pronájem chodby (společný prostor)
Dobrý den,
v našem panelovém domě je SVJ a jedním z členů je družstvo (10 bytů). Já jsem družstevníkem a v současné době jednám s vlastníky o pronájmu společného prostoru za účelem vybudování komory před mým bytem. K tomuto pronájmu je nutný souhlas 100% vlastníků jednotek, který již mám. Dále je nutné vypracovat nájemní smlouvu, podat žádost o stavební povolení včetně vyjádření hasičů apod.
Chtěla bych se informovat:
- zda je nutné měnit prohlášení vlastníka a prostor před bytem nějak vymezit, aby mohl být pronajmut?
- v případě, že bude nájemní smlouva uzavřena a v budoucnu byt převedu do osobního vlastnictví, tak pak nájemní smlouva již nebude platit, protože jako vlastník jednotky budu užívat společné části domu právem vlastníka? jak lze potom vyřešit část společných prostor, které budu používat pouze já?
Předem děkuji za Vaše rady.
Lucie
Máte souhlas hasičů? Zmenšení únikových cest nepovolí.
„nájemní smlouva již nebude platit“
Sjednáte, že nájemní vztah přechází na právní nástupce stran.
Dobrý den, zatím jsme o vydání stanoviska nepožádali, neboť čekáme na projektovou dokumentaci, která je k tomu potřeba.
V ostatních patrech tyto komory jsou vybudované, ale je fakt, že to je už je dávno a požární předpisy se změnily.
Lucie
Lucie ,nejlepším řešením je pořídit si prohlášení vlastníka (dokument o rozdělení domu na jednotky),ve kterém se sama přesvědčíte, komu tyto komory vlastně patří,nebo kdo za ně platí o příslušné m2 více na správu domu a pozemku.Dle mých zkušeností se spravováním domů „Družstvy“ nebude o nějakých komorách v prohlášení vlastníka ani zmínky a vaši sousedé je užívají po celou dobu zcela bezplatně a tudíž neoprávněně.Doufám ,že se ve svém úsudku mýlím a vaše Družstvo bude světlá vyjímka.JaVa
Tazatelka píše,že užívá bytovou jednotku jako nájemník v domě,kde již vzniklo nebo bylo založeno Společenství vlastníků a ona sama se chystá převést v budoucnu jednotku do svého vlastnictví.Proto je i pro ni důležité,aby měla informaci o tom,jakým způsobem byl dům rozdělen na jednotky a zda jsou k inkriminovaným jednotkám zapsány v prohlášení vlastníka i dodatečně zřízené komory.Pokud tomu tak není a příslušné komory patří stále mezi společné prostory bez řádně sepsaných smluv o výhradním užívání jednotlivých vlastníků jednotek,nekoná SVJ (statutární orgán) s péčí řádného hospodáře. JaVa
Pak je vše v pořádku a nyní pouze záleží na tom zda budou všichni vlastníci jednotek písemně souhlasit se změnou prohlášení vlastníka,poněvadž se bude jednat o zvětšení bytové jednotky patřící Družstvu, na úkor společných prostor,které spoluvlastní všichni vlastníci jednotek v domě.Předpokládám totiž,že vy sama chcete,aby po převodu inkriminované bytové jednotky do Vašeho vlastnictví byla tato komora její nedílnou součástí. JaVa
Paní Lucie, Vy jako družstevník jste požádala, souhlas všech máte zajištěný. Dle mého názoru to tím pro Vás končí. Teď je věcí společenství co s tím udělá dál, rozhoduje společenství, případně pouze výbor (záleží co máte ve stanovách) a jak píšete 10 bytů (tzn. i toho Vašeho) je družstvo, tzn. dosud nejste členem společenství. Já bych se o to dál nestarala, zvlášť když píšete, že budete mít na ten prostor nájemní smlouvu.
děkuji za Vaše komentáře. Spíš mě trápí, co bude dál, když bude byt převeden do OV. Neradi bychom museli komoru zbourat.
Partnerem k jednání s SVJ a ostatními vlastníky bytových jednotek v domě je Váš pan domácí = Družstvo.Vy sám jako nájemník jste povinen se řídit tím, co máte sjednáno v nájemní smlouvě.K samostatnému jednání s ostatními vlastníky bytových jednotek v domě nejste jako nájemník-člen družstva- kompetentní.JaVa
děkuji za odpověď. Máte samozřejmě pravdu. Družstvo nás pověřilo, abychom to s vlastníky a výborem vyřešili samy.
