Pronajímání bytů nepřizpůsobivým občanům - stanovy

Vložil Yvona (bez ověření), 18. Červen 2014 - 22:09 ::

Dobrý den, prosím máte někdo zkušenost, zda se dá do stanov SVJ zakomponovat nějaké závazné a vynutitelné pravidlo pro pronajímání bytů. Aby to nebyla diskriminace či omezování práv vlastníka bytu… Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Kopřiva (bez ověření), 22. Červen 2014 - 19:46

    Vážený pane,v našem baráku to bylo. Bohužel,nic s tím nenaděláte. Nakonec nejen že majitel nedostával od těchto lidí vejvar,jak si sliboval, ale nakonec měl problém je dostat pryč z bytu.Nakonec to museli vzít do rukou sami obyvatelé domu. Napsalo se prohlášení s uvedenými negativy v cvhování a jednání těchto „nepřizpůsobivých“ obyvatel, alias cikánů, a toto se jiom dalo na vědomí. Samozřejmě že to vhodili do hajzlu. Tak se udělal další krok, že se podalo trestní oznámení ve věci „občanského soužití“ v rámci porušování Obč.zákoníku, a vše se následně řídilo Občansko-právní cestou.Vše bylo k dobrému vyřízeno do cca 14-ti dnů! Jinak jsme vše podložili nejen dokumentací zvukového záznamu, ale i svědeckými výpověďmi a rovněž tak i fotografiemi situace jak v domě na chodbách,tak i před domem s aktivní negativní činností těchto panáčků v hnědém,někdy až v černém zabarvení. A o tom to všechno. Závěr vůči majiteli bytu jsme udělali rezolutní.Buď budebrát do podnájmu slušné lidi, nebo veškeré výdaje půjdou za ním. A že to pomohlo,na to vemte jed!

    Vložil magisterix, 19. Červen 2014 - 12:49

    Nevidím žádnou zákonnou možnost jak do stanov SVJ vložit platné (a tudíž i závazné) omezení vlastníka bytu v právu pronajmout jej komukoliv (včetně nepřizpůsobivých občanů).

    Článek 4 odst. 1 LZPS: „Povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a svobod.“

    § 1012 NOZ: „Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit.“

    § 1175 odst. 1 NOZ: „Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.“

    § 1176 NOZ: „Vznikem vlastnického práva k jednotce vzniká vlastníku jednotky povinnost řídit se pravidly pro správu domu a pro užívání společných částí, pokud byl s těmito pravidly seznámen nebo pokud je měl a mohl znát, jakož i zajistit jejich dodržování osobami, jimž umožnil přístup do domu nebo bytu.“

    Pokud si chcete opravdu vybírat sousedy v domě, založte družstvo, jak radí lake. U něho máte na rozdíl od SVJ ve stanovách dost prostoru k potřebným restrikcím.

    magisterix

    Vložil lake, 19. Červen 2014 - 9:52

    Krátká odpověď: Založte raději družstvo.

    Dlouhá odpověď: Stanovy jsou smlouvou. Co si do smlouvy dáte, to bude platit. Kdo nesouhlasí, ten si byt v domě nekoupí.

    lake

    Vložil petr.tichy (bez ověření), 19. Červen 2014 - 13:22

    Zajímavé, v minulosti jste zde opakovaně psal, že vlastník může neplatná ustanovení Stanov SVJ vesele ignorovat.

    Navíc netuším, jak mohu ovlivnit stanovy, které byly přijaty před tím, než v domě byt koupím a na jejichž přijímání jsem se tedy nemohl podílet.

    Vložil Pub (bez ověření), 19. Červen 2014 - 10:39

    „Smlouva“ se mění ale pouze z vůle všech zůčastněných stran.
    „Stanovy“ se mění z vůle zhůveřilé právě HLASUJÍCÍ!! většiny.

    Logicky plyne, že nelíbí li se nabyvateli obsah změny „stanov“ u bytu co před dvěma roky koupil… jak jej v tu dobu změnila pomatená většina přítomných hlasujících (10%) za pomoci plných mocí (+41%) tak prostě byt prodá. :)

    Problém je, že „Byt“ <> „rohlík“ a nelze jej prodat „lusknutím prstů“
    Problém je, že lze koupit byt se stanovami „bez problémů“ a za rok to již nemusí být pravda
    SVJ není komdominium.

    Vložil lake, 20. Červen 2014 - 6:50

    Pane Pub, psal jsem o smlouvě. Smlouva musí být schválena všemi účastníky, jak jistě víte. Ostatně stanovy podle nové právní úpravy NOZ musí také být přijaty všemi vlastníky jednotek v domě. Soukromoprávní smlouva zajistí, že určitý okruh konkrétních osob (účastníci smlouvy) se budou podle ní chovat a dodržování smlouvy bude vymahatelné soudně.

    Pokud chcete přenést smluvní povinnosti na jiné osoby do budoucna (na budoucí nabyvatele jednotek), musíte na to jít trochu jinak: smlouva bude součástí Prohlášení vlastníka a bude vložena do sbírky listin katastru. V tom případě každý, kdo si pořizuje jednotku v domě, je předem srozuměn s podmínkami, které jsou spojeny s vlastnictvím jednotky.

    Soudím ale, že je právně nemožné použít veswmlouvě pojem „nepřizpůsobivý občan“, protože taková kategorie občanů není dostatečně určitě definována v žádném právním předpisu.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".