Projekt rozvodů vody
Dobrý den, v loňském roce jsme prováděli rekonstrukci bytu k níž náležela i výměna rozvodů vody v bytě. V bytě byli dva vodoměry a my přijali návrh firmy jeden vodoměr zrušit a celý rozvod řešit pouze z jednoho místa. Bohužel nás nenapadlo, že vodoměr patří do majetku SVJ. O odstranění bylo SVJ dodatečně informováno. Nyní po nás předsednictvo však vyžaduje projekt rozvodů vody v bytě od autorizovaného projektanta. Mají na to právo? Domnívám se, že ne.
jak jste zasáhli do společných rozvodů vody (zaslepení jednoho přívodu). Takže by stačilo nakreslit schema potvrzené zhotovitelskou firmou označené jako výkres skutečného provedení. Do autorizovaného projetanta bych neinvestoval.
Jen pro upřesnění, pro ty, kteří neodpovídají přímo na dotaz:
S vodoměrem jsme svévolně hýbat neměli, to už teď víme. Tlak vody je v pořádku, problémy technického rázu nevznikly.
Jde pouze o formální dořešení. Domnívám se však, že společenství má právo požadovat pouze úpravu zákresu rozvodů v domě, jak jsou řešeny rozvody v bytě je věc vlastníků (ani k ostatním, neopraveným, bytům taková dokumentace neexistuje).
Z textu není jasné zda máte lokální přípravu teplé (užitkové) vody. Pokud ne, tak to v každém případě není dobře.
V každém případě jste zasáhli do společných rozvodů vody a s největší pravděpodobností ovlivnili hydraulické poměry ve vodovodní síti domu.
Nedivím se že výbor (asi ne předsednictvo když jste SVJ) zajímá zda byl proveden kontrolní výpočet.
V bytě máme vlastní kotel. Jedná se pouze o přívod studené vody. Rozvod byl zaslepen v místě původního vodoměru (navíc jsme poslední patro, dále už potrubí nevedlo) a dle vyjádření odborníků nemohlo dojít k narušení tlaku v potrubí, což byla původní argumentace zdůvodňující požadavek.
Pozor, tímto způsobem vznikne na potrubí slepá větev, která může zhoršovat kvalitu vody. Stojí v tom voda a po nějaké době bude hygienicky závadná. Potrubí by se mělo zaslepit už o patro níž, aby bylo pravidelně proplachované. Nevím co to bylo za „odborníka“, že ho tohle nenapadlo.
Stojatá voda ve slepé větvi bude hnít a dostane do dalších částí rozvodů vody, čímž voda z kohoutku v důsledku mikrobiologické kontaminace přestane být pitná a bude zdraví škodlivá (potenciálně smrtelně, srv. wikipedia & google: legionella). Vše je jen otázkou času. Pitná je podle předpisů pouze voda v rozvodech s (aspoň občas) proudící vodou.
Řešil tu někdo něco podobného? Kdo to řeší (při nečinnosti správy domu)? Hygienická služba? Stavební úřad?
Tady se jasně ukazuje nesmyslnost dělení domovních rozvodů na společnou část a část, do níž může vlastník bytu libovolně zasahovat, což si tazatelka zjevně vysvětluje tak, že vlastník bytu je oprávněn rozvody proti předpisům zaslepit. Vodoinstalatér by měl takovou práci odmítnout.
Máte u přívodů k pračkám zábranu zpětného toku, aby se odpadní mikrobiologicky závadná voda z pračky nemohla dostat do rozvodů pitné vody?
Ano, to je samozřejmě do budoucna již domluvené, momentálně to možné není, protože vedení je „po staru“ a jde jen mezi cihlami, nikoliv v šachtě, bylo by tedy nutné bourat u sousedů.
Vtiskněte jim do dlaně ten odstraněný vodoměr a pozdravujte je. Do toho, co je za hlavním uzávěrem ve vašem bytě, jim nic není.
Tak, jak je to napsané, mít před vodoměrem odbočku do vany, je docela obyčejná krádež. Podstatné je, aby veškerá voda do bytu byla měřitelná, jinak na to doplácejí jiní nájemníci. Vodárna provede odečet hlavního vodoměru a vystaví fakturu za spotřebu. Účetní pak tuto částku rozepíše dle náměrů vodoměrů v bytech. Tyto vodoměry je třeba po 5 letech nechat buď vyměnit nebo zkalibrovat. Po odečtu hlavního (fakturačního) vodoměru by i odchylka bytových vodoměrů měla být co nejmenší.
Poslední komentáře