správy pozemku a budovy). Jak je to potom se vznikem takto založeného SVJ? Bude rejstříkový soud trvat na podmínce pěti jednotek/min. tří vlastníků? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 20. Listopad 2014 - 20:54

    Není zřejmé, jak jste došel k údajné podmínce „pěti jednotek/min. tří vlastníků“. Takovou podmínku pro vznik SVJ(2012) nestanoví žádný celostátně platný právní předpis.

    lake

    Vložil Perk (bez ověření), 21. Listopad 2014 - 11:17

    Dobrý den,

    tuto povinnost dovozuji z ust. § 1198 občanského zákoníku. Implicitně z něj plyne, že založit SVJ je možné i dříve, než je převedeno vlastnické právo k příslušné jednotce, nicméně o zápisu SVJ do rejstříků společenství vlastníků se nehovoří. Jde mi tedy o to, zda bude rejstříkový soud vyžadovat výpis z katastru, který by dokládal založení SVJ, rozdělení nemovité věci na jednotky a zároveň vlastnictví tří rozdílných osob v rámci min. pěti jednotek. Jinak s Vámi souhlasím, že explicitně taková podmínka vyjádřena není. Bohužel znění zákona je dost nešťastné a dokonce i komentář odkazuje na praxi, která má vzniknout v budoucnu.

    Vložil Rosťa (bez ověření), 21. Listopad 2014 - 12:00

    Podle mého názoru brání zápisu takového společenství do rejstříku společenství rejstříkovým soudem § 1202, podle kterého dokud má některý zakladatel společenství vlastníků většinu hlasů, je správcem domu a pozemku.

    V případě vzniku SVJ (zápisu do rejstříku) i když nemá většinu, by se odpovědnou osobou za správu stalo SVJ a to by bylo v rozporu s citovaným § 1202.

    SVJ pak vznikne až po ztrátě většiny hlasů správce podle § 1203
    „Ztratí-li správce většinu hlasů, podá nejpozději do šedesáti dnů jako statutární orgán společenství vlastníků návrh na zápis společenství vlastníků do veřejného rejstříku a nejpozději do devadesáti dnů svolá shromáždění. Neučiní-li to, může tak učinit kterýkoli vlastník jednotky.“

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".