promlčený dluh v SVJ - co s tím?
Dobrý den, obrátil se na mě předseda SVJ, který převzal SVJ od předchozího předsedy. Tento nechal promlčet nezaplacené platby za vyúčtování služeb (topení, voda, el.energie) a také nezaplacené platby do FO. Jeho dotaz zněl, kde vzít chybějící peníze, jak se bude účtovat tento rozdíl. Má někdo nějaké zkušenosti s tímto problémem? děkuji za odpověď
Ivabr,
ano, máme zkušenosti s tímto problémem. Víme dobře, že členové výboru
SVJ neměli do 31.12.2013 žádnou odpovědnost, jestliže způsobili škodu
svým neřádným hospodařením. Velké pravomoci, nakládání s velkými
částkami peněz, naprosto žádná právní odpovědnost. Tak praví zákon.
Takže škůdci, kteří způsobili promlčení vymahatelného dluhu, nic platit
nebudou.
Počkejte, přece jen tu je jedna možnost: Jestliže s členy výboru mělo SVJ uzavřené smlouvy o výkonu funkce a součástí těchto smluv bylo i převzetí odpovědnosti za škodu, vzniklou zanedbáním péče řádného hospodáře. Co říkáte? Že takové smlouvy podepsány nebyly? To tedy bylo velmi lehkomyslné…
Ale to jste věděli přece předem, že v tomto případě neexistuje odpovědnost členů výboru ani podle ZoVB, ani podle Občanského zákoníku č. 40/1964 Sb., ani podle Zákoníku práce, ani podle trestního zákoníku. Takže na tehdejších členech výboru nevysoudíte ani korunu; nemá vůbec smysl to zkoušet.
Mohu Vám alespoň s určitostí sdělit kdo uhradí škodu: budou to vlastníci jednotek. Berte to jako jakousi vyšší spravedlnost – peněžitý trest pro vás všechny:
- trest za to, jaké jste si zvolili osoby do výboru;
- trest za to, že jste jejich činnost vůbec nekontrolovali;
- trest za to, že se nikdo z vás po celé tři roky ani trochu nezajímal o stav pohledávek SVJ a o postup vymáhání těchto pohledávek;
- trest za to, že vám všem bylo úplně jedno, že v účetní závěrce stále „visí“ po celé tři roky tytéž dluhy po lhůtě splatnosti.
lake
To jako 3 roky nezaplatily ani korunu … ?
Ono by slo uctovat ty prichozi platby jako uhradu puvodnich starych zavazku a tim by vznikaly zavazky mladsi, nepromlcene …
Pane Lake budu Vám trochu oponovat k tzv. neprovádění kontroly činnosti výboru, je to totiž často dost těžké (vlastní zkušenost). Výbor je dotčen, že něco po něm chcete, on to přece dělá dobře, správce se s Vámi odmítá bavit a informace se k Vám dostávají zdlouhavě a postupně a ještě jste ocejchován jako ten „prudič“ který pořád něco chce. Většina vlastníků nic nezajímá, nestarají se a jsou rádi, že se našel někdo, kdo je ochoten to za ně řídit. Oprávněné opakované reklamce jsou zamítány /nerespektování vyhl. 372/2001 Sb./ a zdůvodnění proč reklamace nebyla uznána je k pláči. Uvedu jen, že tento problém již vyřešil soud, na který jsem se obrátili a dal reklamujícím vlastníkům za pravdu. Jinak ještě k těm pohledávkám – výbor se u nás zřejmě řídil názorem správce, který zastává názor, že zveřejňování např. na shromáždění vlastníků zakazuje úřad pro ochranu osobních údajů /tak to bylo na shromáždění řečeno/. Takže taky problém. Dnes všichni koukáme na to, že máme dluhy a co nás stojí právník. My co jsme se dosud ozývali jsme nepopulární a neoblíbení, ale je nám to jaksi jedno.
nebyl byste ochoten podat zprávu o Vašem úspěšném souzení (i jen třeba na soukr.email), protože já jsem v umělé (mnou záměrně) navozené situaci kdy očekávám od bastardů ze SVJ žalobu a doufám, že budou muset své zvásty kterými mi vyhrožují již dva roky o fiktivních dluzích, které údajně mám, dokázat. Nerad bych dojel na nějaké procesní kravině… ?
O tom jak dopadneme u soudu s dlužníky Vám informaci dát nemohu, zatím je žaloba u soudu- u nás je ovšem asi jiná situace než ta Vaše. Náš „první“ dlužník" neplatí vůbec žádné peníze již zhruba rok, takže všichni my co platíme řádně mu hradíme teplo a vodu a protože rozvody jsou vzájemně propojené (dům z doby socialismu) tak to je pak velký problém. A ten „druhý“ na sebe vyhlásil insolvenci, takže z celé částky jeho dluhu toho moc neuvidíme. Na řešení situace se musíte vzít právníka, což stojí značné peníze, ovšem s nejistým výsledkem. To je realita v ČR, nikomu to nepřeji. Je to dost smutné kino.
Tak ty dlužníky prostě vyzvěte k zaplacení. Je to věc psychologie, naformulovat výzvu s vhodným stupněm „drsnosti“ tak, aby se nezabývali tím že je dluh promlčený. Záleží také na tom zda už byli upomínáni a kdy.
pane V_P, tak tvrdě, jak radíte, mělo postupovat staré vedení!!! Uvědomte si, že i když žijeme v ne zcela právním státě, tak svými radami na tom asi máte svůj podíl. Jsem zastáncem toho, že dluhy se mají platit, ale taky mě znepokojuje, když někdo nabádá na veřejném fóru k porušování nebo nedodržování zákonů. Neobviňuji vás, že máte špatné úmysly, ale když se propásla lhůta na primárním dlužníkovi, raději poraďte, jak dostat škodu z těch co to zavinili!!!
Dluh promlčením nezaniká. Jen vzniká možnost uplatnit námitku promlčení, kterou by soud mohl uznat, kdyby na něj došlo. Je blbost chtít ty peníze hned z výborů, když je možnost je dostat z dlužníků.
Takže radím poslat upomínky. Byly vůbec nějaké poslané? Reagovali dlužníci nějak? Podle toho nastavit „drsnost“ textu. Tím nemyslím vyhrožovat držkobitím, drsná může být pro někoho i zmínka že se to dá k soudu a použitý styl textu, i to na mnohého postačí. Neznám okolnosti a nevím tedy zda jde o „zapomenuté“ platby (např. dotyčnému neodešel platební příkaz), nebo jde o protřelé neplatiče.
Poslední komentáře