Půdní vestavba - rozdělení jednotek
Dobrý den
V našem SVJ (10 vlastníků) se chystáme rozšířit bytový prostor vlastníků bydlících přímo pod půdním prostorem půdní vestavbou. O tuto vestavbu má v současné době zájem pouze 1 z vlastníků: je nutné „rozparcelovat“ celý půdní prostor, nebo stačí vymezit pouze 1 nad aktivním vlastníkem a zbytek půdy ponechat jako společný prostor?
Děkuji
Dobrý den,
měl bych dotaz ke stejnému tématu.
Koupili jsme dokončenou půdní vestavbu v domě s 5 jednotkami. Odchodem původního majitele bytu, který byl pověřeným vlastníkem, se vztahy v domě dost vyostřily. Nový pověřený vlastník napadl kolaudační rozhodnutí našeho bytu a také argumentuje, že prostory pod střechou, které vznikly zastropením našeho bytu, jsou společné.
V textu Smlouvy o výstavbě, je, v definici společných prostor po dokončení nového bytu, strojově přeškrtnutá položka „společné půdní prostory a 2 podkrovní místnosti“. V příloze smlouvy – schématu prostor v domě, je ale naopak zakreslený prostor nad celým půdorysem domu s označením „společná půda“, což je v rozporu s textací smlouvy a navíc je to nesmysl, protože tato půda, pokud by tedy byla, tak by byla pouze nad úzkým pruhem kolem osy našeho bytu, který vymezuje sedlová střecha.
Jak máme tuto situaci řešit? Požádat o stanovisko KÚ a nebo právníka popř. soud. Má vůbec KÚ pravomoc v této věci rozhodnout? Na tento problém jsme narazili už při domlouvání hypotéky, kdy nám první odhadce banky odmítl odhadnout byt.
Předem moc díky na pomoc.
Břeťa Alinče
Vaše tvrzení zní: „Koupili jsme dokončenou půdní vestavbu“.
Bohužel nelze odpovědět, dotaz je zmatečný. Žádnou „půdní vestavbu“ jste určitě nekoupili. To nejde. V domě rozděleném na jednotky můžete jedině koupit (a) jednotku, nebo (b) rozestavěnou jednotku. V obou případech musí být tato jednotka v okamžiku koupě/prodeje zapsána v katastru na samostatném listu vlastnictví jednotky.
Dále platí, že jednotku nelze kupovat smlouvou o výstavbě, nýbrž jedině smlouvou o převodu vlastnictví jednotky (kupní smlouva, darovací či směnná smlouva).
Pokud jste pouze podepsal smlouvu o výstavbě, nic jste si nekoupil kromě práva vybudovat v domě jednotku podle přiložené dokumentace. Jestliže dokumentace je vadná a neurčuje kde se jaká jednotka má vybudovat, ani neurčuje její podlahovou plochu, pak máte problém. Velký.
Pro nedostatek informací od Vás není možno nic víc dodat.
lake
Ještě doplnění:
Samozřejmě, že na koupi bytu máme Kupní smlouvu sepsanou od právníka (ne od RK), tedy by měla být správně. Jde o to, že Smlouva o výstavbě byla nabývacím titulem předchozích majitelů a tedy definuje základní parametry bytu a dále nově definuje rozdělaní vlastnických podílů ve společných prostorech v domě po dokončený stavby bytu. Proto se odkazuji na ni a nikoliv na Kupní smlouvu, která upravuje pouze parametry toho, co jsme koupili.
BA
Díky za odpověď. Můj dotaz mi zmatečný nepřijde. Koupili jsme dokončený a zkolaudovaný byt – půdní vestavbu. Toto vyplývá z mého příspěvku.
