Prosím o radu
Kupujeme dům se čtyřmi byty. Vlastníci bytů budou 3, jeden vlastník 2 byty, další dva po jednom bytu. Snažím se všechno potřebné nastudovat, ale nějak nechápu znění §9, odstavce 3,zákona č. 72/1994 Sb. kde se uvádí : „Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků…“ .Moje otázka zní. Máme 4 jednotky a jsme tři vlastníci, to znamená že v našem případě společenství nevznikne, a nemusíme ho zakládat ? Případně poraďte jak v tomto případě právně dál pokračovat. Mockrát Děkuji. K.K.
Tak došlo ke změnám a bude to podílové vlastnictví první vlastník 54 %, druhý 30 %, a třetí 16 %.
Dobrý den. Podílové vlastnictví není zrovna dobrým řešením. Doporučuji vymezit jednotky v domě prohlášením vlasníka.
Děkuji všem za odpovědi. I když jednoznačná odpověď na mojí otázku nezazněla.
Pane K.K.,
ještě doplním poznámku ke způsobu rozhodování.
K hlasování mezi vlastníky jednotek budete konat shromáždění podle § 11 odst. 1 ZoVB, tedy obdobně jako kdyby existovalo SVJ jako právnická osoba. Při všech hlasováních (kromě případů, kdy ZoVB vyžaduje souhlas všech vlastníků jednotek), budete přijímat rozhodnutí prostou nebo kvalifikovanou většinou podle § 11, § 13 nebo § 15 ZoVB.
Podle § 11 odst. 6 ZoVB sice platí, že jsou-li členy společenství pouze tři vlastníci jednotek, je zapotřebí k přijetí usnesení podle odstavců 2 a 4 souhlasu všech vlastníků jednotek, avšak tento speciální postup se ve vašem případě neuplatní. Je tomu tak proto, že máte sice tři různé vlastníky, ale čtyři vlastníky jednotek.
P.S. Nevím, co vidí na Vašem dotazu nejasného pan G.X. Jelikož hovoříte jasně o o čtyřech jednotkách a o vlastnících bytů, platí pro dům režim ZoVB.
lake
„Podle § 11 odst. 6 ZoVB sice platí, že jsou-li členy společenství pouze tři vlastníci jednotek, je zapotřebí k přijetí usnesení podle odstavců 2 a 4 souhlasu všech vlastníků jednotek, avšak tento speciální postup se ve vašem případě neuplatní. Je tomu tak proto, že máte sice tři různé vlastníky, ale čtyři vlastníky jednotek.“
Postup podle § 11 odst. 6 ZoVB se uplatní, jsou-li členy společenství pouze tři vlastníci jednotek, bez ohledu na počet jednotek. Těch může být třeba 27.
Počtář
Zda jde o režim SVJ je ukáže, zda je soud zapíše do obchodního rejstříku. Předpokládám, že při zápisu počítají a ověřují si zákony.
Nikoli. Zda jde o režim dle ZoVB se ukáže podle zápisu v katastru, tj. zda je dům rozdělen na jednotky s podílem na společných prostorách nebo zda jde o podílové vlastnictví domu jako celku.
§1 odstavec 4) Spoluvlastnictví budovy a vlastnictví bytu nebo nebytového prostoru v ní podle tohoto zákona lze nabýt pouze v budovách, které mají alespoň dva byty nebo dva samostatné nebytové prostory nebo alespoň jeden byt a jeden samostatný nebytový prostor.
Je-li tedy dům rozdělen na přesně dvě nebo více než dvě jednotky, jede podle ZoVB, a platí pro něj plně § 11 a dále všechny paragrafy, které mluví o vlastníku jednotky. Jen nevznikne SVJ jako právnická osoba.
Řídíte se podle ZoVB, avšak společenství jako právnická osoba nevzniká. Viz § 11 odst. 8: "V domě, ve kterém nevzniklo společenství, platí pro rozhodování vlastníků jednotek přiměřeně ustanovení odstavců 1 až 6."
lake
Spíše se na dům vztahuje zákon 40/1964 Sb., Občanský zákoník. Ale možná že ZoVB všechna příslušná ustanovení o podílovém vlastnictví z Občana přebral.
Kupujeme dům se čtyřmi byty. Vlastníci bytů budou 3, jeden vlastník 2 byty, další dva po jednom bytu.
Tak buď kupují dům (jako celek, společně – do podílového vlastnictví), nebo každý z nich si kupuje byt v domě.
V prvním případě by dům spadal do režimu spoluvlastnictví dle Obč. zákoníku, v druhém případě do režimu dle Zákona o vlastnictví bytů.
Opět se ukazuje, že základem je přesně položený dotaz. Není jisté, jak to tazatel myslel.
G.X.
Poslední komentáře