Vážená Lucie,
jestliže družstvo jehož jste členem je členem společenství vlastníků, potom se společenstvím nemůžete jednat Vy, ale musí s ním jednat družstvo. Družstvo Vás může pověřit, abyste jednala jeho jménem, ale to by Vám k tomu muselo dát písemně plnou moc. To se asi nestalo a spíš bych vyjádření družstva chápal jako doporučení, abyste si vše potřebné předjednala se společenstvím sama, a až to bude hotové tak aby to družstvo jenom podepsalo, když mu to bude vyhovovat. Ať je to tak nebo tak, je správné že spolupracujete s oběma stranami. Jenom opakuji, všechna přijatá rozhodnutí musí být po právní stránce uzavřena mezi vaším družstvem a společenstvím. Jestliže se Vám podaří to vyřídit tak, že k Vašemu bytu bude patřit též zmíněná komora, potom to bude platit i po privatizaci.
Jak poznáte, že se Vám to podařilo? Ve finále, až dostanete „Smlouvu o převodu družstevního majetku do vlastnictví člena družstva“ (název se může lišit), potom v ní musíte najít ustanovení, že zmíněná komora je buď součástí bytu, nebo společnou částí přenechanou vlastníku k výlučnému užívání. Pronajímat společný prostor by asi nebylo to pravé.
Na Vašem místě bych si zjistil, zda družstvo vypracovalo „Prohlášení vlastníka (budovy) o rozdělení svého práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám“ a toto prohlášení bych prostudoval. Od společenství bych si vypůjčil „Stanovy SVJ“ a též bych je prostudoval. Zejména bych si všímal co je součástí bytu a co patří do společných částí (domu). Také bych prostudoval § 1158 až § 1222 zákona č. 89/2012 Sb., (nový) občanský zákoník. Potom bych se znova obrátil o radu na tento portál.
S pozdravem Ivanq.
Pan Ivanq. odkazuje jednak na smlouvu o převodu a jednak na prohlášení vlastníka. Byly-li by tyto dokumenty ve vzájemné rozporu, potom má přednost prohlášení vlastníka. V praxi se ve smlouvě o převodu na prohlášení vlastníka pouze odkáže a nebo se prohlášení vlastníka učiní přílohou smlouvy o převodu, aby se rozporu předešlo.
K.
Nebude vhodnější upravit prohlášení vlastníka tak, že nově vzniklý prostor (komora) bude vymezen jako společný prostor s výhradním užíváním vlastníkem bytové jednoty č. XX? A s tím by mohlo být spojené jednorázové finanční vyrovnání.
Anebo jak navrhujete, ale postup bych zvolil opačný. Nejprve vybudovat komoru (můžete být stavebník), zanést ji do Prohlášení jako spol. prostor (místnost), a POTOM si jej pronajmout.
děkuji, musím zjistit, co znamená zavést změnu do prohlášení vlastníka. Obávám se, že do toho nikdo nebude chtít jít.
Pokusím se podat názor. Jestliže máte souhlas všech vlastníků v SVJ, tak protože jste stále členem družstva a ne člen+vlastník byt.jendotky v SVJ, tak musí jednat již družstvo nebo Vy na základě zplnomocnění od BD.
BD by mělo SVJ dodat projektovou dokumentaci na zbudování komory a žádat SVJ o oficielní souhlas se stavbou. Je ale potřeba se dohodnout (písemně), zda bude po zbudování komora příslušenstvím bytu nebo společnou částí domu, která ale bude (po převodu bytu do vlastnictví) ve Vašem výlučném užívání, nebo společnou částí domu, kterou budete mít na základě nájemní smlouvy pronajatu.
V případě, že by zbudovaná komora měla být společnou částí domu a následně byla pronajímaná, tak by se na nákladech mělo podílet i SVJ. V ostatních případech by náklady za dokumentaci, vybudování apod. měly jít za Vámi ale musíte si řádně ošetřit, abyste něco nevybudovala a následně o to nepřišla. Zřejmě tam bude potřeba sepsat smlouvu o smlouvě budoucí, ve které by se specifikovalo, jak komora bude zapsána do Prohlášení vlastníka. Ve všech třech případech ale musí dojít ke změně Prohlášení vlastníka.
Poslední komentáře