Kostlivec ve skříni je, to je nesporné, a zjistili jsme to už při nákupu bytu. Otázkou je, jestli se to dá řešit bez soudu. Dodatek ke Smlouvě o výstavbě, kde by se toto uvedlo na pravou míru, vidím jako utopii vzhledem k současným poměrům v domě. Současný pověřený vlastník si právě nechal chybně zakreslenou přílohu smlouvy potvrdit na katastru a argumentuje, že tedy jde o společný prostor. Katastrální úřad se na e-mailový dotaz vyjádřil, že k vydání stanoviska k takové věci nemá kompetenci (přitom pověřenému vlastníkovi toto stanovisko dali). Já se teď snažím zjistit, co s tím mohu dělat. Pokud jedinou cestou bude soudní spor, tak do toho asi půjdu, ale vzhledem k tomu, že bych rád poměry v domě urovnal, bych to viděl až jako krajní řešení.
BA
Není jasné, jaké jednotky chcete rozdělovat. Na půdě nic vymezovat nemůžete. Nejsou zde stěny ani strop. Uzavřete smlouvu o výstavbě. Až stavbou stěny a strop vzniknou, bude jimi vymezena místnost a ta bude mít svého vlastníka.
lake
Chapu, ale jak dopredu zamezim zajemci o pudni vestavbu, aby neprekrocil prostor, na kterem se spolecenstvi dohodne? Pod pudou jsou 4 jednotky o stejnem pudorysu a tak to chceme zachovat i pro vestavenou stavbu.
Mam jeste jednu otazku: je nutne menit zpusob vyuziti cele pudy, nebo treba jen 1/4 ?
diky za odpovedi.
Stavbu vymezite tou smlouvou o vystavbe. Vy nemenite zpusob vyuziti cele pudy! Proste uzavrete smlouvu o vystavbe a zbytek pudy je spolecny tak jako dodnes.
Mimochodem, opravdu chcete zachovat prostor pro dalsi zajemce v budoucnu? Co kdyz nebudou? Nikde prece neni receno, ze kazdy pod pudou musi mit ctvrtinu, nebo ze vubec neco musi mit. Pletete si na sebe bic, protoze ti ostatni to budou chtit „za hubicku,“ s tim, ze to stejne uz nikomu jinemu nemuzete prodat. Lepe by asi bylo uzavrit smlouvu se vsemi hned, i kdyz budou stavet pozdeji, a nejak si pojistit cenu.
Dekuji za nazor, necham se rad poucit.
- Zajem o pudni vestavbu (rozsireni sveho bytu) ma pouze jeden vlastnik. Zbyli 3 zatim ne, zejmena z financnich duvodu. On sam prisel s myslenkou rozdeleni pudniho prostoru na idealni ctvrtiny.
- Myslel jsem ze shromazdeni musi nejprve obecne odsouhlasit zmenu zbusobu vyuziti pudy, a az pak je mozne zacit se bavit o smlouve o vystavbe. jaky je tedy co nejjednodussi postup vedouci ke kyzenemu cili v nasem pripade?
- Smlouva o vystavbe musi byt sepsana se vsemi vlastniky, zneni smlouvy musi byt identicke ve vsech pripadech? Muze byt odmenou prispevek do fondu oprav odpovidajaci cenovemu odhadu?
- V pripade rozctvrceni pudy, plati vlastnik pouze za plochu do ktere vystavel rozsireni stavajiciho bytu, anebo za celou ctvrtinu, ktera mu nalezi?
ad2. Smlouvu o vystavbe musi odsouhlasit VSICHNI, protoze se tim zmeni velikost podilu na dome.
ad3. Svuj podil prodavaji vlastnici a prijem je tedy jejich. jestli se jej rozhodnou vlozit do fondu oprav je jina vec.
ad4. Vlastnik plati za plochu, ktera se uvede po realizaci do Katastru – tedy fakticky kolik pak namerite. Pamatujte, ze plocha s vyskou pod 1,2 m se nezapocitava.
(Vyraz „ctvrtina, ktera mu nalezi“ je z principu mylny!)
Poslední komentáře